II Techniekonderwijs op één plek 7 ONDERHOUD TE DUUR SLOOP De uitkijktoren in Oranjezon bij Vrouwenpolder is niet meer. Een kraan drukte de zestien meter hoge toren eerder deze week tegen de vlakte. Het Zeeuwse Landschap hoopt een nieuwe toren te laten plaatsen. niet te ver van de toegang tot Oranjezon opgetrokken, zodat het ook met kinderen prima te belo pen is." De routes naar de toren toe leidden bezoekers automatisch naar het hart van het bos. De uit kijktoren kreeg een dak om het zelfs bij slecht weer aantrekkelijk te maken naar boven te klauteren. Het dak zorgde er tevens voor dat bezoekers minder opvallen en ver- Om telkens de toren te sluiten is weinig publieksvriendelijk, grotere kans op ongelukken nog minder storend werken op vogels en an dere dieren in de buurt. De locatie in het hart van het bos, grenzend aan twee bestaande wandelroutes, is mede bepaald door met een hoogwerker het uitzicht te beoor delen. Zonsondergang De toren was behalve uitkijkplek ook ontmoetings- en rustplaats in Oranjezon. En romantici kwamen graag tijdens zonsopgang of zons ondergang. Ook wilden mensen nogal eens proberen om van bo venaf een hert of ree waar te ne men. De districthoofd zegt toe dat Het Zeeuwse Landschap, hoogst waarschijnlijk op dezelfde plek, een nieuwe uitkijktoren laat neer zetten. Een van de doelstellingen van de organisatie is tenslotte dat mensen 'de natuur zoveel moge lijk moeten kunnen beleven' in haar beheergebied. Aan een be lofte over het tijdstip waarop de nieuwe 'duurzame' uitkijkpost er staat, waagt Simons zich niet. Ver vanging van de uitkijktoren stond nog niet op het programma, dus moet Het Zeeuwse Landschap op zoek naar budget. De beheerder van het na tuurgebied wilde de toren, geliefd uitkijkpunt bij heel veel wandelaars en natuurliefheb bers, onlangs herstellen. Maar ook het plegen van groot onderhoud zou niet lang baten, werd bij na dere inspectie geconstateerd. Geld over de balk gooien voor een tijde lijke opknapbeurt is zonde en het heeft ook weinig zin om de toren om de haverklap af te sluiten, ver klaart districtshoofd Noord Hui- bert Simons. Ongelukken ,,We konden wel wat planken en onderdelen vervangen, maar het was duidelijk dat we dan binnen afzienbare tijd weer delen van platforms, trappen en leuningen moesten vervangen. Om telkens de toren te sluiten, is weinig pu blieksvriendelijk, grotere kans op ongelukken nog minder." Simons en zijn collega's van Het Zeeuwse Landschap beseffen dat de uitkijk toren een geliefd object was in Oranjezon, vooral omdat klim mers kunnen uitkijken over de Manteling, de Noordzee, de Oos- terscheldekering én de omlig gende polders. Dat de toren tien jaar geleden 120.000 euro kostte, stond het dis- trictshoofd niet meer bij. Maar dat veel bezoekers gebruik maakten van de mogelijkheid om over Oranjezon uit te kijken, was hem bekend. ,,De toren ligt op een heu- vel en komt net boven de bomen uit, zodat je echt een prachtig uit zicht hebt. Veel wandelpaden lo pen naar de toren. En we hebben het uitkijkplatform destijds ook Of je nu op CSW, Scheldemond, Nehalennia, Scalda of HZ zit, tech niekleerlingen van al die scholen krijgen bij elkaar les in dezelfde ruimte, met dezelfde machines en dezelfde voorzieningen. Scalda heeft het Technum ver bouwd en is klaar voor de samen werking met de scholen in het voortgezet onderwijs. En die heb ben op hun beurt de lessen zo aan gepast dat ze met hun leerlingen aansluiten op de faciliteiten van Scalda. ,,Voorheen had het vmbo hier een apart hoekje; een eigen ruimte, een eigen wereld", vertelt Veronique van de Reijt, directeur Techniek Maritiem bij Scalda. De studenten van mbo en hbo za ten in andere ruimtes. ,,We heb ben muren weggehaald en ge zorgd dat iedereen in dezelfde ruimte les krijgt en dezelfde facili teiten heeft. Hooguit is er een ver schil in de complexiteit van de ma chines waarmee leerlingen van verschillende niveaus werken, maar ze zien die wel en dat stimu leert. Bovendien hoeven leerlin gen niet meer naar de andere kant van het gebouw voor theorieles sen. Er zijn lesruimtes bij de prak tijkruimte gemaakt." Door de het weghalen van mu ren en door de samenwerking tus sen het voortgezet onderwijs en het middelbaar beroepsonderwijs is het techhniekonderwijs voor al die scholen ook efficiënter, stelt Van de Reijt. ,,We hebben bijvoor beeld machines kunnen verkopen. Daarvoor in de plaats hebben we nieuwe robots kunnen aanschaf fen zodat we ook met robotica een volgende stap zetten." Meebetalen De verbouwing van Technum wordt komend jaar voltooid. Vol gens Van de Reijt kost die in totaal drie miljoen euro. Dat wordt be taald door Scalda, maar de middel bare scholen gaan wel meebetalen aan de exploitatie van het onder wijscentrum. Dagtocht Maastricht za10okt,28nov,16dec €36,-- Musical Soldaat van Oranje wo 18 november 99,-- We gaan weer op reis! Boek nu met extra vroegboekkorting! Beverwijkse Bazaar zal 7 oktober €36,- Country Christmas Fair vr 27 november 44,-- 2 of 3-Daagse Londen 28 nov en 11 dec v.a. 139,-- Kerst met André Rieu za 19 december 135,-- Wintersportreis Kirchberg 15 t/m 24januari v.a.€819,~ 3-Daagse Parijs vr 11 december v.a. 195,- vrijdag 4 september 2020 Uitkijktoren Oranjezon tegen vlakte - Huibert Simons René Hoonhorst Vrouwenpolder De uitkijktoren in natuurgebied Oranjezon in betere tijden. foto pascalle cappetti Het maakt niet uit op welke school je zit, als je op Walche ren techniekonderwijs wilt vol gen is het Technum van Scalda in Vlissingen de plek waar je vanaf nu moet zijn. Maurits Sep Vlissingen Gezellig shoppen langs de Maas Matinée voorstelling met (dinerjstop Met extra zitruimte in het theater De grootste overdekte markt van Europa! Pittoresk gelegen rondom kasteel de Haar nabij Utrecht Geniet van Engelse hospitality, mode, cultuur, eten en drinken., noem het maar op! Het meest romantische muzikale evenement van de kerstdagen 170 kilometer piste ligt op u te wachten. Rechtstreekse reis vanuit Zeeland Doe uw kerstinkopen bij La Fayette! Verblijf in 3-sterren hotel Tel. Meer informatie en (prijs)voorwaarden 0113-351551 vindt u op onze site: www.amz.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35