ZEELAND 17 Clubdokter Suzanne Huurman (30) verlaat eind deze maand PSV. Ze gaat bij Real Madrid de medische staf van de vrouwentak leiden. ,,Ik wil mezelf altijd blijven ontwikkelen en uitgedaagd worden." I en heuse doktertransfer. Sportarts Suzanne Huur man, bij PSV verantwoor- delijk voor het Jong-team, I de vrouwentak en de aca demie, raakte vorig jaar bij het UEFA- clubartsencongres in Eindhoven aan de praat met collega's van Real Ma drid. Vervolgens werd ze gestrikt als consultant voor CD Tacón, het naar de Primera División gepromoveerde vrouwenvoetbalteam dat net door de Spaanse topclub was overgenomen. ,,Ik mocht het medisch beleid uitzet ten. Af en toe heen en neer, verder ging het online", zegt Huurman. De vrouwenafdeling ging dit sei zoen verder als Real Madrid en ze kon er voor twee jaar tekenen als hoofd van de medische staf. ,,Een beslissing die je niet van het ene op het andere mo ment neemt. Ik had een contract voor onbepaalde tijd bij TopSupport met daarin de detachering bij PSV en die zekerheid gooi ik in de coronaperiode weg. Een prachtige club en een gewel dige werkplek opgeven is sowieso niet niks. Maar ik wil mezelf altijd blijven ontwikkelen en uitgedaagd worden. Als je gelooft in je eigen kwaliteit komt het altijd goed", zegt Huurman, die een maand geleden in het Anto- nius Ziekenhuis in Utrecht begon en die baan wel aanhoudt. ,,Iedere twee weken vlieg ik op en neer om daar dan twee dagen op de poli te werken." Verschijning Het nieuws volgt in de week nadat in tv-commentaar de nadruk werd ge legd op haar vrouwelijke verschijning in een mannenwereld, wat tot veront waardiging op sociale media leidde. ,,Dat het er anno 2020 bij mensen die professioneel hun vak uitoefenen he laas nog steeds over gaat hoe ze eruit zien, man of vrouw zijn..., verzucht de dokter, die bij Go Ahead Eagles in het voetbal belandde en ruim twee jaar in dienst is bij PSV. Ze geeft aan er geen seconde minder door te slapen. ,,Als je hier niet tegen kunt, moet j e als vrouw niet in de voetbalwereld werken." Huurman, geboren en opgegroeid in Sao Paulo, de Braziliaanse wereldstad waar haar ouders een school voor Ne derlandse expatkinderen runden, houdt wel van een avontuur. ,,Real is de grootste club ter wereld, daar lopen nog meer artsen, fysiotherapeuten en verpleegkundigen rond. Het is een uitvergroting van PSV. En een andere cultuur en taal ontdekken, daar kun je de rest van je leven wat mee. Spaans leren spreken heeft in het voetbal echt een grote meerwaarde." Voor Real Madrid is het dan weer interessant dat sportgeneeskunde in Nederland als één van de weinige lan den ter wereld een medisch specia lisme is. ,,Dat is nog eens vier jaar spe cialiseren na de zesjarige opleiding tot basisarts. Als sportarts ben je meer ge specialiseerd in alle medische facetten die komen kijken bij de (top)sportme- dische begeleiding. Een huisarts of or thopedisch chirurg, die het werk als clubarts 'erbij' doet, is in een ander specialisme opgeleid. Voor mij als sportarts is het fijn om hen in mijn netwerk te hebben voor overleg", legt Huurman uit. Coronapatiënten Toen Covid-19 in maart alles lam- legde, draaide ze in het St. Anna Zie kenhuis nachtdiensten aan het bed Als je hier niet tegen kunt, moet je als vrouw niet in de voetbalwereld werken van doodzieke coronapatiënten. ,,En ondertussen moesten we met thuis programma's de voetballers op afstand fit zien te houden", aldus Huurman. ,,Het was een heel drukke periode, dat is het eigenlijk nog steeds." Bij meerdere speelsters is met een test het coronavirus vastgesteld en dus moest het team in quarantaine. Deze week nam Huurman samen met de bondsarts van de KNVB de beslissing dat het medisch onverantwoord is om PSV zondag al aan de vrouwen eredi visie te laten beginnen.,,Heel jam mer", vindt Huurman, ,,want iedereen had veel zin om weer te starten. Maar gezondheid staat altijd voorop. Het zal niet de enige wedstrijd zijn die dit sei zoen wordt uitgesteld. Corona is on der ons en daar moeten we mee dea len." In het betaald voetbal wordt er veel getest, bij andere sporten ligt dat toch anders. ,,Niet iedereen heeft daarvoor de financiële midden. Wij hebben het geluk dat we veel kunnen testen, an dere verenigingen zouden het graag doen als ze de keus hadden", stelt de 30-jarige dokter. ,,Maar negatieve tes ten creëren ook maar schijnveiligheid. Het beleid valt of staat overal met de basisregels, zoals buiten het veld an dere halve meter afstand houden, ook op de bank. Dan nog blijft het een con- tactsport en zijn niet alle risico's uit te bannen." zaterdag 5 september 2020 AI N PORT ^NDHOVEfj Suzanne Huurman kwam vorige week bij Jong PSV het veld op om de schade op te nemen bij Kristófer Kristinsson. i <>i<> bsr agi ncy 'Als je in je eigen kwaliteit gelooft komt het altijd goed' Linda Derksen Eindhoven - Suzanne Huurman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 136