Slijpkar prijkt in museum Axel IN DE REGIO 6 November start ontmanteling MIJN DORP, MIJN STAD Vorig jaar januari werd bekendge maakt dat het historische 's-Lands- huis het nieuwe onderkomen wordt van Museum Hulst. Het mu seum steekt dan letterlijk de straat over en verlaat na decennia het Re- fugium Ter Duinen, omdat dit pand te klein is geworden en slecht toe gankelijk is voor mindervaliden. De clubs die hun onderkomen hebben in het 's-Landshuis moeten verhui zen. Voor het Palazzolihuis wordt nog gekeken naar een geschikte nieuwe locatie. Voor de overige vijf is een nieuwe stek gevonden. Zoektocht Stichting MSscura (regelt unieke beterschapswensen) wordt onder gebracht in Den Dullaert in Hulst. De werkgroep HulstArt (exposi ties), Bezoekersmanagement Hulst, VVV en de Archeologische Werk groep gaan naar het voormalige pand van Albert Heijn/Action op het 's-Gravenhofplein. Dat zal maar tijdelijk kunnen, want dit gebouw wordt op termijn gesloopt om plaats te maken voor appartementen. De zoektocht naar nieuw onderdak voor die vier orga nisaties begint dan opnieuw. De nodige vertraging In het oude Albert Heijn/Action- pand zit sinds mei 2018 de biblio theek. Die zat daarvoor decennia lang in Den Dullaert, maar moest daar weg omdat er van alles schortte aan de brandveiligheid. Sinds de gemeente daarna weer eigenaar werd van Den Dullaert, is alles daar weer in orde. De bieb keert er echter niet terug. Nog voor het eind van het jaar zal de bieb ein delijk haar intrede nemen op de be gane grond van het nieuwe pand aan de Overdamstraat/Frans van Waesberghestraat. De bouw hier van liep de nodige vertraging op waardoor de bieb veel langer op de oude locatie zat dan voorzien. Warme omgeving Volgens een gemeentewoordvoer ster wordt momenteel de laatste hand gelegd aan een tij dpad voor de verhuizingen. Dit gebeurt in over leg. Voor het Palazzolihuis is ook al uitzicht op een nieuwe stek, daar over zijn de besprekingen gaande. Het bestuur heeft eerder duidelijk aangegeven een verhuizing naar Den Dullaert niet te zien zitten. Dat komt door de aard van hun werk zaamheden; in het Palazzolihuis kunnen kankerpatiënten en hun naasten terecht voor steun. Het be stuur zoekt nadrukkelijk naar een warme en huiselijke omgeving en stelt dat daarvoor in Den Dullaert geen geschikte ruimte is. Daarom wordt verder gezocht. Hoe ouder hij wordt, hoe meer Wim de Munter (74) geïnteres seerd raakte in zijn familiegeschie denis met drie generaties slijpers. Vroeger wilde hij er niet zoveel van weten, en zijn vader vertelde er ook niet veel over, maar dat de slijpkar ergens stond te verstoffen, liet hem op een gegeven moment niet meer los. Het doet hem dus wel wat dat de fraaie gedecoreerde, en door hem opgeknapte kruiwa gen, sinds gistermiddag een plekje in het Axelse museum heeft. Net voordat de meer dan hon derd jaar oude, vervallen houten kar naar de stort zou gaan, wist hij de kruiwagen met originele slijp stenen en trapas op te sporen in een loods in Serooskerke. ,,Het was vijf voor twaalf. Rijp voor de stort", grinnikt hij. Een onbekende nicht had hem getipt. Wim wist wel dat de kar ergens op Walcheren moest staan. Zijn opa was begin vorige eeuw slijper geweest in Middel burg. De kar was jaren een decora tiestuk in restaurants De Camp- veerse Toren en later In den Struysvogel, maar was in een loods beland. De tranen sprongen in Wims ogen toen hij de kar vorig jaar augustus mocht ophalen. Niet te flauw Opa Camiel (in 1887 geboren in Stoppeldijk) is nog eens geïnter viewd door de krant, toen hij zes tig jaar in het vak zat. Analfabeet, maar bij de pinken; hij kon niet thuiszitten. Ook vader Charel (ge boren in 1910) sleep tot ver na zijn pensionering, tot halverwege de jaren tachtig nog messen, scharen en schaatsen. Hij had het ambacht als kleine jongen, vanzelfsprekend, van zijn vader geleerd en ver huisde in 1942 met zijn gezin naar Axel om hier aan de slag te gaan. ,,Opa was niet al te flauw. Als mijn vader blaren op zijn handen had, zei hij: spuug er maar een keer op en wrijf ze maar door het zand, dan gaat het wel weer." De kruiwagen werd vervangen door