Zaamslagse graven in beeld op website 7 LANDBOUWER GEDUPEERD 's Nachts komen ze uit de bosjes en vreten zijn akker kaal. Konijnen, heel veel konijnen. Akkerbouwer Reggie de Gronckel uit Axel ziet het aan, maar kan er niks aan doen. Oranje Volvo in Hulster 's-Landshuis De Gronckel boert op de per celen naast het bosje van Staatsbosbeheer ter hoogte van Den Doelder Pallets, langs de Langeweg in Axel. In het voorjaar verbouwde hij er wintergerst en wintertarwe. Een flink deel werd er opgevreten door de talloze ko nijnen. ,,Nu gebeurt wat we al vreesden toen het bos rond 2000 werd aan gelegd. We zagen dit al aankomen en maakten bezwaar. Maar ja, er zou sprake zijn van goed nabuur schap, dus hebben we onze be zwaren weer ingetrokken." Kostenpost ,,Zeker de jonge plantjes hebben ze graag. De Gronckel becijfert dat hij op één perceel negen ton min der opbrengst had, op beide perce len samen betekent dat een tegen valler van bijna drieduizend euro; de kosten voor extra kunstmest niet meegeteld. Hij vreest het vol gend jaar nog meer verlies. ,,Dan zet ik er suikerbieten. Ik hou mijn hart vast." Recht op compensatie heeft hij niet. Dat wordt alleen betaald wanneer de schade veroorzaakt wordt door beschermde dieren en Wadcio TB'AGK konijnen zijn vogelvrij. Bijt een wolf je schapen dood, komen ie dere nacht reeën op bezoek, dan kan de getroffen boer de schade claimen bij het Faunafonds. Het Faunafonds is een zelfstandig be stuursorgaan, dat onder meer is belast met het toekennen van te gemoetkomingen wanneer wild voor schade heeft gezorgd. Zaak is wel dat de grondeigenaar al het mogelijke heeft gedaan om schade te voorkomen. ,,De jagers mogen op mijn land hun gang gaan maar overdag zie je de konijnen niet, dan zitten ze in Nu gebeurt wat we al vreesden toen het bos rond 2000werd aangelegd. de bosjes en daar mag niet gescho ten worden. Vangen met behulp van fretten mag alleen maar in een strook van vijftig meter naast het perceel en volgens De Gronckel houden de konijnen zich dieper in het bos op. ,,Afschieten in dat bos doen we inderdaad niet", bevestigt Marga ret Boer, woordvoerder van Staats bosbeheer. ,,Vanwege de veilig heid en omdat het een openbaar toegankelijk bos is." Ook vanwege de veiligheid voor de bezoekers is het inzetten van fretten er beperkt toegestaan. Nabuurschap Niettemin is Staatsbosbeheer be reid de overlast aan te pakken.,,We hebben gekeken of er maatregelen genomen konden worden tegen de overlast door de konijnen. Dus heeft Staatsbosbeheer besloten, vanuit goed nabuurschap, om be heer van de konijnen toe te staan. Staatsbosbeheer heeft aan de Wildbeheereenheid Axel onder bepaalde voorwaarden toestem ming gegeven om de schade te kunnen bestrijden, hiervoor heeft de WBE een grondgebruikersver klaring gekregen. De resultaten worden later met de WBE geëva lueerd." Op welke manier de ko nijnen gedood worden, is nog on derwerp van gesprek. Niet één begraafplaats in de ge meente Terneuzen is zo goed in beeld gebracht als die in Zaamslag. Dat heeft geresulteerd in een web site, genaamd zagras.nl, waarop de namen van alle begraven overlede nen zijn vastgelegd. Ook komen er foto's bij van alle graven. Initiatiefnemer is de vrijwilli gersorganisatie Zagras, afkorting van 'Zaamslagse graven spreken'. In 2013 is Zagras opgericht, toen het er naar uitzag dat er op korte termijn veel graven geruimd zouden wor den op de begraafplaats aan de Veerstraat in Zaamslag. Inmiddels is dat nog altijd niet gebeurd, maar alle graven zijn wel gefotografeerd en gedocumenteerd. Karwei Het was al langer de bedoeling deze informatie op een website samen te brengen. De website is sinds kort in de lucht. Namen van sinds 1843 be graven overledenen staan erop. Zo'n 2800 foto's van graven moeten nog wel worden ingevoerd. Zagras- secretaris Jannie de Putter-Scheele hoopt dat dit enorme karwei eind dit jaar is afgerond. Zagras houdt met enige regel maat ook rondleidingen op de be graafplaats. Morgen is er weer één vanaf 13.30 uur. HULST Kunstenaar en oud- Hulstenaar William Verstrae- ten komt na exact 45 jaar terug naar Hulst met een tentoon stelling onder de titel 'Oranje Volvo'. Zaterdag 5 september start de expositie in het 's- Landshuis in Hulst. Verstraeten had in 1975 een tentoonstelling in Den Dullaert. Nu toont hij in het 's-Landshuis zijn werk. De zaal heeft een facelift onder gaan voor deze expo. Open t/m 26 oktober; van maandag t/m zaterdag van 10.00 tot 12.30 uur en 13.00 tot 16.00 uur; zondag van 14.00 tot 16.00 uur. Dinsdag gesloten. Dagtocht Maastricht za10okt,28nov,16dec €36,-- Musical Soldaat van Oranje wo 18 november 99,-- We gaan weer op reis! Boek nu met extra vroegboekkorting! Beverwijkse Bazaar za 17 oktober €36,- Country Christmas Fair vr 27 november 44,-- 2 of 3-Daagse Londen 28 nov en 11 dec v.a. 139,-- Kerst met André Rieu za 19 december 135,-- Wintersportreis Kirchberg 15 t/m 24 januari v.a.€819,-- 3-Daagse Parijs vr 11 december v.a. 195,-- vrijdag 4 september 2020 VL Boer kan konijnen wel schieten Guido van der Heijden Axel i -STAR "A- -rr-JtT Landbouwer Reggie de Gronckel uit Axel ziet ieder jaar weer hoe talloze konijnen zijn oogst opvreten. foto camile schelstraete - Reggie de Gronckel Harmen van der Werf Zaamslag Gezellig shoppen langs de Maas Matinee voorstelling met (dinerjstop Met extra zitruimte in het theater De grootste overdekte markt van Europal Pittoresk gelegen rondom kasteel de Haar nabij Utrecht Geniet van Engelse hospitality, mode, cultuur, eten en drinken., noem het maar opl Het meest romantische muzikale evenement van de kerstdagen 170 kilometer piste ligt op u te wachten. Rechtstreekse reis vanuit Zeeland Doe uw kerstinkopen bij La Fayette! Verblijf in 3-sterren hotel Tel. Meer informatie en (prijs)voorwaarden 0113-351551 vindt u op onze site: WWW.amz.nl XaAAm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54