O IRENE VAN DEN BERG 14 W De trek uit de stad was bij jonge gezinnen al een tijdje gaande, maar door de coronacrisis komt het in een stroomversnelling. Vooral thuiswerkers stellen nu hogere eisen aan hun woning. En die vinden ze op het platteland. 1^ DE STAD UIT WONINGZOEKENDEN v~ Kanker komt in Nederland vaker voor dan in de meeste andere EU-landen. We sco ren vooral hoog op kankersoorten waarbij roken een belangrijke risi cofactor is, zoals slokdarm-, blaas- en longkanker. Goede preventie kan kanker voorkomen, verklaarde een van de onderzoekers op de ra dio. Maar helaas, de animo voor het tegengaan van kanker is een stuk lager dan voor het bestrijden van Covid-19. De tabakslobby wist politici zelfs te overtuigen strenge antirook maatregelen uit het Nationaal Pre ventieakkoord te schrappen, bleek onlangs uit een publicatie op Follow The Money. De tabakssector heeft de stapsgewijze accijnsverhoging op losse schroeven gezet door tus sentijdse evaluaties door te druk ken. Ook worden tabakszaken en kleine winkeliers met een hoge ta- baksomzet ineens uitgezonderd van het uitstalverbod. Door de af zwakking is het vrijwel zeker dat de doelstellingen niet worden gehaald. Het voornemen was om in 2040 minder dan 5 procent rokers te heb ben in Nederland, waarvan 0 pro cent jongeren. Er is maar één cyni sche conclusie mogelijk: de financi- ele belangen van de tabaksindustrie krijgen voorrang boven de volksge zondheid. waarmee de politiek tegen corona optreedt, is opvallend. Sommige politici lijken het als hun taak te zien om Covid-19 tot de laatste be smetting de kop in te drukken. Bur gemeester Ahmed Aboutaleb ver woordde het bij de invoering van de mondkapjesplicht als volgt: ,,Ik wil mijzelf diep in de ogen kunnen kijken als deze hele ellende voorbij is en tegen mijzelf kunnen zeggen: Ik heb geen maatregel onbenut ge laten om te vermijden dat er één Rotterdammer sterft of corona op loopt." Vervang corona door kanker en je begrijpt meteen hoe onzinnig die uitspraak is. Het is niet de verantwoordelijkheid van de politiek om de verspreiding van ziektes en virussen op indivi dueel niveau te voorkomen. De eer ste lockdownmaatregelen waren gerechtvaardigd om de gezond heidszorg toegankelijk te houden. Maar nu die al maanden niet meer onder druk staat, zouden we het zetten van vraagtekens bij het in grijpende overheidsbeleid niet moeten overlaten aan viruswaan- zingekkies. Is de volksgezondheid er werkelijk bij gebaat dat een 20-jarige niet naar een discotheek mag, maar wel naar een sigaretten zaak? mij veel beter verdedigbaar dan ri gide coronamaatregelen. De boos doener is hier niet een overdraag baar virus, maar een sector die geld verdient door mensen verslaafd te maken aan een dodelijk product. Goed en rechtvaardig antirook- beleid zou dan ook gericht moeten zijn tegen de immorele tabakssec tor, niet zozeer tegen de verslaafde. Dat de politiek - de VVD, om speci fieker te zijn - juist aan tafel kruipt bij de tabakslobby, kun je met recht een doodzonde noemen. Blijkt er toch nog een parallel te vinden tussen de bestrijding van corona en kanker. Een andere scha delijke industrie, de luchtvaart, wist een uitzondering te krijgen op het 1,5 meterbeleid. Gezondheid boven alles, lijkt vooral een bezwe ring als er vrijheden van burgers aan banden worden gelegd. Maar zodra de invloedrijke bedrijfslobby tegensputtert, verdwijnt de volks gezondheid al snel naar het tweede plan. ABN Amro Signify ASMI et kriebelt bij veel woningzoekenden: blijven we in de stad of vertrekken we? Mensen in be roepen waarbij thuiswerken steeds meer de norm wordt kiezen steeds vaker voor het laatste. „Vanuit de Randstad was Zwolle de grens, maar die verschuift. Wie maar een of twee keer naar kantoor hoeft, wil op die dagen wel wat langer reizen. Het to tale reisbudget in uren verandert dan niet. En verder weg staan heel mooie huizen voor lagere prijzen. Mensen die twijfelden of ze naar een groe nere omgeving willen verhuizen, krijgen door corona en thuiswerken een duwtje om dat te doen'', zegt Eveline van Leeuwen, hoogleraar urbane economie aan de Wagenin- gen Universiteit. ,,Het aantal mensen dat de stap neemt, gaat absoluut toe nemen. Door corona is er een soort reset hoe we de ruimte binnen en buiten waarderen.'' Wie weleens op huizensite Funda snuffelt, herkent de lokroep van het oosten en het noorden van het land: daar krijg je voor je euro zoveel meer huis dan in de Randstad. Een voorbeeld: een karakteristieke vrijstaande woonboerderij uit 1935 met 260 vierkante meter woonopper- vlak, 6000 vierkante meter grond, garage, paardenstal, dubbele carport, vijf slaapkamers, inpandig kantoor, prima onderhouden. Waar? In Ter- borg onder de rook van Doetinchem. Vraagprijs: 595.000 euro. Ook te koop: rijtjeshuis uit 1907 met 123 vierkante meter woonopper- vlak op een perceel van 64 vierkante meter met een ingebouwd binnen plaatsje van zo'n 10 vierkante meter. Een herenhuis met een patiotuin, noemt de makelaar het. Op straat parkeren met vergunning. De wo ning is perfect opgeknapt, dat wel. Waar? In Utrecht tegen het centrum aan. Vraagprijs: óók 595.000 euro. Terborg is 102 autokilometers van Utrecht verwijderd. Niet naast de deur, maar een of twee keer in de week goed te doen. Met de trein - er is een station - duurt de reis 1 uur en 23 minuten. Makelaar Janneke Godschalk uit Silvolde ziet steeds vaker mensen uit de Randstad die in de Achterhoek een groot huis met flinke tuin zoe ken. ,,Het is een trend. Vooral men sen met jonge kinderen, die de mo gelijkheid hebben om vaker thuis te werken zodat ze maar een paar keer per week richting Randstad hoeven. Voor hetzelfde geld kopen ze hier een heel ander type huis. De ruimte in je Voor het hetzelfde geld koop je hier in de Achterhoek een heel ander type huis zaterdag 5 september 2020 $0 @ivandenberg Gezondheic boven alles? Niet bi kanke Het contrast met het fanatisme Streng antirookbeleid is volgens Reageren? economie@ad.nl Irene van den Berg is journalist en columnist, gespecialiseerd in financiële psychologie. Zij probeert ons ecomonische gedrag te verklaren. GO De banken en verzekeraars waren - bijna als enige - in trek op de beurs. De oude licht- divisie van Philips was de grootste stijger in de Mid- Kap. De biotechno- loog kreeg een flinke tik om de oren afgelopen dagen. -11% De chipmaker had voor de tweede achter eenvolgende dag een offday. E o v Ton Voermans Wageningen -Makelaar Janneke Godschalk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 14