In Nederland is slavernij Toekomst vismijn Breskens onzeker Huizen in Zeeland bijna acht procent duurder Leuk modelletje Op de grote Slag om de Schelde-speelfilm is het nog wachten tot volgend jaar. Maar vandaag gaan in het Bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp al vijf korte speelfilms daarover in première. 2 KORTE FILMS SLAG OM DE SCHELDE Commentaar Sinds de intrekking van het bordeelverbod zoekt Neder land naar manieren om de prostitutie te beperken. Exacte gegevens ontbreken, maar het is duidelijk dat de seksindustrie nog bol staat van uitbuiting en mensenhandel. Dus is het goed dat de jongerenbeweging Exxpose deze kwes tie weer eens op de agenda heeft gezet. Maar de Tweede Kamer is verdeeld. Exxpose pleit voor het aanpakken van de klant. Dus voor het strafbaar stellen van hoerenlopen. CDA, ChristenUnie en SGP steunen dit idee. Staatssecretaris Ankie Broekers-Knol belooft een onderzoek naar het effect van een verbod op betaalde seks. Voor wat het waard is. Een meerderheid van de Kamer kiest een andere weg. Er is een wet in de maak die onder meer regelt dat de klant strafbaar is als hij redelijkerwijs kan vermoe den dat er dwang aan te pas komt. Toch is de oproep van Exxpose zeer nuttig. Want een deel van de Kamer is nog niet bij de les. Neem de uitspraken van Achraf Bouali van D66 in de PZC'Het is gewoon een baan, een beroep' en 'Heel veel mensen doen dit met plezier en verdienen er hun boterham mee'. Dan weet je niet waar je over praat. Of je hebt geen normbesef. Ja, je mag zelf bepalen of je je lijf ver koopt. Maar dat zelfbeschikkingsrecht geldt toch ook voor de vele vrouwen die onder dwang fysiek en geestelijk kapotgaan in de seksindustrie? Exxpose heeft misschien niet de juiste aanpak, maar de Kamer moet wel meer doen tegen de seksu ele slavernij. Pleidooi voor verbod op betaalde seks overtuigt niet, maar Kamer moet prostitutie wel aanpakken Foort Lokerse, directeur van de vis mijnen in Vlissingen en Breskens, spreekt van 'een fikse tegenvaller'. Klaas Puul wilde Breskens uitbou wen tot hét garnalencentrum van zuidwest-Nederland en was daar mee een reddende engel voor de Bressiaanse afslag. Klaas Puul is vorig jaar gekocht door het Britse Sykes Seafood. Dat concern ziet overname van Bres- kens niet (meer) zitten. Ook speelt mee dat 2019 een slecht garnalen- jaar was en dit jaar is niet veel beter door de coronacrisis. ALMANAK Voor eind 2020 moet er een plan voor de toekomst van de vismijn Breskens liggen, aldus Lokerse. Er zijn volgens hem tal van mogelijk heden, van doorgaan op de oude Overname door garnalengroothandel Klaas Puul uit Volendam afgeblazen voet tot sluiting, waarbij Vlissingen de garnalentak overneemt. De bouw van een modern Visse rijcentrum als attractie in het ha vengebied van Breskens is uitge steld vanwege de onzekerheid rond de vismijn. Beoogd bouwer Spran- gers is in juli bovendien failliet ver klaard. Die Hulster schoonmoeder is het niet altijd eens met de kle dingkeus van haar schoondoch ter. Zelf ziet ze er altijd prachtig uit: jurken met colbertjes en ac cessoires die perfect matchen. Nee, dan haar schoondochter: spijkerbroek en een T-shirt. Schoonmoeder nam daarom de vrijheid zelf te gaan shoppen voor haar schoondochter. Ze koos een jurk. Haar schoon dochter was nogal 'verrast'. De jurk had predes dezelfde print als de jurk die haar schoonmoe der ook heeft. Ze kreeg hem met de toevoeging: ,,Dit model is lekker breed aan de heupen!" Automobilisten onderde drugs Berry Kooiker krijgt lintje bij afscheid MIDDELBURG Waar staat het duurzaamste huis? Het zijn de verhalen van toen, ver teld door de filmmakers van nu. Stichting Filmalot nam anderhalf jaar geleden het initiatief voor het project, samen met Omroep Zee land, de Zeeuwse filmhuizen, de Zeeland Film Commission, Film by the Sea en het Bevrijdingsmuseum. Uit een groot aantal inzendingen werden vijf talentvolle makers ge selecteerd die hun filmplan moch ten realiseren, met een budget van 10.000 euro. Zij werden begeleid door ervaren regisseurs: Steven de Jong, Erik de Bruyn, Eddy Terstall, Martin Koolhoven en Pim van Hoeve. ,,Het is een bijzonder mooie erva ring geweest", zegt Matthias Hoek man uit Middelburg, een van de twee Zeeuwse deelnemers. Hij maakte de film Grit. ,,Het is, van be gin tot eind, een geweldig proces geweest, waarin ik heel veel heb ge leerd en met heel toffe mensen heb