Alfons zoekt de drenkelinge die hij ooit redde 4 Rechter stuurt aan op 'minnelijke regeling' tussen de partijen Na twee uur verbaal pingpongen over een uitgeklede raad van toe zicht, krakkemikkige contracten, niet-nageleefde statuten, en bv's en stichtingen die als één pot nat wer den gezien, vond de rechter een 'ge lijkmaker'. „Jullie willen als par tijen allebei de relikwieën toegan kelijk maken voor een breed pu bliek.'' Daarmee haalde hij voorlopig de angel uit deze voetbaltwist. De voetbalj ournalisten Matty Verkam man en Hugo Borst als initiatiefne mers van het voetbalmuseum en Jos Kouwer als directeur van de stichting Voetbal Totaal hebben twee weken om samen tot 'een minnelijke regeling' te komen. Lukt dat niet, dan oordeelt de rechter twee weken later over de positie van Jos Kouwer als directeur van de stichting. Want dat was aan vankelijk de inzet van de zaak. Ver kamman en Borst, in de rug ge steund door Johan Derksen, willen hem weg hebben, omdat hij er een janboel van gemaakt zou hebben. Het balletje kwam aan het rollen toen in mei spullen uit de voorma lige voetbalmusea via Marktplaats Jullie willen allebei de relikwieën toegankelijk maken voor een breed publiek -Rechtbank te koop werden aangeboden. Ver kamman en consorten waren om te spetteren. Zij eisten de spullen te- rug om deze bij de rechtmatige ei genaren te bezorgen. Dat willen ze nog steeds. Overdracht De rechter gaf hen echter wel een tik op de vingers. In de overeen komst die de spullen in het bezit van de stichting bracht, wordt ge sproken over 'overdracht in eigen dom'. De suggestie wordt daarmee gewekt dat de initiatiefnemers de spullen verkocht hebben. ,,Dat is ongelukkig geformuleerd'', erken den ze. Ook het kamp Kouwer kreeg een flinke schouderduw. Volgens de statuten had de stichting na realisa tie van het museum in Middelburg opgeheven moeten worden. Dat is echter niet gebeurd. ,,Dat is aan de aandacht van iedereen ontsnapt'', verexcuseerde Kouwer zich. De stichting werd volgens hem met goedvinden van de betrokkenen in leven gehouden om de memorabilia aan het publiek te kunnen blijven tonen in het geval het museum zou ophouden te bestaan. ,,Maar in de statuten staat niet dat dat de taak is'', constateerde de rechter. Het kamp Verkamman wil Kees Jansma, een andere voetbaljourna list, als vervanger van Kouwer aan stellen om orde in de chaos te scheppen. Als de rechtmatige eigenaren hun spullen vervolgens terug heb ben, willen ze de stichting alsnog opheffen. Hoewel Asselman ondanks zijn ge vorderde leeftijd nog fit van lijf en geest is, is het lastig om j e details van zestig jaar geleden nog te herinne ren. Toch hoopt hij dat zijn relaas bij iemand een belletje doet rinkelen en dat hij het meisje kan vinden. ,,Nou ja, 'meisje', ze moet nu toch ook al in de zeventig zijn." Welk jaartal het precies was, As- selman weet het niet. ,,Ik moet on geveer dertig jaar geweest zijn, dus laten we zeggen dat het omstreeks 1960 was." Asselman werkte toen op de Vesta, een schip dat zand en grind vervoerde. ,,We waren op weg naar Gent om daar onze lading te lossen en lagen voor de sluizen van Ter- neuzen te wachten om geschut te worden. Het moet in de zomer maanden geweest zijn." Asselman liep buiten op de lui- kenkap van het schip toen hij kinde ren om hulp hoorde roepen. ,,Ik keek en zag kinderen wijzen: in het water lag een meisje dat in moeilijkheden zat. Ik heb me geen moment be- dacht en sprong in het water om haar te redden." Het lukte Asselman bij het meisje te komen en haar naar het schip naast de Vesta te krijgen. ,,Dat was zo makkelijk nog niet, Toen ze bijkwam, stond ze op en stoof er als een hazewind vandoor maar gelukkig stribbelde ze niet te gen want dan had ze mij ook nog in de problemen kunnen brengen. Ge lukkig was ik een goede zwemmer." De schipper van het buurschip trok het meisje aan boord en legde haar op een scheepsluik. ,,Ze was versuft. Maar toen ze bijkwam, stond ze meteen op en stoof er als een hazewind vandoor. Ze heeft niks gezegd, me ook niet bedankt. Maar dat geeft niet. Ik was blij dat ze het had overleefd." Het meisje, As- selman schat haar op dertien jaar, was opeens spoorloos verdwenen. En de Vesta ging weer verder met de reis naar Gent. ,,Op de terugweg heb ik, toen we weer bij de sluizen van Terneuzen lagen, aan de sluiswachter gevraagd of hij misschien iets van het voorval of het meisje had gehoord. Maar dat was helaas niet zo. Met als gevolg dat ik tot op de dag van vandaag niet weet wie zij was en hoe het haar daarna vergaan is", vertelt Asselman. ,,Ik hoop dat zij dit leest en zich hierin herkent. Of dat anderen we ten wie ze is. Die kinderen die daar ook aan het zwemmen waren bij voorbeeld. Aangezien ze daar zwom, neem ik aan dat ze uit Terneuzen zelf kwam. Ik kan me helaas niet meer herinneren wat ze droeg of welke kleur haar ogen en haren wa ren." De oude schipper vraagt zich al zijn hele leven af hoe het met haar gaat. ,,Ik hoop dat ik haar nu einde lijk kan vinden. Dan ben ik gerust." vrijdag 4 september 2020 Strijd voetbalmuseum onbeslist De partijen in de strijd om de collectie van het opgedoekte voetbalmuseum in Middelburg en later Roosendaal zijn giste ren terug naar de tekentafel ge stuurd. De kantonrechter in Mid delburg stuurde daarop aan na zijn conclusie dat beide partijen hetzelfde nastreven. Rudy Boogert Middelburg A Alfons As- selman aan boord van de Vesta, de foto is genomen rond 1960. re productie CAMILE SCHELSTRAETE ,,Ik wil haar ontzettend graag ontmoeten en vragen hoe het met haar gaat." Alfons Assel- man (92) is op zoek naar het meisje dat hij zo'n zestig jaar ge leden van de verdrinkingsdood redde in de haven van Terneu- zense. ,,Het laat me maar niet los." Sheila van Doorsselaer Terneuzen - Alfons Asselman, redder Kent u of bént u het meisje naar wie Alfons Asselman op zoek is? Of heeft u tips? U kunt het doorge ven aan s.vandoorsselaer@pzc.nl of via 0118 - 434010.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32