Behandeling prostaatkanker kan digitaal beter worden gevolgd Groene Ster Vlissingen De volgende generatie is aan zet Het Zuidwest Radiotherapeutisch Instituut (ZRTI) biedt mensen met kanker radiotherapie (bestraling). Sinds vorig jaar krijgen patiënten met prostaatkanker voor, tijdens en na de behandeling een vragenlijst. Die lijst bevat telkens dezelfde vragen en is voor alle be handelcentra in Nederland het zelfde. ,,Er staan vragen op als: hoe vaak moet u naar het toilet en vindt u wel eens bloed in uw urine?", ver telt klinisch fysicus Mark de Lan gen van het ZRTI. ,,Aan de hand van de antwoorden kunnen we zien welk effect een behandeling heeft, welke bijwerkingen er zijn en wat de trends zijn." Tot nu toe kre gen patiënten met prostaatkanker de vragenlijst op papier. Maar dat levert niet het inzicht op dat nodig is. Daarom gebruikt het ZRTI sinds een paar dagen een app: Noona. Door Noona krijgen patiënten en de radiotherapeut-oncologen een beter inzicht in klachten tijdens en na de behandeling. ,,Op papier schrijven mensen er wel eens din gen bij, maar daar kunnen we niet zo veel mee", zegt De Langen. ,,Of ze slaan vragen over, bijvoorbeeld over hun seksueel functioneren. Toch zijn die antwoorden belang rijk. De app is daar dwingender in." Op den duur zijn gegevens van groepen patiënten met elkaar te vergelijken, worden trends zicht baar en dat kan aanknopingspun ten bieden om behandelmethoden te verbeteren. Het ZRTI is vorig jaar overgegaan op een techniek waarbij patiënten met prostaatkanker minder vaak hoeven te komen. Per keer krijgen ze wel een hogere dosis medicijnen. ,,Die techniek biedt een iets betere overlevingskans, maar de bijwer kingen kunnen toenemen. Als we vanaf het begin de effecten bijhou den - doordat mensen steeds de Aan de hand van de antwoorden kunnen we zien welk effect een behandeling heeft vragenlijst invullen - kunnen we ingrijpen en bijsturen als dat nodig is. Dat helpt ons om behandelingen te verbeteren." Natuurlijk is er ook een admini stratief voordeel. Meer en beter in- gevulde lijsten geven de overheid en verzekeraars een beter beeld van de behandelresultaten van het ZRTI. Ook is er minder kans op fouten. „Vragenlijsten die op papier zijn ingevuld, moeten wij overty pen in het systeem en daarbij kun nen we fouten maken." Het invullen van de vragenlijsten is vrijwillig. Vooralsnog is die al leen beschikbaar voor mensen met prostaatkanker. Voor patiënten met een ander soort kanker bestaan ook vragenlijsten. Maar die zijn nog niet in alle behandelcentra hetzelfde. Daar wordt aan gewerkt, aldus De Langen. ,,De volgende stap is om Noona aan te bieden aan patiënten met borstkanker en longkanker. Wanneer dat is, weten we nog niet." It I vrijdag 4 september 2020 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND15 MIDDELBURG ,,We mogen weer!", riep Leoni Jansen, toen ze gisteravond met Carel Kraayenhof het podium van het Zeeland Nazomerfestival op kwam. Op het 'beeldschone pleintje' van het Abdijcomplex in Middel burg presenteerden ze een muzikale wereldreis, waarin hun uiteenlopende muzieksmaken en -stijlen moeiteloos samenvloeiden. De altijd wat melancholisch stemmende bandoneon van Kraayenhof past bij uitstek bij het Ar gentijnse en Spaanse werk dat het tweetal bracht, maar net zo goed bij de Nederlandse, Engelse en zelfs Arabi sche nummers die Jansen zong, waaronder Calling you van Jevetta Steele en een fraaie versie van Bob Dylans Tomorrow is a long time. Of bij de onvervalste folk - hun gedeelde passie - van Harder to walk these days than run. Het optreden kreeg een staande ovatie. De muzikale reis eindigde met een toegift waarin Piazzolla's Adiós Nonino overging in Klaverveld, de Beemster-versie van Stings Fields of gold. ZEELAND 9 ZRTI experimenteert met app Het ZRTI in Vlissingen - dat mensen met kanker bestraalt - neemt een app in gebruik om behandelingen beter te kunnen volgen en te verbeteren. Patiën ten met prostaatkanker kunnen de app sinds kort installeren op hun mobieltje of tablet. Als de app naar tevredenheid werkt, kunnen op termijn ook mensen met borst- en longkanker er ge bruik van maken. Jeffrey Kutterink Vlissingen - Mark de Langen, ZRTI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29