WIM HOFMAN Uit de Zeeuwse almanak 9 ZNF-VOORSTELLING INT/EXT^ September 2020 1. Horoscoop Mensen die onder het sterrenbeeld Maagd geboren zijn moeten deze maand uitkij ken. Vooral Mercurius kan last bezorgen. Anderen die niet onder dat sterrenbeeld geboren zijn moeten trouwens ook uitkij ken. Zelfs als ze onophoudelijk een mas kertje dragen.September 2020 kan op veel terreinen een doorbraak betekenen in onze manier van leven en we zullen ons pas echt goed voelen als we eindelijk alleen zijn en tot ons zelf komen zonder de voortdurende aandacht van personen van een ander ge slacht, familie en collega's. Alleen door zelfreflectie kunnen we onze fouten analy seren. Het gevolg kan zijn: een zekere ner vositeit of zelfs een zenuwinzinking waar je niet blij van wordt. Remedie is dan: een stevige wandeling in een eenzaam gebied, bijvoorbeeld op een verlaten industrieter rein waar haast nooit iemand komt. Elders loopt men de kans toch lotgenoten tegen te komen. En er staan veel mensen op straat. Er is echter geen garantie dat men op dat industrieterrein geen mens tegen komt, want het kan zijn, al is de kans zeer klein, dat men door het lezen van deze PZC op de gedachte wordt gebracht op een verlaten industrieterrein te gaan wandelen. 2. In de tuin De zomer heeft zijn sporen nagelaten. Werkzaamheden: het schoonmaken van de barbecue (illustratie: het moeilijk te reini gen model Kentucky), het verwijderen van vetvlekken en soepspatten van de tuinte- gels, inklapstoelen herstellen, statafels na kijken en in de garage zetten, de display- koeler en asbakzuil schoonmaken en in de garage zetten, het speenvarkensspit, de elektrische soepketel, de lege flessen, de geurkaarsstompen en hangheaters oprui men en in de garage zetten. De door de tuin verspreide blikjes, wijnglazen, flessen, condooms en servetten, mondmaskertjes, hondenkauwrollen en wat al niet oprui men. De taxushaag vormsnoeien, de van de muur afgewaaide klimop, de ipoemoea en de kerstlampjes weer ophangen, het op geblazen opblaasbeest (orka) en het drie- wielertje uit de vijver halen en in de garage leggen. De pingpongtafel inklappen en er gens neerzetten, bijvoorbeeld tegen de schutting die trouwens ook wel eens gere pareerd mag worden, of anders maar weer in de garage. 3. Huishouden September is vanouds de maand van de geldzorgen. Vroeger stond op muntgeld wel: 'Geld zij met ons', maar die spreuk is verdwenen en door het schaarser worden van de cent is het ook moeilijker geworden elke cent nog eens om te draaien. Men hoeft niet ongerust te zijn: voor geldzorgen hoef je niet te zorgen, die komen vanzelf! 4. Gezegde van de maand Wie het langst lacht, lacht het belachelijkst. Een huis als hoofdpersoon. Het alternatieve programma van het Zeeland Nazomerfestival bewijst dat het mogelijk is met de productie Int/Ext, die sinds gisteren is te bezoeken. Daarin is geen enkele persoon zichtbaar. Toch is het een diepmenselijke voorstelling. Na het afblazen van het Zeeland Nazomerfestival bedachten de ma kers van de drie beoogde locatie voorstellingen in allerijl alterna tieve, coronabestendige projecten. Zo kwamen de mensen van Grens paal 369 met D'n overkant op de proppen, een theaterwandeling die laat zien wat er met de personages is gebeurd vóór het verhaal van Grenspaal 369. Een prequel noemden zij het. Zo kan Int/Ext als een sequel wor den gezien, een vervolg op de loca tievoorstelling De vrouw bij het raam, die hopelijk volgend jaar als nog kan worden opgevoerd. We ho ren een vertelling van schrijver Eva Jansen Manenschijn en regisseur Eva Tijken, ingesproken door ac trice Astrid van Eck. Op het film doek komen foto's voorbij, in bijna duister zwart-wit. We zien een wo ning en een schoorsteen, waarin we het vroegere stoomgemaal bij Poortvliet herkennen. De beelden worden begeleid door een klanken schilderij van Gijs Domen. Op zee verdwenen De vrouw bij het raam gaat over een vrouw van wie de man op zee is verdwenen. Jarenlang kijkt ze naar hem uit en wacht ze op zijn terug komst. Het is haar manier om haar echtgenoot levend te houden. In Int/Ext staat het huis centraal. De vrouw is overleden en haar dochter verlaat voorgoed de woning. Ze gaat nog één keer alle vertrekken langs, waarbij de herinneringen die eraan verbonden zijn, boven komen. Int/Ext is daarmee, zoals de prach tige ondertitel luidt, een requiem van een verlaten huis aan het water. Woord en beeld zijn los van el kaar gemaakt, maar ze versterken elkaar zonder meer. Toch zit de grootste kracht in de tekst van Eva Jansen Manenschijn, die poëtisch is zonder ongrijpbaar te worden. De dochter maakt de balans op nadat 'haar moeder stierf aan het wachten op haar vader'. De sporen die ze op haar afscheidsronde door het huis tegenkomt, zijn 'afdrukken van haar bestaan'. In de hal 'hangt haar vaders jas zwaar in de hoek'. ,,Een kadaver. De weg naar buiten is 30 jaar de ontmoeting met zijn afwe zigheid." Bakenwachter De mooiste vondst is dat haar moe der de eerste vrouwelijke baken wachter in de familie is. Twee keer per dag moet de vrouw de steile trap op om de kaars te ontsteken of te doven. Het is een baken voor de scheepvaart, maar vooral voor haar vermiste echtgenoot. Een sterke vrouw die haar man naar huis pro beert leiden, totdat het licht voor goed dooft. vrijdag 4 september 2020 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Requiem van een verlaten huis Beeld uit de voorstelling Int/Ext. foto tibor dingelstad Rolf Bosboom JAAR Int/Ext is t/m donderdag 10 sep tember dagelijks te zien in pop podium De Spot in Middelburg, zowel om 16.00 als om 19.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37