Uit thuis In september vaart de veerboot tussen Lely- stad-Bataviahaven en de Marker Wadden drie keer per week. Een over tocht kost inclusief ge- biedsbijdrage €22,50 voor volwassenen en €10 voor kinderen. Leden van Natuurmonu menten krijgen korting. Er zijn ook onafhanke lijke schepen die een bezoek aanbieden. De vier duurzame eiland huisjes worden verhuurd door Landal Greenparks. De vier woningen zijn voor vier of vijf personen. Je kunt er een bood- schappenpakket bij boe ken. Je reserveert een verblijf van drie of vier nachten. Prijzen variëren van €509 in februari tot meer dan €1000 in het hoogseizoen. Vogelparadijs Verschillende kijkhutten bieden een vaak spectaculair uitzicht. plekken. Samen met het strand en het ei landhuisje in de natuur. De hut is half on der water gebouwd zodat je de vissen voor bij ziet zwemmen. Het eilandenproject moet, onder meer als kraamkamer, de visstand in het Markermeer goeddoen. Boven de waterspiegel is het pas echt fan tastisch. Daar is het één groot spannend schouwspel van visdieven. Sommige zitten op takken te wachten en te loeren op hun prooi, andere vliegen zenuwachtig door de lucht. Aan de kant zitten er twee hard tegen elkaar te schreeuwen. Het is wachten op het moment dat er een visdief het water induikt om een prooi te grijpen. Sommige laten zich vanaf een tak in het water vallen, andere storten zich vanuit de lucht omlaag. De snelheid, preci sie en meedogenloosheid waarmee dat ge paard gaat, zijn fascinerend. Zeker als je er zo ontzettend dicht bovenop zit. En succes verzekerd. Je hebt alleen een beetje geduld nodig. Een weekend Marker Wadden glijdt voorbij. We wandelen, kijken vogels, lopen een rondje hard, gaan naar het heerlijke strand, genieten van koffie met appeltaart bij het paviljoen, zwemmen in het zoete water en nemen de dagen zoals ze komen. Als aan het einde van de middag de laatste dagjesmensen met de boot terug zijn naar Lelystad, is het eiland van de tijdelijke be woners waaronder de eilandwachters, de zeilers in de haven, onderzoekers en de gas ten van de vier huisjes. Je leert gezichten kennen, maakt een praatje. Je weet dat je hier op dit eiland een beetje op elkaar bent aangewezen. Dat ge voel wordt groter als er 's avonds een gigan tische onweersbui over komt. Enorme wol ken stapelen zich op, gaan van oranje naar paars en zwart en trakteren op bliksem schichten en donderslagen die oorverdo vend over de eilanden trekken. De dieren wereld lijkt voor even tot stilstand geko men. Zodra het ergste natuurgeweld voorbij is, gaan we naar buiten. We kijken naar de lucht, die we zelden zo mooi zagen kleuren. Marker Wadden Om de vijf eilanden te maken werd 30 miljoen kubieke meter zand, klei, slib en veen opgespoten. Nog eens 20 miljoen kubieke meter slib moet voor natuurlijke aanwas zorgen. De eer ste vijf eilanden zullen uiteindelijk zo'n 1000 hectare groot worden. Er zijn plannen voor meer eilanden met in to taal een oppervlakte van 10.000 hectare. De eer ste fase kost 75 miljoen euro. Veerdienst Blijven slapen Reisreportages worden soms (deels) betaald door derden. Zij hebben geen invloed op tekst en vormgeving. ZATERDAG 5 SEPTEMBER 2020 41

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 121