Joost was én een groot stilist én een groot verhalenverteller Amerika als uitweg voor de Alkmaarse troosteloosheid Lijdend aan het leven zocht Joost naar geestelijk houvast \a het succes van Gimmick! had Zwagerman makkelijk een vervolg kunnen schrij ven, maar hij koos voor een andere richting, waarmee hij zijn veelzijdigheid als schrijver be vestigde. Grofweg zijn er twee soorten schrijvers: stilisten en verhalenvertel lers. De stilisten herscheppen de taal en de verhalenvertellers nemen hun lezers mee op reis. Joost Zwagerman was een uitmuntend stilist én een al even uitmuntende verhalenverteller. Hoofdpersoon in het in 1991 versche nen Vals licht is Simon Prins, een jonge man die de bijna pathologische behoef te heeft prostituees te bekijken en te Joost Zwagerman VALS LICHT bezoeken. Hij neemt een kamer vlakbij de Amsterdamse rosse buurt en ziet daar een jonge prostituee die zijn aan dacht trekt, Lizzie Rosenfeld. Simon bezoekt haar peeskamer en zij staat hem zelfs toe bij haar thuis te komen. Al snel raakt Simon verliefd op haar en als hij zich in haar te begint te ver diepen, komt hij erachter dat ze vaak niet is wie ze beweert te zijn. Er volgt een moeizame zoektocht naar haar geheime verleden vol schulden, drugs, psychische problemen en crimineel gedrag. Simon en de lezers vragen zich voortdurend af wat ze moeten geloven en vinden van Lizzies gedrag. Met Vals licht bewees Joost Zwager man dat hij ook een traditionele, door wrochte sociaal-psychologische roman kon schrijven. Zwagerman groeide op in een drive-inwoning in een Alkmaarse nieuwbouwwijk. Als uitweg voor de grauwe troosteloze benepenheid ontwikkelde hij in zijn puberjaren een voorliefde voor Amerika. Of althans: voor het Amerika zoals hij zich dat voorstelde. 'Het land dat ik nooit had bezocht, werd een ankerplaats voor de ziel', schreef hij hierover. Hij verlangde naar all things American. Zwagerman raakte geobsedeerd door het Amerikaanse idee dat 'the sky the limit' is, een adagium dat meer tot de verbeelding spreekt dan de polderwijs heid 'doe maar normaal, dan doe je al gek genoeg'. Zwagerman bewonderde Amerikaanse schrijvers (de beatgenera tie, bratpack, Saul Bellow, John Updike, Philip Roth, Tom Wolfe), popmuziek (Michael Jackson, Madonna, Prince), films (American Beauty, Coen Brothers), kunstenaars (Andy Warhol, Jackson Pollock, Mark Rothko), fotografen (Diana Arbus, Cindy Sherman) en vele anderen. In de loop der jaren heeft hij veelvuldig over zijn helden geschreven. In Americana (2013) werden zijn journalistieke en essayistische stukken over Amerika gebundeld, in een box die bestaat uit twee delen, bij elkaar bijna 1200 bladzijden. Het boek is een feest voor iedereen die is gefascineerd door de Amerikaanse way of life. Op Zwagermanniaanse wijze brengt de schrijver zijn enthousiasme voor zqn Amerika op de lezers over. Op 8 september 2015 maakte Joost Zwagerman op 51- jarige leeftijd een einde aan zijn leven. Datzelfde jaar verscheen postuum en fraai uitgegeven Wakend over God. In een interview in HP/De Tijd, een dag na zijn overlijden gepubliceerd, vertelde Zwagerman dat hij die dichtbundel in een koortsachtige roes in een tijdbestek van een maand of twee had geschreven. Waar de 'maximale stijl' van De ziekte van jij een buitenissige potpourri was van vrolijke taalkundige uitspattingen, is de stijl van Wakend over God terug gebracht tot minimalistische proporties. De katholiek opgevoede Zwagerman was zijn geloof al vroeg kwijtgeraakt, maar lijdend aan het leven ging hij toch weer op zoek naar het geestelijke hou vast van een Schepper. Onder normale omstandigheden is het God die over de mensen waakt, maar in deze tijden van ontkerkelijking voelde Zwagerman de behoefte terug te keren naar een god, wiens onbestaan hem parten speelde. Het is ondoenlijk deze bundel te le zen zonder te denken aan Zwagermans zelfgekozen einde en de spoken die hem hebben geplaagd. Zijn worstelin gen komen terug bij vrijwel elk gedicht. 'In mijn huis regeert het duister en het duister is een valse hond. Een moordenaar besluipt mijn huis. Loopt dreigend mijn domeinen rond.' De moordenaar kreeg Zwagerman uiteindelijk te pakken. VALS LICHT ROMAN 1 AMERICANA ESSAYS WAKEND OVER GOD GEDICHTEN ZATERDAG 5 SEPTEMBER 2020 35

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 115