9 Verbod op lood in jachtmunitie Navo-overleg na vergiftiging Weer explosief spul in Beiroet ook de minister zelf in de fout is gegaan, zorgt niet voor paniek. Grapperhaus is vast beraden. Tegen medewerkers: ,,Ik heb dus echt een dikke fout gemaakt, maar ik wil verantwoording afleggen, en ik wil door." De vakbondsleiders reageren met meer chagrijn als ze die avond per app op de hoogte worden gesteld. Ze hebben eigenlijk nét hun steun aan de minister verbonden. En nu zijn er weer 'vervelende plaatjes'. Na overleg laten ze hem toch 'niet vallen'. Of hij kan aanblijven als minister moet de Tweede Kamer maar uitmaken, oordeelt vakbondsman Struijs. Inwerktijd Wat meespeelt is dat een nieuwe minister ook weer inwerktijd nodig gaat hebben. Terwijl de politie juist die dag nog met een inspectierapport om de oren is geslagen dat de wijkagent te weinig tijd heeft om zijn rol waar te maken. ,,Tel daarbij de problemen bij rechercheteams op. Het is gewoon een zooitje hier en daar. Als we Grapperhaus la ten vallen, begin je met een nieuwe van vo ren af aan, terwijl hij net wat begrip voor onze problemen begint te krijgen'', zegt een ingewijde. In de uren naar het debat, dat 's middags begint, zit Grapperhaus in zijn werkkamer vooral te schaven aan zijn statement aan de Kamer. ,,Ferd heeft geen seconde gedacht: ik ga opstappen. En als hij dat al heeft gedacht, dan heeft hij daar geen blijk van gegeven." Grapperhaus heeft vertrouwen dat hij het debat kan overleven. Dat geldt niet voor al zijn partijgenoten. Sommige CDA-toppers denken al na over een scenario-B waarin CDA-staatssecretaris Raymond Knops zijn partijgenoot moet opvolgen. Grapperhaus krijgt dat allemaal niet mee. Geheel volgens plan steekt hij van wal in het debat. Het is 'misgegaan'. ,,Dat spijt me. Als minister hoor ik het goede voorbeeld te geven." Rutte gaat vierkant achter hem staan. Een vertrek zou het kabinet zich 'niet kunnen veroorloven'. En wat hij binnenska mers al heeft gezegd, herhaalt hij nu pu bliek. Hij gelooft er niets van dat Grapper- haus de knuffelfoto's moedwillig heeft ver zwegen. ,,Omdat ik hem vertrouw en ik weet hoe de man in elkaar zit." Hij zet zich daarom vrijwel direct aan debat voorbereidingen, waarin medewerkers mo gelijke vragen op hem afvuren. Dat wakkert overigens vooral het gevoel aan dat hij dit, hoe pijnlijk ook, kan uitleggen. De minister denkt de zaak op de rit te hebben tot de boa-vakbond vraagtekens plaatst bij de geloofwaardigheid van corona boetes na de uitglijder van Grapperhaus. Als hij daarom dinsdagavond op zijn departe ment de vakbonden ontvangt, lijkt Grap perhaus de lucht te kunnen klaren. Vak bondsleider Jan Struijs (NPB) vindt het 'al lemaal niet fraai', maar zegt voldoende ver trouwen in de minister te houden. ,,Ferd, je bent nu een flink gedeukte auto, maar nog niet total loss.'' Maar terwijl de vakbondsleiders het pand verlaten, blijkt dat Shownieuws nieuwe foto's naar buiten gaat brengen. En op deze beelden knuffelt de minister zijn schoon moeder en lijkt een vriend de hand te schudden. Dat lijkt Grapperhaus niet van de wijs te brengen. Hij zat fout, dat wist men toch al? En dat gaat hij toegeven ook. Dat de foto's bewijzen dat niet alleen zijn gasten, maar vrijdag 4 september 2020 GO Minister Grapperhaus is klaar voor het debat in de Tweede Kamer. foto guus schoonewille Een van de foto's die hem in het nauw bracht: een omhelzing tijdens zijn bruiloft. foto ferry de kok BRUSSEL De Europese Unie gaat hagel (munitie) die lood bevat voor de jacht in natte natuurgebie den verbieden. Het verbod moet voorkomen dat het giftige metaal in de natuur en op het bord van wildlief- hebbers belandt. Na een ommezwaai van Duitsland is er een meerderheid in de Commissie. Het verbod scheelt natte natuurgebie den niet alleen elk jaar 4000 ton lood, twittert EU- commissaris Sinkevicius (Milieu). Er zouden jaarlijks ook een miljoen water vogels worden gespaard. BRUSSEL Vertegenwoordi gers van de Navo-landen overleggen vandaag over de kwestie rond de Russi sche oppositieleider Aleksej Navalny. De Duitse regering maakte woensdag bekend dat er 'ondubbel zinnig bewijs' is dat Na- valny is vergiftigd met een zenuwgas. Duitse functio narissen zullen de 29 bondgenoten informeren over het onderzoek. Na valny ligt in coma in een Duits ziekenhuis, nadat hij op 20 augustus onwel was geworden op een vlucht van Siberië naar Moskou. Bondskanselier Merkel had al aangekondigd met de bondgenoten te overleg gen om tot een gezamen lijke reactie te komen. BEIROET Het Libanese leger heeft bij de ingang van de haven van Beiroet een grote hoeveelheid van het explosieve ammonium nitraat ontdekt. Het gaat om 4,35 ton van hetzelfde spul dat vorige maand een enorme explosie en een grote verwoesting in de Li banese hoofdstad veroor zaakte. Toen ging het om een veel grotere hoeveel heid: 2750 ton. Bij de ont ploffing op 4 augustus vie len meer dan 170 doden. Reddingswerkers meldden gisteren dat ze bijna een maand na de explosie een teken van leven hebben ontdekt onder het puin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9