Het internationale laboratoriumnetwerk Eurofins, belooft Nederland in één klap te verlossen van het tekort aan testmateriaal. Minister De Jonge en het bedrijf hebben een deal gesloten voor 44.000 coronatests per dag, twee keer de hoeveelheid die nu in Nederland wordt afgenomen. 4 TESTEN OPLOSSINGEN VOOR TEKORTA kits dan in het land nodig is. Daar door wordt het testproces in Neder land vertraagd. Binnen 36 uur In andere landen, vertelt Kluyt- mans, bijvoorbeeld in Duitsland, hebben grootschalige laboratoria historisch gezien juist veel meer de ruimte gekregen. Dat leidde tot een ander zorgsysteem. Waar Neder land juist beter is in het leveren van maatwerk en zorg dichtbij de pa tiënt, blijkt een land als Duitsland nu beter bestand tegen de druk dat een grote gezondheidscrisis als co rona op de zorg legt. Voor Nederland is Eurofins nu de reddende engel. Het bedrijf heeft de overheid beloofd testuit- wijk, afhankelijk van de beschik bare capaciteit. In eerste instanties zullen ze vooral de grens over gaan, maar dat moet snel veranderen. ,,De overheid heeft ons gevraagd ons lab in Rijswijk verder op te schalen, met als doel om de volle dige diagnostiek in Nederland te kunnen doen'', zegt Olie. ,,Onge- veer medio oktober moet dat zijn afgerond. Dat is een gigantische on derneming: onze testcapaciteit in Rij swijk wordt 35 keer zo groot. We gaan daar van 1500 naar 50.000 tests per dag.'' Het kabinet vertrouwt er op dat de deal met Eurofins ervoor zorgt dat het dreigende tekort aan tests snel is afgewend, én er in grote mate aan bijdraagt dat de testambi tie voor deze winter kan worden waargemaakt. Verwachting is dat dan dagelijks misschien wel 70.000 of 80.000 tests nodig zijn, drie keer zoveel als nu. Regels Dat Nederland buitenlandse par tijen nodig heeft om aan genoeg tests te komen, doet in ons land wat wenkbrauwen fronsen. Is het, met de kennis van nu, niet vreemd dat we voor zo'n cruciale voorziening afhankelijk zijn van een buiten landse partij? Het is het gevolg van een ontwik keling die al decennia geleden is in gezet, stelt Jan Kluytmans, arts-mi crobioloog in het Amphia Zieken huis in Breda. „Vroeger maakten de ziekenhuislaboratoria deze testen ook zelf. Maar in de loop van de ja ren zijn de regels voor medische diagnostiek steeds strikter gewor den. De industrie levert testen die aan al deze regels voldoen. Op die manier zijn we min of meer in de armen van grote, farmaceutische bedrijven gedreven.'' Dat had niet alleen maar nadelen. Die bedrijven, Roche bijvoorbeeld, ontwikkelden handige testkits, die in Nederlandse laboratoria in spe ciaal op die tests toegesneden ma chines konden worden geanaly seerd. Probleem is nu echter dat die machines deels stilstaan. De grote farmareuzen leveren minder test- Volledige controle Jacob Olie, directeur van de Neder landse tak van Eurofins, legt in een exclusief gesprek met deze krant uit waarom zijn bedrijf dat probleem niet heeft. „Eurofins bestaat uit veel verschillende bedrijven. Daarbij zitten ook bedrijven die specifiek apparatuur en reagentia ontwikke len en produceren. Daardoor heb ben wij volledige controle over pro ductie en voorraden. We hoeven niet met anderen te concurreren bij externe leveranciers. Daarom kun nen we probleemloos de diagnos tiek garanderen, waar anderen pro blemen kunnen hebben met mate- riaalschaarste.'' Nederland is het eerste land waarvoor Eurofins, dat verspreid over vijftig landen over achthon derd laboratoria beschikt, corona tests gaat verwerken. De afgelopen maanden heeft het bedrijf, volgens Olie in samenspraak met GGD en RIVM, gewerkt aan een structuur waarin tienduizenden tests per dag kunnen worden verwerkt. Twee keer per dag worden monsters op gehaald bij teststraten in heel Ne derland. 50.000tests Vervolgens worden ze samenge bracht op een verdeelstation van Eurofins in Barneveld, en gaan ze per wegtransport naar een lab in het Duitse München, of naar Rijs- Nederland heeft Eurofins, een we reldspeler op het gebied van life sci ences in de arm genomen om een groot deel van 'onze' coronatests te analyseren. Op termijn gaat het om liefst 44.000 tests per dag. In eerste instantie gebeurt dat vooral in een laboratorium in München. Daarna komt de locatie van Eurofins in Rijswijk in beeld. Het lab daar, op een bedrijventerrein langs de A4, wordt de komende maanden fors uitgebreid. Het is een deal die Nederland in één klap van een hoop kopzorgen af helpt. Het testproces bij de GGD's is de afgelopen maanden goed op gang gekomen. Dagelijks melden tussen de 20.000 en 25.000 Neder landers zich in de teststraten. Maar er is een probleem: de Nederlandse laboratoria die al die afgenomen monsters moeten analyseren, kun nen maar heel moeilijk aan testkits komen. Daarom roept de overheid mensen de laatste weken op om vooral niet naar de teststraat te ko men als er geen klachten zijn. De oorzaak van het dreigende tekort aan tests is een wereldwijd tekort aan zogenoemde reagentia. Dat is chemisch materiaal dat nodig is om een monster te analyseren, en om tot een positieve of negatieve uit slag te komen. vrijdag 4 september 2020 'Wij garanderen dat Nederland genoeg coronatests krijgt' ►A Jacob Olie, directeur van de Nederlandse tak van Eurofins in Rijswijk. ,,We hoeven niet met anderen te concurreren bij ex terne leveranciers." foto guus SCHOONEWILLE Sander van Mersbergen Rijswijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4