een kar, getrokken door hon den, en later door een Hitlands paardje (Shetland). Vader Charel bouwde na de oorlog een soort ca ravannetje voor zijn slijpinstalla- tie, voor achter zijn auto. Net als de hedendaagse foodtrucks, lacht Wim. Zelf werkte hij jaren op de scheepswerf in Terneuzen, later bij de Suikerunie en als loodgieter. ,,Geen van mijn broers en zus sen is hem opgevolgd. Mijn vader had het goed gezien: er is geen droog brood in te verdienen." Kom je tegenwoordig met je boeltje aan de deur, dan krijg je een argwa nende blik ofword je meteen weg gestuurd, weet hij. Wim maakt een boekje over het wel en wee van zijn slijpersfamilie. Of hij het gaat uitbrengen, weet hij nog niet. Dat de kruiwagen van opa Camiel nu staat te pronken in het museum, is het voornaamste. Meer info: hetwarenhuis.nl. Kids College coronavirus AARDENBURG Stiltemoment Expositie Zaterdag Zondag zaterdag 5 september 2020 Exodus van clubs uit Landshuis VL Wim de Munter schenkt de slijp-kruiwagen van zijn grootvader aan museum Het Warenhuis in Axel. FOTO PETER NICOLAI Het Palazzolihuis, Bezoekers- management, VVV, HulstArt, de Archeologische Werkgroep en Stichting Mascura hebben hun langste tijd gehad in het 's- Landshuis in Hulst. Per novem ber start de ontmanteling van het historische pand om plaats te maken voor Museum Hulst. Zo begint een stoelendans voor organisaties. Sheila van Doorsselaer Hulst De scharensliep zwierf het hele land door, ging van deur naar deur, was weken van huis en nam het niet altijd even nauw met de huwelijkse trouw. Toch is Wim de Munter uit Axel maar wat trots op zijn afkomst. Zijn overgrootvader, opa én vader waren scharenslijpers. Nu is de oude slijperskruiwagen van opa terug, als collectiestuk in mu seum Het Warenhuis in Axel. Pascalle Cappetti Axel TERNEUZEN Bibliotheek Zeeuws- Vlaanderen en Cultuur educatie Zeeuws-Vlaan- deren houden woens dag een gratis Kids Col lege over het coronavi rus in Terneuzen. Tij dens het Kids College vertelt professor Ger Rijkers over het corona virus en krijgen kinderen gelegenheid om vragen te stellen. Professor Ger Rijkers is immunoloog. Kinderen uit groep 6, 7 en 8 zijn op 9 septem ber om 15.00 uur wel kom in de grote zaal van Bibliotheek Terneuzen, Oostkant 1. Aanmelden is verplichten en kan via cultuurmenus.nl. De Golfslag houdt vrij dag een stiltemoment in het historische schuil- kerkje Vertoeving Het Lam. Het stiltemoment begint om 20.00 uur met het aansteken van kaarsjes. De stilte wordt ingeluid door drie gong slagen en na twintig mi nuten geven drie nieuwe gongslagen het einde van de stilte aan. Na af loop is er gelegenheid tot ontmoeting. Het schuilkerkje is te vinden aan de Weststraat 37 te Aardenburg. Zie voor Ger Rijkers. foto ucr meer informatie golfslag.eu. MIDDELBURG Jadranka Njegovan en Ellen Gerritse expose- ren hun werken tot en met 24 oktober. Belang stellenden zijn op vrijdag en zaterdag en de eer ste zondag van de maand van 13.00 tot 17.00 uur welkom bij GalerieGerritse. AXEL Watertoren, 13.00-16.30 uur: Open; Centrum, 08.00-16.00 uur: Weekmarkt; GROEDE Groede Po dium, 09.30 uur: In spiratie wandeling; HULST Museum, 14.00-17.00 uur: Open; Jongerencen trum Komma, 14.00 uur: Open (12-23 jaar); Grote Markt, 10.00 uur: Dijken -en krekenrally; SAS VAN GENT Kei zer Karelplein, kermis tot en met 8 septem ber; Cuyperskerk, 10.30-12.00 uur: Rondleiding; SLUIS Struisvogel boerderij Monniken- werve, 10.30-17.00 uur: Open (ook zon dag); SCHOONDIJKE Het Klinket, 11.00-18.00 uur: Maisdoolhof (ook zondag); TERNEUZEN Mu seum Schooltijd, 13.30-16.30 uur: Open; Porgy Bess, 20.00 en 22.00 uur: Arno Krijger trio; Scheldetheater, 14.00 uur: Voorronde Kunstbende (ook zondag 14.30 uur); IJZENDIJKE Museum Het Bolwerk, 13.00- 17.00 uur: Open, info centrum Staats- Spaanse linies; Char lottes pompoenen, 10.00 uur: Pompoe nenfestijn; (ook zon dag); AARDENBURG Ar cheologisch mu seum, 13.00-17.00 uur: Open; HULST Museum, 14.00-17.00 uur: Open; Lokaal 54 aan de Nieuwstraat, 13.00-18.00 uur: Open; Voor veel activiteiten moet worden gereserveerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 133