EPZ'ers rennen naar Utrecht om geld in te zamelen voor KiKa Een beetje kaninefaat is het liefste lekker buiten bezig Mijnenjager even kunsttransport 6 Eerste stap voorbereiding gezet i iHH Recent nog, in de onderhandelin gen over de marinierskazerne, heeft de dorpsraad Burgh-Haam- stede het poldertracé opnieuw be pleit bij de provincie. Meer activi teit en uitwisseling tussen de ha vens van Vlissingen en Rotterdam betekent meer verkeer over de kop pen van de eilanden. De dorpsvisie Burgh-Haamstede werkt daarnaast Inwoners Seroos- kerke zijn blij met de plannen, mits het geen 'kruip-door- sluip-doorroute' wordt toe naar het autoluw maken van de dorpen, wat meer plaatselijk ver keer de N57 op jaagt. ,,Dat zijn twee verschillende verkeersstromen. En die gaan niet goed samen", zegt dorpsraadvoorzitter Kees Veer- hoek. Om het poldertracé, een snelle doorsteek van Oosterscheldekering naar Brouwersdam, wordt al jaren gesmeekt. Vorig jaar nog werd een actiecomité opgericht. Tot nu toe zonder resultaat. De aanleg van ro- tondes is vooralsnog het hoogst haalbare. Al had Veerhoek er het liefst ook één bij Burgh aan de Weeldeweg gezien. ,,Dat is de tweede grote plaats hier. Daar gaat van alles het dorp in en uit." Eind deze maand gaat het voorberei dende werk beginnen voor de aan leg van rotondes op de kruisingen N57 met de Daleboutsweg en met de Kraaijensteinweg richting Wes- terschouwen. Eind januari wordt een bypass aangelegd en kan de bouw beginnen. De rotondes zijn eind april 2021 klaar. In Serooskerke moeten ze iets langer geduld hebben. De planning is nog niet bekend, maar het stre ven is de rotondes ook daar volgend jaar aan te leggen. Het gaat om twee rotondes, een turbo- en een enkel- strooksrotonde mét fietstunnels, en een nieuw stuk weg daartussen. Met die ingreep schuift de aanslui ting van de N57 op de N59 750 me ter in westelijke richting op. ,,Voor de verkeersveiligheid en de doorstroming van het verkeer is dat veel beter", zegt dorpsraadvoorzit ter Jos Schröer van Serooskerke over de plannen. De meeste inwoners van zijn dorp zijn hartstikke blij met de rotondes die aangelegd gaan worden. Mits het dorp straks niet als kruip-door-sluip-doorroute wordt gebruikt, zegt Schröer. ,,Die angst is er bij een aantal mensen wel." Met tellingen voor en na de aanleg kan het effect worden geme ten en zullen ook maatregelen wor den genomen als dat nodig is, ver wacht Schröer. Zelf denkt hij dat het, ook qua geluid, stukken rusti ger wordt in zijn dorp. De vijfde rotonde komt op de kruising N59 met de Zwaardweg te liggen. Daar kunnen automobilis ten pas in 2022 overheen. Volgens Patrick de Smit is er voor deze lustrumeditie een recordbe drag van ruim 21.000 euro opge haald. ,,Vorig jaar hadden we ook al een record met 20.000 euro. Dat BURGH-HAAMSTEDE Ze heb ben gezoomed en gediscord tot en met. Maar een beetje kaninefaat stookt het liefst vuurtjes en struint lekker met een club vrien den door de natuur. Vanaf zater dag kan het weer. De scouts in Burgh-Haamstede gaan los. De scouting achterhaald? Daar lijkt het niet op. Met de lockdown geld is opgebracht door collega's, die daarvoor ook verlofdagen kon den inleveren. Ook andere bedrij ven hebben ons gesponsord." Aan de Estafette Run doen twee teams van drie hardlopers mee. Drie anderen begeleiden de spor- tievelingen onderweg, door op de fiets de route aan te geven en met de hardlopers klaar te staan op de wisselpunten. De Smit verzorgt samen met een collega de 'corvee'. ,,Wij zorgen dat de tenten klaar staan op de campings en dat er ontbijt en diner is." Roparun De Smit vertelt dat het evenement is voortgekomen uit deelname aan de Roparun. Twee deelnemers die werden alle moderne middelen ge bruikt om challenge-achtige op drachten uit te voeren, vertelt teamleider Marcel Blom. ,,Maar na tuurlijk zitten we honderd keer liever in en bij ons gebouw. Lekker bezig zijn en lol met elkaar hebben. Het gaat ook om het sociale." Welpen, scouts, explorers en ro verscouts (elke leeftijd heeft z'n ei- al voor het vijfde jaar van de partij zijn, deden daar ook al aan mee. ,,Maar de Roparun is eind mei of begin juni en viel telkens in onze splijtstofwisselperiode. Daarom is vijf jaar geleden dit als alternatief bedacht." De eerste drie jaar begon de tocht in de stad Groningen, sinds