NIEUWS 13 ENDELIJK WEERMAN Weerman en milieu voorvechter Gerrit Hiemstra bouwde zijn nieuwe huis in Friesland klimaatbestendig en -vriendelijk. Maar dat ging niet zomaar. „Iedereen die er verstand van heeft, probeert het je uit het hoofd te praten.'' e architect van het imposante bouw werk langs de rivier de Luts liet zich in spireren door een oude scheepswerf. Het zwarte gevaarte steekt scherp af tegen de idyllische stenen huisjes van het dorpje waarin het staat. Het huis wordt gekenmerkt door lange overkappingen die Gerrit Hiemstra doen denken aan oude melkfabrieken. ,,Als het regende, konden medewerkers de melkbussen naar binnen schuiven zonder dat ze nat werden. Nu dient het dak als een luifel om schaduw te creëren. Met de warme zomers van nu en in de toekomst is het een uitdaging om de zon uit het huis te houden.'' 54 zon nepanelen op de luifel en de schuur leveren meer dan genoeg stroom voor de elektrische warmtepomp. Hiemstra is meteoroloog en al sinds 1998 presentator van het weer bericht in het NOS Journaal. Dat doet hij twee dagen in de week, de rest van z'n tijd besteedt hij aan zijn be drijf Weather Impact in Amersfoort, dat boeren in met name Afrika helpt om zich aan te passen aan een ander klimaat. Zelf bereidt hij zich ook voor op wat komen gaat: hete zomers, fikse plensbuien, en wie weet gaan de dijken ooit overstromen. Huizen bouwers moeten zich er beter op voorbereiden, vindt hij. En tegelij kertijd hun impact op milieu en klimaat fors verkleinen. Kalkhennep ,,Toen ik aan dit project begon, was ik een leek op dat het gebied van duur zaam bouwen. Ik dacht er eerst aan een huis van stro te maken. Uiteinde lijk kwam ik uit op kalkhennep. Mensen denken meteen aan hasj en wiet, maar het wordt geteeld voor de vezels. Van het afvalproduct kun je in combinatie met kalk en water bouw materiaal maken. Bij dat proces wordt CO2 uit de lucht opgenomen. Bij de productie van steen en cement komt heel veel CO2 vrij en die heeft daar door een veel grotere impact op milieu en klimaat.'' De constructie is van hout, dat ook CO2vastlegt. Isolatiemateriaal is niet nodig. ,,Een betonnen huis voelt al tijd koud en kil als het casco wordt opgeleverd. Hier voelt het automa tisch aangenaam. Het heeft akoes tisch prettige eigenschappen, het galmt niet. De muren zijn gestuukt, maar wel damp-open, waardoor ze beter ademen en vocht opnemen.'' Aan de zijgevels van het huis laten grote ramen veel licht binnen. ,,Van- uit klimaatadaptatie was dat een slechte keus. Net als de zwarte kleur van het hout. Maar ja, dat vonden we gewoon mooi en een huis bouwen is altijd een compromis. Iedere profes sional met wie je praat, probeert je een kant op te schuiven die zij ken nen. Als je iets anders wil, duurza mer, dan is dat moeilijk. 'Zou je dat wel doen, wanten dan komen de argumenten. Het is ook duurder bou wen dan met steen en beton, omdat er nog geen standaardisatie is. Ik snap dat er veel opdrachtgevers zijn die denken: als jullie er al geen vertrou wen in hebben, laat dan maar zitten. Je moet dus idioten hebben zoals ik, die hun poot stijf houden. Je künt een huis van hout bouwen, van kalk- hennep of van stro, en dat is veel minder milieubelastend.'' Terpen We moeten onze huizen aanpassen aan de hetere zomers, meent de weerkundige. ,,Het terrein waarop dit huis staat is expres opgehoogd. Stel: de zeespiegel stijgt zo veel, dat de dijken doorbreken. Dan komt Friesland onder water te staan. Ik zal dat niet meer meemaken denk ik, maar dit huis moet er nog langer staan. Vroeger werden in Friesland huizen op terpen gebouwd, mis schien moet dat terugkeren.'' De sleutel ligt volgens Hiemstra bij de creatieve sector: architecten en Ik ben ook niet zo geboren, ik heb een tijd geleden mentaal de knop omgezet stedenbouwkundigen. Maar ook de overheid kan meer sturing geven. ,,Die zou kunnen voorschrijven dat er met hout moet worden gebouwd. Dan hoefje niet met die stenen te sjouwen, geen cement te maken én blijft de CO2 opgeslagen in de con structie. En zo zijn er meer slimme keuzes. Helaas zijn we gewend aan meer dingen die mét slim zijn, zoals het verbranden van fossiele brand stoffen. Het is ontzettend moeilijk daar een omwenteling in te krijgen.'' Hij twijfelt er niet aan dat zijn voorbeeld wordt gevolgd. ,,Ik ben ook niet zo geboren, ik heb een tijd gele den mentaal de knop omgezet.'' De frustratie op het gezicht van de Fries is soms zichtbaar. ,,Dan zie ik zo'n benzineslurper rijden en denk ik: die is gekocht voor het museum! Ik heb nu al vier jaar een elektrische auto en die rijdt veel fijner dan een conventi onele. Je steekt de stekker in het stop contact en dankzij de zonnepanelen op dit huis wordt de energie gratis opgewekt. Kijk, ik snap ook wel dat niet iedereen zoveel panelen op z'n dak kan leggen, maar het gaat om de juiste stappen zetten. Doe dat ge woon, neem wat risico. Dan moet de industrie ook mee en zorgen voor massaproductie. Maak mensen er mee vertrouwd. Je zult zien dat het helemaal niet bijzonder is wat ik doe, want dit is wat iedereen gaat doen.'' zaterdag 5 september 2020 GO Gerrit Hiemstra bouwde zij n duurzame droomhuis Stefan ten Teije ▲T Gerrit Hiemstra: ,,Het is een uitdaging de zon uit het huis te houden.'' foto's corné sparidaens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13