Man in VS gestikt na arrestatie Werden nertsen opzettelijk besmet? 7 Rekening van corona en uitgestelde zorg nog niet in beeld Gisteren lekte via deze krant uit dat de zorgpremie volgend jaar gemid deld 62 euro, oftewel iets meer dan 5 euro per maand, gaat stijgen. De premie op jaarbasis zou neerkomen op 1476 euro, melden Haagse bron nen. De definitieve cijfers komen officieel pas naar buiten met Prins jesdag en kunnen nog een paar euro verschillen, maar met deze getallen heeft de coalitie plannen gemaakt voor verkiezingsjaar 2021. De huidige cijfers zijn ook een richtsnoer voor de zorgverzeke raars, die in het najaar zelf de pre mie vaststellen die hun verzeker den moeten betalen. Opmerkelijk genoeg is de voorziene premiestij ging bescheiden. Ingewijden leggen uit dat, on danks hogere zorgkosten in het algemeen, de toename niet de spuigaten uitloopt om twee belang rijke redenen: ten eerste is de zoge heten werkgeversheffing Zvw, het deel dat de werkgever of uitkerings instantie moet betalen aan de zorg verzekeringen, vorig jaar te laag ingeschat. Dat wordt nu gecor rigeerd en dat pakt gunstig uit voor de burger. Daarnaast zijn door de uitbraak van het coronavirus de zorgkosten voor ziekenhuizen weliswaar sterk gestegen, maar is er ook heel veel standaard zorg uitgesteld en nog niet gedeclareerd. Het kan zijn dat de premie voor 2022 wel forser oploopt, maar 'daarvoor is het nog te vroeg'. Eerder dit jaar voorspelden gezond heidseconomen nog dat, als gevolg van de coronacrisis, de zorgpremie in 2021 mogelijk zou stijgen met 44 euro. Andere schattingen van experts varieerden van enkele tientjes meer tot 250 euro extra premie op jaarbasis. Het kabinet heeft zo'n drastische toename steeds uitgesloten. ,,Het is een opluchting voor veel mensen dat die voorspellingen niet zijn uitgekomen'', aldus directeur Peter Ruys van vergelijkingsweb site ZorgKiezer. „Gelukkig is het gebleven bij een 'coronavijfje' op maandbasis. Maar de onderhan delingen over de verdeling van de rekening voor de crisis moeten nog beginnen. Daarover komt pas veel later helderheid.'' De verzekeraars, verenigd in Zorg verzekeraars Nederland, noemden het eind juli in een brief aan de be windslieden op Volksgezondheid al 'voorbarig' om te concluderen dat de zorgpremie door de uitbraak van de coronacrisis extra zou gaan stijgen. ,,Er is nog geen zicht op de totale kosten. Ook omdat niemand weet of er nog een nieuwe grote uitbraak van het virus plaats zal vinden. De inzet is wel duidelijk: net als andere jaren willen zorgverzekeraars in het belang van de verzekerden de pre miestijging zo beperkt mogelijk houden.'' Een woordvoerder van minister Tamara van Ark (Medische zorg) wilde gisteren niet reageren op de gelekte cijfers. Het departement heeft de afgelopen jaren wel steeds benadrukt dat de toename van de zorgkosten de komende jaren wordt afgeremd door akkoorden die de minister heeft gesloten met verschillende onderdelen van de zorg. In deze deals zat vanzelfspre kend het crisiseffect niet verwerkt. Gezondheidseconoom Wim Groot constateert dat de voorziene toename van 5 euro per maand in 2021 veel groter is dan de stijging van 3 euro per maand dit jaar. ,,Daarnaast komen de ramingen vaak niet overeen met de werkelijk heid. Zeker dit jaar is het goed om nog een paar maanden af te wach ten, er zijn zo veel onzekerheden door de crisis.'' de 128 nertsenfokkerijen in Ne derland zijn besmette nertsen aangetroffen. RTL Nieuws bracht gister avond het nieuws, waaruit blijkt dat de inlichtingen- en opspo ringsdienst van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) het onderzoek gaat uitvoeren. Dat gebeurt nadat D66-Kamerlid Tjeerd de Groot het 'wel erg toevallig' noemde Hoewel overheid geen aanwijzingen heeft, komt er toch een onderzoek dat juist bij nertsenfokkerijen veel besmettingen worden aan getroffen. Dit ondanks maatre gelen om dat te voorkomen. Toch meldt het ministerie van Landbouw dat er op dit moment geen aanwijzingen zijn voor op zettelijke besmettingen. Hoe het dan wél kan dat zo veel nertsen werden getroffen, is moeilijk vast te stellen. Het is lastig om de bron van een besmetting te achterhalen. Vaak zijn de dieren al een tijdje besmet voordat de besmetting is opgespoord. De getroffen bedrijven wor den geruimd. Daarnaast is beslo ten dat er vervroegd een einde moet worden gemaakt aan het fokken van nertsen. In maart volgend jaar moeten alle bedrij ven stoppen. De fokkers worden financieel gecompenseerd. vrijdag 4 september 2020 GO BEELDEN VRIJGEGEVEN Een ongewapende zwarte man, Daniel Prude (foto links), is in de Ameri kaanse stad Rochester om het leven gekomen door verstikking, nadat agenten een zak over zijn hoofd trokken en hem twee minuten tegen de grond drukten. Dat ge beurde al in maart, pas gisteren zijn beelden vrij- gegeven. Prudes broer Joe belde op 23 maart de politie om hulp te krijgen voor Daniel, die drugs gebruikte, psychische klachten had en naakt de straat op rende. ,,Ik belde om hulp, niet om mijn broer te laten lynchen'', zegt hij cynisch. Te zien is dat de naakte Prude vrij willig op de grond gaat liggen zodat agenten hem in de boeien kunnen slaan. Hij raakt echter geïrriteerd en schreeuwt als hij weer gaat zitten. De agenten doen daarop een zogeheten spuugkap over zijn hoofd. Ze hou den hem in bedwang, tot hij stopt met spartelen. Hij overleed een week later in het ziekenhuis. Zorgpremie stijgt zes tientjes, voorlopig dan De zorgpremie loopt in 2021 op met zes tientjes, verwacht het kabinet. Een kleinere stijging dan experts hadden voorzien in crisistijd. Toch moeten de coro- nakosten de komende jaren worden opgehoest. Edwin van der Aa Den Haag De jaarpremie voor volgend jaar zou volgens Haagse bron nen uitkomen op 1476 euro. M Veel medische kosten zijn nog niet gedeclareerd. LAAG SOEREN Er komt een onderzoek naar opzettelijke besmettingen met corona op nertsenfokkerijen. Op 47 van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7