vorig jaar is 'thuisbasis' Bors- sele de startplaats. Gratis slaapplaatsen Per dag leggen de EPZ'ers zo'n honderd kilometer af. De cam pings op de route en in de buurt van de eindbestemming dragen hun steentje bij aan de sportieve actie door voor het tweede jaar op rij gratis slaapplaatsen ter beschik king te stellen. gen groep) doen normaal gespro ken op hun eigen tijd hun eigen ding. Bij de seizoensstart zaterdag komen ze wel allemaal samen bij het clubhuis Weest Paraat aan de WG Bootlaan 8, van 14.00 tot 17.00 uur. Belangstellenden zijn welkom. Die kunnen ook bij één van de op komsten komen kijken. Meer info: scoutingwesterschouwen.nl. De bemanning van Zr. Ms. Zierik- zee brengt vrijdag 25 september een schilderij van Hendrick van Anthonissen (1605-1656) met zicht op de oude stad naar Zierikzee. Ze moesten er bij de Koninklijke Ma rine even over nadenken, toen Al bert Scheffers van het Stadhuismu seum dat plannetje opperde. ,,Maar ze kwamen er met een glimlach op terug. Het zijn tenslotte de ultieme beveiligers van onze wateren." Met het schilderij van Hendrick van Anthonissen loopt het Stad huismuseum alvast warm voor een expositie (en boek) die in de winter De Koninklijke Marine brengt oud schilderij naar Stadhuismuseum van 2021-2022 is te zien. Dan wordt in het museum werk samenge bracht van drie generaties Antho- nissen; Aert, diens zoon Hendrick en kleinzoon Arnoldus. De laatste van deze drie maritieme schilders woonde zelf ook in Zierikzee. Van hem heeft het Stadhuismuseum twee kaarten van Schouwen-Dui- veland, gemaakt rond 1670, in de oude burgemeesterskamer han gen. Het schilderij van 'pa' Hendrick hing aan de muur van de Admira liteit in Den Helder. De Rijksdienst Cultureel Erfgoed in Amersfoort, die de Rijkscollectie beheert, geeft het nu in langdurig bruikleen aan het Zierikzeese museum. Het schilderij Schepen op de Ooster- schelde bij de Zuidhavenpoort is her kenbaar, maar niet kloppend. Het is gebaseerd op schetsen die door de kunstenaar in zijn atelier werden uitgewerkt. Even googelen zat er destijds niet in. MIJN DORP, MIJN STAD vrijdag 4 september 2020 Rotondes komen in zicht SD M John Slab- bekoorn, An- toine Pieters en Bas Goe- ree passeer den gisteren rond 13.00 uur de Bathse- brug. FOTO CYNTHIA CATS De keet staat er, de borden ook. Binnenkort beginnen de voorbe reidingen voor de aanleg van vijf nieuwe rotondes op Schouwen- Duiveland. Te beginnen in Burgh- Haamstede. Daar is een veiliger verkeerssituatie keihard nodig. Al hadden ze daar liever het pol dertracé gehad. Esme Soesman Burgh-Haamstede Stichting Kinderen Kankervrij (KiKa) mag morgen voor het vijfde jaar op rij een dikke cheque tegemoetzien vanuit Zeeland. Medewerkers van EPZ vertrokken gisteren in alle vroegte bij de kerncentrale in Borssele om een Estafette Run van 305 kilometer af te leggen naar het Prinses Maxima Cen trum in Utrecht. Joeri Wisse Bath Normaal gaat een oud en waar devol schilderij via een speciaal beveiligd kunsttransport over de weg. Maar het Stadhuismu seum in Zierikzee krijgt een bij zonder werk met een mijnenja- ger geleverd. Esme Soesman Zierikzee BROUWERSHAVEN Brouws museum, 13.00-17.00 uur: Ten toonstelling Schou- wen-Duiveland Be vrijd; Tonnenmaga- zijn, 09.00-12.00 uur: Yoga Jacqueline Bin nendijk; BRUINISSE Brusea, 13.00-17.00 uur: Museum ge opend; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis de Schutse, 16.00 uur: Herensociëteit; ELLEMEET Dorpshuis, 19.00 20.00 uur: Biljartver eniging Onder Vrien den; MIDDELBURG Binnenstad, gehele dag: Theaterwande ling 'D'n Overkant'; Plein ZB, gehele dag: Pop-up tentoonstel ling 'De Tweede We reldoorlog in 50 foto's'; Kleine Abdijplein, 19.30 en 21.00 uur: Optreden Lavinia Meijer NIEUWERKERK Theetuin de Stok roos, 11.00-20.00 uur: Wandeling door het maïsdoolhof; NOORDGOUWE Dorpshuis, 9.30-9.45 uur: Trombosedienst, 19.45 uur: Aikido; RENESSE Dorpshuis, 19.30 en 21.30 uur: Try-out Jandino Asporaat 'Opgefokt'; Landgoed Slot Moermond, ge hele dag: Wandel route Kabouterbos; ZIERIKZEE FiZi, 10.30 uur: Madre, 20.00 uur: Hope Gap; 't Luitje, 14.00 uur: Zeehon densafari; Voor veel activiteiten- moet worden gere serveerd. Check daarom online of te lefonisch bij de orga nisatoren of u nog kunt deelnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 49