Referendum was altijd al een papieren tijger ZEELAND 3 't Water moge stijgen Barrier De kleine pianist Het pamflet Grit Analyse A Hoofdrolspelers: Iris van Gef fen en Marcel Romeijn Verhaal: Jan en Marie slaan bij de inundatie van Walcheren met een roeiboot volgeladen met huisraad op de vlucht voor het water. Onderweg wordt de relatie tussen de twee echte lieden zwaar op de proef ge steld. ik nog nooit van de Slag om de Schelde had gehoord", zegt Bour- gonje. ,,Dat nam ik mezelf kwa lijk." Hij stuitte op het verhaal van jonge verzetsheld Peter de Winde, die acht uur zwom om de gealli- eerden cruciale informatie te ge ven. ,,Ik vond het zo mooi en bijna onvoorstelbaar, dat ik daardoor meteen geïnspireerd was." Filmmaker: Niels Bourgonje Hoofdrolspelers: Walt Klink, Bill Barberis en Craig Stott Verhaal: Terwijl de geallieerden op het punt staan Zeeland te Filmmaker: Raimond van Soest Klumpers en Erik Cardon Verhaal: Boy is de licht au tistische zoon van een arme fruitplukker. In september 1944 hoort hij in de bom menregen op Antwerpen een melodie. Hij probeert daar een compositie van te maken op zijn piano, tot er gernis van zijn vader, die vindt dat handen zijn om te werken. bevrijden van de Duitse bezet ting, vinden twee Canadese sol daten een aangespoelde jongen bij Terneuzen. De film is geïnspireerd op het verhaal van verzetsheld Peter de Winde. Filmmaker: Justin Heyl Hoofdrolspelers: Alicia Lichter en Rick van Werd Verhaal: Westkapelle, 2 oktober 1944. Pamfletten worden uitge strooid met de oproep om te eva cueren. De jonge geliefden Janna en Willem willen daar gehoor aan geven, maar de koppige en getrau matiseerde vader van Janna wei gert dat. Gebaseerd op het boek Ze was 16 was Marlies Allewijn. 0^ - vd Filmmaker: Matthias Hoekman Hoofdrolspelers: Astrid van Eck en Bert Hana Verhaal: Surrealistische film, waarin Matthias Hoekman drie oorlogsverhalen samenbrengt: de verwoesting van molen De Roos tijdens het bombardement op Westkapelle, de executie van de Middelburgse verzetsstrijder Wouter Damen en de dood van een jong meisje uit de familie van zijn moeder. Dat Liefting in zijn kuif gepikt is door de afwijzing van de provincie is niet meer dan be grijpelijk. Met dik 2200 medestan ders voor een referendum dacht hij ruim aan de vereiste duizend namen te komen. Echter, nadat de provinci ale griffie met de stofkam door de formulieren was gegaan, bleven er 983 namen over die aan alle eisen voldeden. Namen van ondersteuners waren onleesbaar, adresgegevens ontbraken of plaatsnamen werden er later in een ander handschrift bijge schreven. ,,Strikt genomen voldoet het aantal niet aan de vereisten", schrijft het college van Gedeputeerde Staten streng. „Spijkers op laag water zoeken", zegt Liefting erover. ,,In Axel hebben we handtekeningen opgehaald, maar daar zijn steeds de plaatsnamen niet bij opgeschreven. Wij hebben daar later bij vermeld dat al die handteke ningen in Axel zijn opgehaald." Het is een wel heel formele bena dering van de gedeputeerden. Ook zonder de handtekeningen kan ge steld worden dat de behoefte onder de Zeeuwen om iets te zeggen over het compensatiepakket groot is. Lief- tings stelling dat juist dit pakket iets is waar meer openheid en inspraak op zijn plaats was, wordt breed ge dragen. In de ogen van veel Zeeuwen kreeg de provincie een wonderlijk cadeau, bij elkaar genetwerkt door mensen die niks van Zeelands be hoeften weten. Een kerstpakket met een supergevangenis als de fruit schaal waar niemand om vroeg. Liefting en de gedeputeerden zul len niet nader tot elkaar komen. Het dagelijks provinciebestuur stelt dat een tolvrije tunnel niet ten goede zou komen aan alle Zeeuwen en Liefting vindt dat de buit nu vooral in Vlissin- gen en Middelburg wordt verdeeld. Daarin heeft de Terneuzenaar wel een beetje boter op zijn hoofd. Vanuit Zeeuws-Vlaanderen gezien was de marinierskazerne een overkantdin getje tot er sprake was van een flinke compensatie. Bovendien heeft de provincie wel een punt wanneer deze stelt dat een tolvrije tunnel een zeer groot deel van de compensatie zou opslokken. Wat zou er nog overschie ten voor Vlissingen zelf? Het voornaamste argument van de gedeputeerden tegen een referen dum is dat afspraken nu eenmaal ge maakt zijn en dat er simpelweg geen weg terug is. Een dooddoener, maar niettemin een doorslaand argument. Want wat heeft een referendum voor zin als bij voorbaat vaststaat dat de wens van het volk niet gehonoreerd kan worden? vrijdag 4 september 2020 nooit van de Slag gehoord' Iris van Geffen en Marcel Romeijn in 't Water moge stijgen. Filmmakers: Chris de Krijger en Sven Peetoom De films zijn morgen te zien in Walt Klink in Barrier. fiZi Zierikzee (14.00 uur), Cinema Middelburg (15.00 uur), Ledel- theater Oostburg (19.00 uur) en 't Beest Goes (19.30 en 21.15 uur), zondag in Cinema Middelburg (13.30 uur) en Ledeltheater Hoofdrolspelers: Tim Oostburg (15.00 en 19.00 uur) en wo. 9 sept. in Cinema Middelburg (15.00 uur). Ook worden ze ver toond tijdens Film by the Sea. Omroep Zeeland zendt de films op 8 november uit. Rick van Werd en Alicia Lich ter in Het pamflet. kJ -j*. Astrid van Eck in Grit. Een referendum over het compen satiepakket. Cees Liefting van Stich ting Zeeland Tol vrij krijgt zijn zin niet. Of het uit maakt? Een refe rendum was bij voorbaat een pa pieren tijger. Guido van der Heijden Middelburg Tim Klumpers in De kleine pianist. fotostichting filmalot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31