Duvekot wil de Zeeuwse Memphis worden 16 ZEELAND MICHAL OUD-STERSPELER MICHAL SZCZAWINSKI/ Wiktoria en David treden bij HVV'24 in de voetsporen van hun vader Michal Szczawinski. En dat is een zware opgave. Wiktoria (20) en Dawid (16) heb ben de voetbalgenen van hun va der Michal Szczawinski (41), maar het zal niet meevallen om de pres taties van de voormalige Poolse se- miprof en oud-sterspeler van HVV'24 te overtreffen. Wiktoria, een tactisch sterke verdedigster, die niet schroomt de beuk erin te gooien, maakt in het nieuwe sei zoen haar comeback bij de vrou wen van de Hulster voetbalclub. Dawid begint aan zijn laatste jaar als jeugdspeler van HVV'24. Net als papa Michal (spreek uit Mi- chau) is hij een technisch vaardige centrumspits, met een goed schot. Michal en zijn vrouw Marta ver lieten in 2006 met hun kroost Po len, om in het buitenland een be ter bestaan op te bouwen. Na an derhalfjaar Sint Gillis-Waas ves tigde het gezin zich in Hulst. Dankzij bemiddeling van trainer Michel Leonhart, het bestuur van HVV'24 en Polen-specialist Karel Pleunis kon Szczawinski aan de slag als monteur bij hoofdsponsor Luctor Belting en werd een huis in Hulst geregeld. Michal maakt lange dagen, om transportbanden te monteren bij bedrijven in Ne derland, België en Frankrijk. Een zwaar beroep, zeker voor iemand die toch al rugklachten had. Met pijn in het hart moest hij op zijn 36ste stoppen met voetballen. Bij zijn afscheidswedstrijd in 2015 kreeg Michal een ingelijst shirt van HVV'24, met daarop de hand tekeningen van alle spelers. ,,Da- wid is nu bijna 1.90 lang, maar was toen nog echt een ukkepuk. Hij mocht een kwartier voor tijd in vallen en mijn vader een rode kaart geven", blikt dochter Wikto ria lachend terug. De HZ-studente Social Work is de woordvoerster namens de familie. ,,Als ik bij HVV'24 kom, is meestal het eerste wat de mensen vragen: 'hoe gaat het met je vader?'. Met diverse spe lers van zijn oude team heeft hij nog altijd contact. Ze noemden hem grappend opa. Papa had hen toen wat Poolse woordjes geleerd, waaronder Dziadek (opa). Als hij die gasten tegenkomt, is het nog altijd: 'hey Dziadek', haha." Oud-international Het gezin Szczawinski gaat ieder jaar terug naar hun roots in het Poolse Lublin, waar ook Tomasz Brzyski vandaan komt. De Poolse oud-international is de beste vriend van Michal en het hele ge zin Szczawinski bezocht dan ook diverse wedstrijden van Legia Warschau, destijds de club van Brzyski. ,,We kennen hem zo goed dat Dawid en ik altijd 'wujek', of wel oom, zeggen tegen hem. In Polen voel ik me echt thuis, omdat de medemens daar echt voorop staat. In januari ga ik voor een half jaar naar Polen, als stage in mijn derde studiejaar. Of ik gelukkig ben? Ja. Maar had je me dat een paar jaar geleden gevraagd, was het antwoord nee geweest. Ik was 6 toen we Polen verlieten en op de basisschool en middelbare school in Hulst was het geen pretje. Dat vond ik een 'toxic omgeving'. Het is mooi dat ik naast mijn studie per 1 september een vast contract heb als flexwerker bij de Stichting Tragel, als begeleider van verstan delijk gehandicapten. Tijdens de coronacrisis heb ik me als stagiaire 24/7 beschikbaar gesteld. Dat kon den ze wel waarderen." Wiktoria Szczawinska maakte op woensdag 26 augustus met HVV'24 haar rentree in de oefen wedstrijd tegen fusieclub DKS in Koewacht (2-1 voor DKS). ,,We werden sinds 2015 twee keer kam pioen, waardoor we in 2017 naar de derde klasse promoveerden. Mede door trainersproblemen viel ons sterke team een jaar later uit elkaar en diverse speelsters vertrokken naar DKS en Axel. Tijdens een voetbalkamp