5 FOTOBOEK ROB HUIBERS PLEIT VOOR OPDOEKEN KERNCENTRALES Nog nooit legde iemand de totale nucleaire sector in Nederland in één boek vast. Tot nu. Vandaag (vrijdag) verschijnt het fotoboek Een Stralend Verleden van de Utrechtse fotojournalist Rob Huibers. Hij neemt daarin ook stelling. „Kernenergie, kap ermee!" Rob Huibers met zijn boek Een Stralend Verleden bij de kerncentrale in Borssele. foto lex de meester Frank Balkenende Borssele Fotojournalist Huibers (67) is geen activist die al heel zijn leven strijdt te gen nucleaire energie en techniek, noch lid van de anti-kernenergiebeweging. Het was CDA'er Maxime Verhagen die als minister van Economische Za ken tien jaar geleden het zaadje plantte voor Huibers omzwervin gen door de nucleaire wereld in Nederland. ,,Hij stond tegenover me in de Habog, het gebouw van Covra in Borssele waar hoogradio- actief afval ligt opgeslagen. Hij liet weten een vergunning te verlenen voor twee nieuwe kerncentrales. Hij hemelde kernenergie op: het is duurzaam, veilig en goedkoop. Ik vroeg me af: 'Is dat zo?'" Dodewaard Huibers kreeg het voor elkaar te fotograferen in de zes nucleaire in stallaties die Nederland rijk is. Naast de kerncentrale en de natio nale opslag voor radioactief afval Covra in Borssele zijn dat de on derzoeksreactoren bij NRG in Pet ten en die van de TU Delft, de ver- rijkingsfabriek van Urenco in Al melo en de gesloten kerncentrale in Dodewaard. ,,In Zeeland kwam ik overal makkelijk binnen. Bij Urenco kostte dat de nodige moeite. Ze zijn als de dood voor spionage. Dodewaard bleek een hard te kraken noot. Pas na mijn derde verzoek mocht ik binnen. Wel met de waarschuwing dat als mijn fotocamera ook maar een beetje radioactiviteit zou uitstra len, ik die moest inleveren. Geluk kig bleek dat niet het geval." Fukushima De fotojournalist verdiepte zich tevens in kernenergie. Toch duurde het tien jaar voordat hij zijn fotoboek op de markt zou brengen. Dat heeft een reden, zegt hij. ,,Na 2010 bloedde de discussie over kernenergie dood. Dat kwam vooral door de nucleaire ramp in het Japanse Fukushima in 2011. Ook blies energiebedrijf Delta be gin 2012 zijn plan voor een tweede kerncentrale af. Eigenlijk is er sindsdien weinig veranderd. Je mag nog steeds vergunning aan vragen voor een kerncentrale, maar niemand doet het. Nu laait de discussie op het verminderen van de Co2-uitstoot en dat kern energie daar een oplossing voor zou zijn. Dat is de aanleiding om het fotoboek nu pas uit te bren gen." Wat Huibers betreft, is kern energie geen oplossing voor de klimaatproblemen. ,,De nucleaire industrie in ons land is sterk ver ouderd. Als je erdoorheen wan delt, lijkt het alsof je in een mu seum terechtkomt. Het stamt uit de jaren zestig en zeventig. Mooi Als je erdoorheen wandelt, lijkt het alsof je in een museum terechtkomt design, maar het blijft oude meuk. Het is industriële archeologie." Kap met kernenergie, is Hui- bers' boodschap in zijn boek. ,,Als er iets echt fout loopt in een kern centrale, loopt het verschrikkelijk uit de hand. De kans is niet groot, maar het gebeurde zomaar in Fu- kushima. Het is in wezen geen vei lige industrie. De winning van uranium is ook enorm vervuilend, om maar te zwijgen van het afval probleem. Er is nog geen enkel zicht op een oplossing daarvoor. Verder zie je in het buitenland enorme vertragingen en kosten- overschrijdingen bij de bouw van nieuwe kerncentrales. Helaas is er nog steeds een meerderheid in de Tweede Kamer voor kernenergie. Ik denk dat beter is om te investe ren in groene energiebronnen. Energie uit zon, wind en water. En investeer ook in kennis om opslag mogelijkheden voor duurzame energie te ontwikkelen. Ik ben er van overtuigd dat we in twintig jaar het klimaatprobleem kunnen oplossen. Zonder kernenergie!" QEP HlFTOH vrijdag 4 september 2020 'Kernenergie is oude meuk' 2011: Ruim honderd mensen herdenken bij het licht van lam pionnen op het strand voor de Borsselse kerncentrale de slachtoffers van kernramp in het Oekraïense Tsjernobyl. -Rob Huibers Een Stralend Verleden is ge schreven voor 'een breed pu bliek'. Het kost 19,95 euro in de boekhandel. 2011: In de bol van Borssele krijgt personeel les in het wisselen In de koepel van de kerncen- De controlekamer van de kernreactor van Borssele. van splijtstofstaven. trale in Borssele. foto's rob hubers/hollandse hoogte energy know about 5PP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33