II 'Is er nu wel of geen probleem met huisvesten seizoensarbeiders?' 7 HERGEBRUIK NIEUW KANTOOR BEVELAND WONEN IS DUURZAAM Transparant, zuinig, overal plek voor ontmoeting én vol tweedehands spullen en materialen. Het nieuwe kantoor van Beveland Wonen in Goes is duurzaam. Hier zie je tien kilometer planken uit onze oude woningen vrijdag 4 september 2020 Joeri Wisse Goes Vol trots showt direc teur Peter Bevers het visitekaartje van Beve land Wonen, de groot ste woningcorporatie van Zeeland. ,,Hier zie je tien kilo meter planken uit onze oude wo ningen. Dat sloophout is speciaal voor dit project verzameld en komt overal in deze hal terug." Om het milieu te sparen, wil de woningcorporatie vrijkomende materialen zoveel mogelijk herge bruiken. Dus waarom ook niet in het nieuwe kantoor? ,,Het aanpassen van een be staand gebouw aan de normen en eisen van deze tijd is heel circu lair", geeft manager Reinier de Jonge aan. Bevers: ,,De hele bui tengevel was al verduurzaamd door de Rabobank. We kochten dus een gebouw dat al een een be langrijk deel van onze eisen vol deed." Omdat het dak nog wel be ter moest worden geïsoleerd, be sloot Beveland Wonen het goede voorbeeld te geven en meteen van het gas af te gaan. Net design Voor de aanleg van het nieuwe verwarmingssysteem moesten alle plafonds eruit, maar Bevers vond het onzin om nieuwe plafondpla ten te kopen. „Daardoor zie je nu overal kleurverschillen. De archi tect was bang dat het een ratjetoe zou worden. Ik zei: dat weet ik, maar tóch wil ik het. Het grappige is dat ik nu verschillende mensen Manager Reinier de Jonge (l) en directeur Peter Bevers (r) staan bij de glazen pui uit het oude Rabobankkantoor die een nieuwe plek heeft gekregen tussen de receptie en het klantcontactcentrum. foto cynthia cats heb gehoord die denken dat het design is. Fantastisch toch?!" Tijdens de rondleiding valt op dat overal materialen een tweede leven hebben gekregen. Van grote glazen schuifpuien tot beweeg bare afscheidingswanden. De Jonge: ,,Het hergebruik daarvan was bepalend voor het ontwerp van het interieur." Bevers wist zelfs de mooie houten inbouwkas- ten uit de oude directievleugel te redden. ,,Die staan nu verspreid over de afdelingen." Showroomkeukens Ook allerlei meubels uit de voor malige vestigingen van R&B Wo- - Peter Bevers, directeur van Beveland Wonen nen en RWS hebben een nieuw plekje gekregen aan de Livingsto- neweg. ,,Je ziet aan de verschil lende frontjes dat de keuken van ons nieuwe eet-werkcafé is sa mengesteld uit de showroomkeu kens die op het kantoor in Hein- kenszand stonden. Vonden we zonde om weg te gooien." Nieuwe materialen zijn ook van duurzame herkomst. Zo zijn de plantenbakken gemaakt van spaanplaten, een restproduct. De Jonge: ,,Het hout van de nieuwe trap is afkomstig van versleten rubberbomen." Het trappenhuis is overigens bijzonder vormgegeven. Om van A naar B te komen, móe ten medewerkers over andere af delingen lopen. Bevers: ,,Zo ont moeten collega's elkaar meer. Dat vinden we belangrijk om samen werking te stimuleren. Een socio- technisch ontwerp, heet dat." In diezelfde filosofie is ook de bestuurskamer ingericht, die grenst aan de entreehal. ,,Het raam is zo groot mogelijk, mensen mo gen zien wat ik doe en met wie ik overleg." De vergadertafel is ook gemaakt van sloophout. ,,We heb ben zelfs het adres waar de plan ken vandaan komen in het hout laten branden: Frans Naerebouts- traat 37." De kamer wordt verder gesierd door een enorme foto van Rem van den Bosch, waarop een Zeeuws meisje met buitenlandse roots in de Oosterschelde is gepor tretteerd. ,,Dat vond ik heel be langrijk om de diversiteit van onze collega's en niet in de laatste plaats onze huurders te benadrukken." Wethouder Kees Weststrate weet het niet meer. 'Hebben we in Borsele nu wel of geen pro bleem met het huisvesten van seizoensarbeiders?' CDA-frac- tievoorzitter Peter van 't West einde vindt van wel. 'Ze zitten nu veel te ver weg.' Rob Paardekam Heinkenszand Borsele telt veel fruittelers. De ge meente was met de sector in ge sprek over het centraal huisvesten van hun seizoensarbeiders op één of twee locaties gedurende de piek van de pluk. Eén fruitteler zag daar mogelijkheden voor op zijn terrein. Volgens Weststrate (SGP) was het haalbaar voor dit jaar, maar heeft de sector zelf ineens gezegd dat het niet meer nodig was. Na de pluk gaan de gemeente en de telers pra ten over volgend jaar. Oplossen Het heeft bij de wethouder wel de vraag doen rijzen hoe groot nu het probleem is. ,,Voor dit seizoen heb ben de fruittelers het blijkbaar ge woon kunnen regelen", zegt hij. ,,En uit onderzoek van de provincie blijkt ook dat het probleem niet groot is. Maar dan stelt het CDA ineens vragen waarin staat dat er wel een groot probleem is. Wat ik nu wel eens duidelijk van de sector zou willen horen: hoe groot is het probleem en hoe kunnen we dat oplossen?" CDA-fractievoorzitter Peter van 't Westeinde, zelf ook fruitteler, zegt dat het probleem er wel dege lijk is. ,,Ja, voor dit plukseizoen heb ben de telers het weer kunnen re gelen, maar veel seizoensarbeiders zijn nu heel ver weg gehuisvest, tot aan de Biesbosch en Goeree aan toe. Die extra kosten voor het reizen ko men op het bordje van de fruitte lers." Het CDA hoopt dat de cen trale huisvesting in Borsele er vol gend jaar komt. Dat het te kort dag werd, kan volgens Van 't Westeinde de reden zijn dat de sector er voor dit plukseizoen van heeft afgezien. Dagtocht Maastricht za10okt,28nov,16dec €36,-- Musical Soldaat van Oranje wo 18 november 99,-- We gaan weer op reis! Boek nu met extra vroegboekkorting! Beverwijkse Bazaar zal 7 oktober €36,-- Country Christmas Fair vr 27 november 44,-- 2 of 3-Daagse Londen 28 nov en 11 dec v.a. 139,-- Kerst met André Rieu za 19 december 135,-- Wintersportreis Kirchberg 15 t/m 24 januari v.a.€819,-- 3-Daagse Parijs vr 11 december v.a. 195, Materialen krijgen een tweede leven Gezellig shoppen langs de Maas Matinee voorstelling met (dinerjstop -3^^ Met extra zitruimte in het theater De grootste overdekte markt van Europa! Pittoresk gelegen rondom kasteel de Haar nabij Utrecht Geniet van Engelse hospitality, mode, cultuur, eten en drinken., noem het maar op! Het meest romantische muzikale evenement van de kerstdagen 170 kilometer piste ligt op u te wachten. Rechtstreekse reis vanuit Zeeland Doe uw kerstinkopen bij La Fayette! Verblijf in 3-sterren hotel Tel. Meer informatie en (prijs)voorwaarden 0113-351551 vindt u op onze site: WWW.amz.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 52