in Gemert raakte ik destijds geblesseerd aan mijn achillespees en toen besloot ik te stoppen. Keylie Eggermont en Beau Bouwens zijn inmiddels ook teruggekeerd bij HVV'24. We gaan voor het kampioenschap in de vierde klasse", onderstreept Wik- toria de ambities. Privé kliniek Haar vader doet op 20 september mee aan het beachvoetvolleytoer- nooi van 's-Heerenhoek, samen met Jeroen Claessens. ,,Vorig jaar heb ik met Jaimy de Visser in Vo gelwaarde gewonnen, maar van wege Corona gaat dat toernooi niet door.'' En wie weer keert hij ooit terug op het veld ,,Ik heb 8 jaar bij HVV gevoetbald, maar altijd met pijnstillers vanwege mijn rug. Ik ben van plan me te laten opere ren aan mijn ruggenwervels in een privé kliniek in Polen. Daarna een comeback bij HVV'24? Waarom niet. Ik ben verder nog fit genoeg", aldus Michal Szczawinski. De 25-jarige aanvaller raakte ernstig geblesseerd en zet daardoor nood gedwongen een punt achter zijn loopbaan. ,,Ik twijfelde al, dit voelt alsof het zo moest zijn.'' ,,Nee, mijn werk!'' Enkele weken na het voorval herbeleeft de (perso nal) trainer het moment dat hij naar de grond ging. ,,Ik moest hui len, op dat moment schiet alles door je hoofd. Ik kan mijn klanten niet meer helpen, dit is het einde van mijn voetbalcarrière." Zoals hij het al zo vaak had ge daan, zo deed hij het ook op die dinsdagavond in Heinkenszand. Balletje er langs, versnellen en de tegenstander zijn hielen laten zien. Maar nu was alles anders. ,,Het was mijn tweede balcontact, na een mi nuut of zeven. Ik kreeg een duwtje, overstrekte mijn knie en vloog half de lucht in. Dan voel je meteen dat het mis is.'' Het klinkt misschien gek, maar ik heb er echt zin in om te revalideren Dat vermoeden werd bevestigd toen hij vanuit het ziekenhuis te horen kreeg dat hij de voorste kruisband van zijn rechterknie had afgescheurd, terwijl ook zijn me niscus is beschadigd. Maar tijd om bij de pakken neer te zitten heeft Duvekot niet. Hij is alweer flink in de weer in zijn eigen gym. ,,Ik heb twee weken met krukken gelopen, nu kan ik zonder. Alles wat ik kan doen, ga ik meteen doen. Dus ik ben nu bezig met fietsen en het trainen van mijn benen, zodat ik straks zo fit mogelijk de operatie in ga.'' Die staat binnenkort gepland. Vanuit zijn werk beschikt Duve- kot over de nodige kennis en appa ratuur. Hij wil de komende maan- den dan ook gaan gebruiken als 'studiemateriaal' voor het vervolg van zijn maatschappelijke carrière. ,,Ik zie overal een uitdaging of com petitie in. Het klinkt misschien raar, maar ik heb er echt zin in. Kan niet wachten om geopereerd te worden en aan de slag te gaan. Zin in het herstel van nul tot honderd, een doel stellen en proberen een voorbeeld te zijn voor anderen.'' Hoe ziet hij dat voor zich? ,,Alles meten, bijhouden en misschien wel vastleggen op camera. Dat kan heel leerzaam zijn. Waarom zou ik niet in zeven maanden weer helemaal fit kunnen zijn? Laat mij maar de Zeeuwse Memphis Depay wor den!'' vrijdag 4 september 2020 'Opa' kennen ze nog steeds in Hulst Henk van de Voorde Hulst Wouter Duvekot dacht er na zijn vertrek bij Terneuzense Boys al over na. Was het niet verstandi ger om helemaal te stoppen met voetbal en zich volledig te rich ten op zijn bedrijf Duvefit? Het werd uiteindelijk een stapje terug, naar Luctor Heinkens- zand. Maar in de oefenwedstrijd tegen Steen ging het mis. Daniel Wissel 's-Gravenpolder - Wouter Duvekot Michal Szczawinski (rechts) met het shirt dat hij ontving toen hij afscheid nam als speler van HVV'24. Links naast hem dochter Wiktoria en zoon Dawid. foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 44