O 24 MEDIA CULTUUR ANGELA KIJKT TV INTERVIEW DRI3MAN Zoals vele artiesten kampten drie sessiemuzikanten die al jaren met sterren als Marco Borsato en René Froger optreden sinds half maart met een lege agenda. Maar dat gaf hun ook de ruimte voor hun eigen band: Dri3man. Al moest een van de drie wel eerst herstellen van corona. Y~ Het is met televisie net als met mode. Soms hangt er kennelijk iets in de lucht dat er voor zorgt dat alle kledingwinkels op pre cies hetzelfde moment volhangen met okergele croptops en wildgebloemde maxi-rokken en dat omroepen ineens allemaal op het thema dementie duiken. Max had al Niet Zonder Ons, Johnny de Mol runt momenteel op SBS Restaurant Misverstand en op NPO 2 begon woensdag Thuis op Zuid van Adel- heid Roosen en Hugo Borst. Voor die twee is het onderwerp natuurlijk aller minst nieuw. Ze maakten als 'alzheimerfans' - niet mijn woorden, zo staan ze omschreven op de web site van omroep Human - in 2018 samen al een hartveroverend mooie serie in verpleeghuis De Leeuwenhoek in Rotterdam. In Thuis op Zuid (de rauwe Rotterdamse Afrikaanderwijk om precies te zijn) verleggen ze de focus naar mensen met de mentie die nog zelfstandig wonen. Op basis van de eerste aflevering durf ik wel te voorspellen dat deze serie minstens zo mooi gaat worden als de eerste. Maar voor wie nog moet gaan kijken wel een waarschuwing vooraf: je hart schrijnt 24 uur later nog. Neem Ed, gediagnosti ceerd met alzheimer. Op het oog een welbe spraakte, joviale zestiger, die het wel kan waarderen dat Adelheid ondeugend voorstelt een sigaretje te roken, al prefereert hij zelf dure sigaren. Maar die leeft tussen de post-its om mooie liedjes, films en woorden niet te vergeten. Die met een busje naar de dagopvang moet, omdat hij op de fiets verdwaalt. En die irrationele paniekaanvallen krijgt bij brieven van de gemeente. ,,Het is net alsof er iets kinderlijks in je wakker wordt. Het is iets dat je klein maakt'', beschrijft hij beeldend het monster in zijn hoofd. hun mantelzorgers tegenaan lopen, ouderenwer- kers met engelengeduld - je leest er bijna elke dag over in de krant. Maar als je er als kijker zo direct mee wordt geconfronteerd in Thuis op Zuid, komt het toch keihard binnen. Daar kan de aanstekelijke lach van Adelheid helemaal niets aan veranderen. Al is de documentaire tegelijkertijd een monu mentje voor onvoorwaardelijke liefde, plezier en saamhorigheid. Onze 'alzheimerfans' willen later niet als zom bies aan een tafel van een verpleeghuis eindigen, zeggen ze tegen elkaar. Adelheid wil 'als een roedel' bij elkaar gaan wonen met vriendinnen die voor el kaar beslissen wanneer het genoeg is geweest. Hugo wil niet wachten tot het 'vijf voor twaalf is', maar heeft besloten er 'om half twaalf tussenuit te stappen. Quote van de dag Na deze documentaire kan ik niet meer ontkennen dat ik aandachtsgeil ben Prijs voor Trijntje Nederfilms populair ier, vijf, zes keer speelt Ferry van Leeuwen de eerste akkoorden van Blackbird, maar tel kens loopt het er gens spaak. Luister, daar gaat het helemaal goed en zetten Van Leeuwen en zijn col lega-sessiemuzikanten Lodewijk van Gorp en Nick Bult de zangpartij in. Na drie zinnen proest Bult het uit en kan Van Leeuwen weer helemaal vooraan beginnen. De drie mannen hikken van het lachen, het zal nog een tijdje duren voordat Blackbird (origineel van The Beatles, maar Van Leeuwen, Van Gorp en Bult zingen het in de meerstemmige variant S la Crosby, Stills and Nash) helemaal gespeeld en gezongen wordt. Hoe dat klinkt, is te zien in een video op de site van deze krant. Maar deze lol, precies dit, hebben ze zo ontzettend gemist. Al decennia toeren de drie door het hele land met nationale en internationale sterren. Van theaters, via gala's naar de Kuip en de Gelredome met Marco Borsato. Mijn energie en stem zijn door corona wat beperkter, gelukkig zing ik met een piepstem, die doet het echt altijd Van Leeuwen (57, uit Schiedam) de laatste jaren voornamelijk als zanger in de Edwin Evers Band. Saxofonist en zanger Lodewijk van Gorp (46, Leiden) stond net op het punt om met Oleta Adams het halve land door te trekken, toen corona alles veran derde. Ook voor toetsenist/zanger Nick Bult (52, Mijdrecht), die zichzelf afgelopen voorjaar met een zuurstof slangetje in zijn neus terugvond in een Utrechts ziekenhuisbed. Corona, waarschijnlijk dankzij zijn zoon die met het virus in zijn lijf terugkeerde van een wintersportvakantie in Oos tenrijk, maar zelf geen symptomen had. Een half jaar later ondervindt Bult nog altijd de gevolgen van de ziekte. ,,Met mijn energie, die wat be perkter is, maar ook met mijn stem. Maar gelukkig zing ik met een hoge piepstem en die doet het echt altijd. Hoe ik me voor de rest ook voel.'' En de lol van het weer kunnen toe ren en kunnen optreden, gééft ook veel energie. Zeker nu de drie juist door dat rottige virus met een lang gekoesterde wens aan de slag kun nen: een eigen band: Dri3man. Bult slikt en fluistert: ,,Dit geeft levens lucht.'' vrijdag 4 september 2020 GO Alzheime De onwillige bureaucratie waar deze mensen en Hè verdorie, mijn hart schrijnde al zo. V - Cabaretier Stefano Keizers over 3Doc: Mijn naam is Stefano Keizers, waarin hij een kijkje in zijn ziel geeft. MUZIEK Trijntje Ooster huis is onder scheiden met een 100% NL Oeuvre Award. De zangeres werd tijdens de ochtendshow op de zender verrast met de prijs door col lega en vriendin Candy Dulfer. Vorig kreeg Krezip de prijs. FILM Bioscoopgan- gers keken in het afgelopen kwartaal vooral films van Neder landse bodem. Onder meer Rundfunk, De pi raten van Hier naast en Alles is zoals het zou moeten zijn (foto) doen het goed sinds de heropening. ■u Jeroen Schmale 44 —Nick Bult

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 24