mogen werken." Hij is zich nog bewuster gewor den van het belang van de Slag om de Schelde. ,,Je krijgt er nu veel meer van mee. Ik kijk nu anders naar mijn omgeving: wat is hier ge beurd en hoe komt het dat we hier in vrijheid leven? Dat is voor mij al lemaal veel duidelijker geworden." Raimond van Soest uit Goes zegt 'megatrots' te zijn op zijn film De kleine pianist. Het was een ambiti eus project, met veel locaties, figu ranten, special effects en een jonge hoofdrolspeler die piano moest le ren spelen. ,,Het loopt niet altijd zo als je zou willen, maar ik ben ont zettend blij met het resultaat." Het loopt niet altijd zoals je zou willen, maar ik ben ontzettend blij met het resultaat Van Soest heeft al veel ervaring als storyboardtekenaar voor grote Nederlandse films. ,,Ik heb altijd gezegd: voor mijn 50ste wil ik ook een keer mijn eigen bioscoopfilm maken. Twee weken geleden ben ik 50 geworden. En dit smaakt naar meer, al is het wel lastig om naast mijn reguliere werk te doen. Het vergt ontzettend veel tijd." De andere filmmakers - het duo Chris de Krijger en Sven Peetoom, Niels Bourgonje en Justin Heyl - kwamen van buiten Zeeland. Voor hen was de Slag om de Schelde on bekend. ,,Het is heel goed dat daar op deze manier aandacht aan wordt besteed", zegt Heyl. ,,Ik vond het wel fascinerend dat VLISSINGEN Zeeuwse woningen zijn het afgelopen kwartaal 7,7 procent duurder geworden. Voor een eengezinswoning moet nu iets meer dan een kwart miljoen euro worden neergelegd. Dat heeft technologiebedrijf Calcasa becij ferd. Grootste stijger is overigens Groningen. De prijzen voor Zeeuwse wo ningen zijn in verhouding nog steeds 'goedkoop'. Wie een huis koopt in de provincies Utrecht, Noord-Holland en Zuid-Holland moet een dikke portemonnee meenemen. Een eengezinswo ning kost daar gemiddeld meer dan vier ton. Utrecht is koploper. Calcasa heeft ook gekeken naar de prijs per type woning. Zo kost een vrijstaande woning in de pro vincie Zeeland nu gemiddeld 356.000 euro, een twee-onder- een-kapwoning 244.000 euro, een hoekwoning 213.000 euro en voor een rijtjeshuis moet een koper nog net geen twee ton betalen. Bloemendaal De duurste woningen van Neder land zijn overigens nog steeds te vinden in Bloemendaal (gemid deld 853.000 euro) en in Wasse naar (gemiddeld 703.000). Goed kope huizen zijn nog steeds te koop in de Groningse gemeenten Delfzijl en Oldambts, voor respec tievelijk 180.00 en 189.000 euro. vrijdag 4 september 2020 II De toekomst van de vismijn in Breskens is erg onzeker gewor den, omdat garnalengroothan- del Klaas Puul uit Volendam de finitief afziet van overname. Harmen van der Werf Breskens Tip? redactie@pzc.nl HULST Drie automobilisten zijn in de nacht van woensdag op donderdag in Zeeland betrapt op rijden onder in vloed van drugs. Op de Markt in Hulst werd een 31-jarige Hulstenaar aangehouden. Uit een speekseltest bleek dat hij onder invloed was van co caïne, thc en amfetamine. Op de Kadijk in Poortvliet was rond 01.30 uur een 21-jarige man uit Sint An- naland de klos. Hij reed onder invloed van thc. En op de Oostperkweg in Middelburg bleek een 28- jarige man uit Rhenen onder invloed van co caïne. HEINKENSZAND Berry Kooiker is benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Hij kreeg zijn lintje opgespeld bij zijn afscheid van de gemeen teraad van Borsele, waar hij 18 jaar deel van uit maakte. Eerst namens het CDA, later namens Lokale Partij Borsele. Kooiker (72) vervulde daarnaast tal van andere vrijwilligersfuncties. Levien de Putter (D66) nam na acht jaar ook af scheid van de gemeente raad. Hij ontving uit han den van de burgemeester de zilveren legpenning van de gemeente Borsele. Annet van de Ree (D66) en Paul Bruijns (LPB) heb ben de vrijgekomen zetels in de raad overgenomen. Zeeuwse huizenbezit ters kunnen tot 20 sep tember meedoen aan de verkiezing van het Duur zaamste Huis. De win naar maakt kan op een cheque van 500 euro. De verkiezing is een ini tiatief van de Nationale Duurzame Huizen Route. Vier provincies doen mee: behalve Zee land zijn dat Drenthe, Friesland en Gelderland. Met de verkiezing wil de organisatie voorbeelden van duurzame huizen onder de aandacht brengen van een groot publiek. Dat kan ande ren helpen ook hun huis te verduurzamen. 'Ik had nog Rolf Bosboom Nieuwdorp -Raimond van Soest, De kleine pianist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30