V, ZEELAND 13 MILIEU SPORTVISSERIJ Ruim twaalf grote vrachtwagens vol. Zó veel lood verdwijnt naar schatting jaarlijks in het water. Met ook de sportvisserij als boosdoener. Die hangt milieuvriendelijke alternatieven nog niet massaal aan de lijn. Pensionado Ton de Jonge, voorzitter van stichting Gezond Water, is opge groeid met een hengel in zijn handen. Bijna zijn hele leven heeft hij loden gewichten aan zijn lijn gedaan om die te ver zwaren. Hij maakte ze zelf, in zijn schuurtje. Zonder enige bescher ming voor de giftige dampen die vrij kwamen. ,,Als ik ze aan de lijn deed, kneep ik ze altijd met mijn tanden dicht." Dat laat hij nu wel uit zijn hoofd. Een jaar of vijftien geleden ontdekte De Jonge hoe giftig lood is. Het ver ontreinigt het milieu en is schadelijk voor de gezondheid, vooral voor jonge kinderen en zwangere vrou wen. Niet voor niets staat in de fol ders van de 'Let op lood-campagne' van de GGD het dringende advies om loden waterleidingen te vervangen. Maar wat hang je dan aan je vislijn? Beton werkt niet, en ijzer is niet altijd een alternatief. Na wat omzwervin gen komt De Jonge uit bij Modified Materials in Halsteren, het bedrijf van Jos Lobee, dat al jaren probeert de hengelsport loodvrij te maken. Het heeft een alternatief ontwikkeld dat op bijna alle vlakken kan concur reren met lood. In de viskist van De Jonge liggen nu exemplaren in aller- lei vormen, gemaakt van mineralen en ijzer. ,,Die lossen volledig op als je ze kwijtraakt", weet De Jonge. ,,En je merkt geen verschil met lood." Dit milieuvriendelijke alternatief is wel duurder. Reken je in de hen gelsportwinkel gemiddeld 2 euro af voor 180 gram lood, voor het milieu vriendelijke alternatief ben je grof weg het dubbele kwijt. Daar zit met een het probleem. ,,De hobbyvisser kijkt als eerste naar zijn portemon nee." Een alternatief, zoals dat van Jos Lobee, kan met subsidie best goedko per. Een Green Deal, afspraken over duurzaamheid tussen rijksoverheid, bedrijfsleven en maatschappelijke organisaties, zou daarvoor kunnen zorgen. Die 'deal' heeft als doel de hengelsporter te overtuigen van het gebruik van milieuvriendelijke alter natieven. In de praktijk komt daar volgens Lobee weinig van terecht. Als leverancier van milieuvriende lijke visproducten, is hij de eerste om te erkennen dat hij belang heeft bij overheidssteun. Tegelijkertijd be grijpt hij niet waarom de overheid geen stappen onderneemt, zoals in Denemarken wel gebeurt, waar lood niet meer wordt verkocht. ,,Als je weet wat een tiende milligram lood met een kind kan doen, is niets doen bijna misdadig." Van lood is bekend dat het gedrags problemen zoals ADHD kan veroor zaken. Lobee noemt het onbegrijpe lijk dat waterschappen nog steeds geen verbod op het gebruik van lood opnemen bij het verhuren van vis water. ,,Terwijl in de Waterwet staat dat verontreiniging moet worden voorkomen. Nu draait de maatschap pij voor de problemen op. En lood blijven toestaan maakt alternatieven verkopen haast onmogelijk." In Nederland zijn volgens Sport- visserij Nederland meer dan twee miljoen sportvissers. Omdat lood loslaat, is de sportvisserij verant woordelijk voor ongeveer dertig pro cent van de totale loodbelasting in water. Dat lood krijgen we binnen bij het eten van vis, schaal- en schelp dieren. Daarom wil Sportvisserij Ne derland het loodgebruik in tien jaar tijd uitfaseren. De federatie van hengelsporters promoot het gebruik van milieu vriendelijke alternatieven al enkele tientallen jaren. Uit onderzoek van Wageningen Marine Research in 2019 blijkt dat jaarlijks 30 ton in het water verdwijnt. En niet 524 ton, zoals Del- tares in 2013 berekende. Lobee heeft echter zijn twijfels over het Wagen- Je merkt tijdens het vissen geen verschil Het ontbreekt aan een breed scala aan alternatieven Als je weet wat lood kan doen, is niets doen bijna misdadig ingse onderzoek: ,,Die 30 ton komt de Sportvisserij goed uit." Emiel Derks van Sportvisserij Ne derland weet bijna zeker dat het loodgebruik daalt. ,,We zitten op een kantelpunt. Vergelijk het met de ve getarische dag. Steeds meer mensen lassen die in. Bij het gebruik van loodvervangers is dat net zo. De vis ser schakelt langzaam over. Want het ontbreekt aan een breed scala aan al ternatieven." De markt is aan zet. Derks zit regel matig met leveranciers van loodvrije producten aan tafel. ,,Betaalbare al ternatieven komen pas als Europa een eenduidig standpunt inneemt over het gebruik van lood. Komt er een Europees verbod, dan ontstaat er een markt voor grote internationale spelers." Europa neemt pas in 2022 een besluit. Tot die tijd lijkt de markt achterover te leunen. Aan het Schelde-Rijnkanaal zitten twee vissers uit Ossendrecht. Van al ternatieven hebben de zestigers nog nooit gehoord. ,,Als er dan zoveel problemen zijn met lood, dan moet de overheid het gebruik maar verbie den", zegt een van hen. En zo kijkt ook Sportvisserij Nederland er te genaan. ,,Als we de doelstelling niet halen, moet de overheid maar ingrij pen. Wij doen wat we kunnen." Derks ziet meer in proeven met loodvrij vissen. Zoals bij Geertrui- denberg, waar hengelsportvereni ging Ons Genoegen en Sportvisserij Nederland vissers aanmoedigen om geen lood te gebruiken. Vissers kon den lood omruilen voor een alterna tief. Lobee is sceptisch over die proef. ,,Het lood werd omgeruild voor zink. Dat is ook giftig. Het is een mooi voorbeeld van successen creë ren over de rug van onwetende bui tenstaanders." vrijdag 4 september 2020 GO Vissen met lood? 'Niet doen!' Timo van de Kasteele Halsteren De sportvisserij is verantwoorde lijk voor 30 procent van de loodbe- lasting in het water. Dat lood krij gen wij binnen bij het eten van vis of schaaldieren. ▲Jos Lobee en Ton de Jonge bekijken milieu vriendelijke hengelge- wichten. ,,Je merkt geen verschil.'' foto PETER BRAAKMANN/PIX4PROFS - Ton de Jonge - Emiel Derks - Jos Lobee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41