Nederlandse kinderen zijn het gelukkigst NIEUWS 3 Tieners hebben meer geld dan vroeger, maar ervaren vaker tekort Dat stelt het Nibud in het veertiende scholierenonderzoek dat vandaag ver schijnt. In het rapport onderzocht het budgetinstituut de inkomsten en uit gaven van een kleine tweeduizend 12- tot 18-jarigen. In 2016 gebeurde dat voor het laatst. In die afgelopen vier jaar is het inko men van jongeren met 35 euro geste gen naar 147 euro per maand. Tegelij kertijd zijn ouders juist meer voor hun kinderen gaan betalen. Desondanks hebben tieners vaker het gevoel dat ze te weinig geld hebben. ,,De omgeving vraagt meer van jongeren. Er is een be paalde norm, bijvoorbeeld op sociale media, waaraan scholieren willen meedoen", constateert directeur Arjan Vliegenthart. Maar niet alleen op sociale media, ziet moeder Gentry van der Heide uit Enschede. Er is ook een zekere groeps druk. ,,Even een broodje hier of een snack daar. Dan gaan ze weer langs de Mac. Ze hebben niet door dat ze er zo weer 10 euro doorheen jagen", merkt ze. Haar 14-jarige zoon Colin krijgt maandelijks 45 euro zakgeld. Daarvan moet hij 10 euro apart zetten op twee spaarrekeningen: een langlopende voor later, en een kortere voor grote be stedingen. ,,De rest van zijn geld is al tijd vrij snel op hoor, soms al voordat hij het heeft. Maar het is niet zo dat ik daar dan extra geld bijleg", vertelt zijn moeder. Daar denkt Colin zelf anders over. ,,Als mijn geld écht op is en mijn vrien den willen iets doen, vraag ik extra aan mijn moeder", zegt hij. Maar vaak ge beurt dat volgens hem inderdaad niet. Ja, erkent zijn moeder, soms is het lastig om geen extraatje te geven. ,,Ze- ker in de zomermaanden. Dan wil hij bijvoorbeeld ergens heen met zijn vrienden, maar is zijn geld op. Soms geef ik hem toch iets extra's." Op is op Dat is niet erg, zegt Nibud-directeur Vliegenthart. Zolang er maar goede afspraken tussen ouders en kinderen zijn én dat geen standaardpraktijk is. „Kinderen moeten leren dat op ook echt op is. Dat maakt ze op latere leef tijd weerbaarder, waardoor ze minder snel schulden opbouwen. Ze leren keuzes te maken met hun geld", legt hij uit. Toch ziet het Nibud dat ouders vaker bijspringen dan vier jaar geleden. Tie ners betalen minder vaak zelf hun uit stapjes, telefoonabonnementen en va kanties. En dat betekent dat veel j onge- ren wél hun hand kunnen ophouden als ze door hun zak- en kleedgeld zijn. Vliegenthart: ,,We beseffen dat het las tig is, maar houd vol. En dat betekent niet dat ouders hun kinderen nooit Als mijn geld op is en mijn vrienden willen iets doen, vraag ik iets extra's mogen verwennen. Natuurlijk kan dat af en toe, maar maak goede afspraken en houd je daar zo veel mogelijk aan." Al doende leert moeder Gentry, merkt ze. Zo heeft de 14-jarige Colin laatst écht zelf zijn kapotte telefoon- scherm moeten betalen. ,,De eerste keer heb ik het betaald. Daarna heb ik hem wel duizend keer gewaarschuwd dat hij moest opletten, maar toen viel het scherm weer kapot. Tsja, toen moest hij het echt van zijn spaargeld betalen. Ik vind het belangrijk om be wust met geld om te gaan, zodat ze straks een stabiele start krijgen." Terecht, vindt ook de puberzoon zelf. ,,Het was zuur, maar terecht." Co lin is tevreden met het geld dat hij krijgt. ,,Het is wel genoeg. Meer heb ik eigenlijk niet nodig", zegt de tiener. Al geeft hij toe dat hij soms wat impul sieve aankopen kan doen. ,,Ik heb laatst weer voor 10 euro aan de Playsta tion besteed. Dat is dan best veel. Dan moet ik echt weer op nieuw geld wachten." Daarmee zijn Nederlandse kinde ren tussen 0 en 18 jaar nog nét een beetje gelukkiger dan hun leeftijd genoten in Denemarken, Noorwe gen, Zwitserland en Finland. De kinderen in Chili, Bulgarije en de Verenigde Staten bungelen on- deraan het klassement van Unicef. Negen op de tien Nederlandse 15- jarigen zijn tevreden met hun le ven, constateert de VN-organisatie. In het rapport zijn veel vraagstuk ken meegenomen, zoals scholing, gezondheid, obesitas, schermtijd, suïcide, kindersterfte, pesten en de mate waarin jongeren erin slagen snel nieuwe vrienden te maken. Unicef Nederland merkt op dat geen enkel land in het rapport hoog scoort op alle vraagstukken. Op groeien in een welvarend land blijkt geen garantie voor een geluk kig en gezond leven waarbij goed onderwijs vanzelfsprekend is, be nadrukt Unicef ook. Kinderrechtenspecialist Esther Polhuijs van Unicef Nederland zegt dat zeven jaar geleden een verge- lijkbaar onderzoek werd gedaan. Ook toen eindigden de Neder landse kinderen op de eerste plaats. ,,Vergeleken met andere rijke lan den doen we het heel goed, maar dat betekent niet dat we niet nog meer kunnen doen voor de kinde ren.'' Te dik Want Nederland doet het niet op ieder gebied goed. Een op de vier kinderen is bijvoorbeeld te dik. In Japan is dat slechts een op de zeven. En 30 procent van de Nederlandse kinderen vmdt zichzelf te dik, dat speelt vooral bij tienermeisjes. Dat zelfbeeld drukt zwaar op het ge luksgevoel. Alleen Finse en Schotse meisjes tobben nog meer met hun zelfbeeld. ,,We weten uit recent onderzoek dat Nederlandse jongeren de meeste stress ervaren door school- druk'', zegt directeur Suzanne Laszlo van Unicef Nederland. ,,Naarmate die schooldruk groter wordt, ondervinden jongeren meer emotionele problemen en minder levenstevredenheid. Daar komt de coronacrisis nog bovenop.'' Volgens haar hebben kinderen en jongeren mentaal last van de coronapande- mie. De coronamaatregelen - zoals schoolsluitingen en het thuiswer ken van de ouders - hebben invloed op de mentale en fysieke gezond heid en ontwikkeling van kinde ren. Laszlo: ,,Juist de armste kinde ren en families worden het hardst geraakt en dat kan leiden tot een grotere ongelijkheid.'' vrijdag 4 september 2020 Zakgeld is al op vóór het binnen is M Colin is tevreden met het bedrag dat hij van zijn moeder krijgt, maar toch komt hij er niet al tijd mee uit. privéfoto Tieners hebben per maand meer te besteden dan vier jaar geleden, maar ervaren vaker geldtekort. Ze voelen de druk van sociale media en vrienden in hun portemonnee. Ellen van Gaalen Utrecht/Enschede -Colin (14) Vrienden kunnen maken leidt tot geluk. foto CASPAR huurdeman Van de 41 meest welvarende lan den heeft Nederland de geluk kigste jeugd. Volgens wereldwijd onderzoek van Unicef, het kin derfonds van de Verenigde Na ties, staat ons land bovenaan de ranglijst als het gaat om onder meer mentale en lichamelijke gezondheid en sociale en leer- vaardigheden. Ton Voermans Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3