De natuur is hier mooier dan we vooraf hadden verwacht struiken zuring, moerasandijvie en de wa terplas waar een kluut onverstoorbaar door het ondiepe deel loopt. Op het ritme van zijn passen steekt hij zijn markante snavel in het water, op zoek naar zijn eigen ontbijt. En dat terwijl we gisteren nog op de Abel Tasman zaten, een klassiek zeilschip, dat ons aan het eind van de middag in drie kwartier vanuit Lelystad naar de enige ne derzetting van de Marker Wadden voer. Dit kluitje gebouwen rond een kleine jachthaven is volledig off-grid; niet aange sloten op het energie-, water- of riolerings netwerk. De kolonie is zelfvoorzienend dankzij onder meer een eigen waterpomp, zonnepanelen en een ingenieus systeem voor het afvalwater, dat deels door het riet zelf wordt gezuiverd. Verder is er een 'sla pende' windturbine. Als er extra stroom nodig is, komt deze 's nachts automatisch uit de grond. Sinds deze zomer zijn er vier huisjes te huur. Twee in het hart van de nederzetting met uitzicht op de duinen, twee aan de rand ervan die uitkijken over een waterplas. Ook deze zijn zo duurzaam mogelijk ge bouwd. Denk aan de gebruikte materialen, de inrichting en de apparatuur. Een ener giestoplicht in de kamer helpt gasten om op het verbruik te letten. Zodra de energie- voorraad krapper wordt - wat vooral op minder zonnige dagen zal spelen - springt het lichtje van groen op oranje of rood. Het duurzame karakter past bij de bijzon dere plek. De rust is er weldadig. 'Oorver dovend stil', zoals reclameborden langs de wegen in Flevoland beloven is het echter niet, want de vogels zijn van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat druk in de weer met zaken als eten zoeken, ruzie maken, de vrouwtjes imponeren en hun territorium verdedigen. Dobberend slib Als de veerboot aankomt - twee keer per dag, maximaal 60 tot 100 opvarenden - is er even sprake van menselijke bedrijvig heid rondom de haven, maar de bezoekers verspreiden zich al gauw over de wandel paden, uitkijktorens en het mooie zand strand. Gidsen van Natuurmonumenten nemen gasten mee op excursie, waarbij ze vertellen over het ontstaan van de eilanden en natuur. Het gaat over succes (de natuur lijke rijkdom) en tegenvallers, zoals de on verwacht grote afslag van de duinen en de tijd die het slib nodig heeft om naar de bo dem te dalen. Dit slib was een van de belangrijkste re denen om de Marker Wadden aan te leggen. Het Markermeer is sinds de aanleg van de dijk Enkhuizen-Lelystad in 1976 steeds meer in een bak met dood water veranderd. Het slib kon nergens naartoe en dobberde eindeloos rond. Om een lang en ingewik keld verhaal kort te maken: de Marker Wad den moeten het slib de kans geven te bezin ken, zodat er nieuw leven komt in het Mar kermeer. Hoe goed dit idee werkt, weet niemand. Het is nooit eerder gedaan. Voor ons als tij delijke bewoners is de natuur er in elk geval mooier dan we vooraf hadden verwacht. Wat zou er immers kunnen groeien en leven op onlangs opgespoten grond? Wandelend over het hoofdeiland - het enige van de vijf dat toegankelijk is - ko men we daar al snel achter. Het tempo waarmee bloemen, planten, struiken en bomen bezit nemen van de nieuwe grond is onvoorstelbaar. Ook de diversiteit en het opduiken van zeldzame soorten is verras send. Neem het elders zeldzame goud knopje: dat groeit hier als onkruid. Schouwspel Vogelkijkhut De Duikeend groeit tijdens ons weekend uit tot een van de favoriete 40 Uit in Nederland Vaste verbinding De Abel Tasman vaart in drie kwartier van Lelystad naar de Marker Wadden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 120