23 FORMULE 1 GRAND PRIX VAN ITALIË In een seizoen waarin de overmacht van Mercedes gigantisch is, wordt er nog meer dan ooit naar Max Verstappen gekeken. De beoogde verlosser die Formule 1 weer op smaak moet brengen. Verstappen: 'Streep door 'party mode' verandert niks' Hij blijft dat druppeltje Maggi in een te slappe soep. De reden voor velen om toch elke zondag weer in te schakelen voor de Formule 1. Want het kan eigenlijk niet, Merce des is in deze jaargang veel te sterk om te verliezen. Maar als ^emand ze kan verslaan, dan is Max Verstap pen het wel. En gebeurt het, dan wil je het niet missen. Gisteren kreeg hij in Monza weer die vragen. Gelooft hij er nog in? Is Mercedes nog van de titel te hou den? Verstappen reageerde weer realistisch, zoals altijd. Wijzend op het feit dat hij cijfermatig nog 'in the fight' zit, maar dat het moeilijk wordt. Wat hij presteert in een duidelijk mindere auto is natuurlijk al feno menaal, geen mens die dat niet her kent. Ook Verstappen zou normali ter race na race geklopt moeten worden door beide Mercedessen, zoals afgelopen weekend op Spa- Francorchamps. Niet op talent, maar op materiaal. Maar dat bete kent niet dat hij zich simpelweg neerlegt bij die suprematie. In Hon garije, Engeland en Spanje had hij Valtteri Bottas al te pakken. En tus- MERCEDES sendoor gaf hij in de tweede race op Silverstone zelfs beide Mercedes- coureurs een spoedcursus banden- management. Het kan niet en toch flikt hij het incidenteel, omdat hij zijn kop niet laat hangen. Wederom laat Verstap pen in zijn zesde Formule 1-seizoen zien dat hij meer dan het maximale uit een auto met beperkingen kan persen. Zelden kwam dat de sport meer gelegen, want denk Verstap pen even weg en dit F1-seizoen is nu al rijp voor de vergetelheid. Mercedes is zo krachtig dat het op een ander niveau lijkt te racen. Puur op talent, instinct en snelheid haakt Verstappen nog aan, waar de rest angstaanjagend ver achterblijft. Alexander Albon mag dan in de zelfde wagen als Verstappen racen, daarmee houdt vooralsnog elke vergelijking op. FORMULE gens mij niet het geval.'' Zijn per spectief zal niet enorm verande ren door de wijzigingen, verwacht de Limburger. ,,Ik zal twee Merce- dessen voor me blijven zien, zo veel invloed zal het op mij niet hebben.'' Topmannen Christian Horner en Helmut Marko noem den de wereldtitelstrijd deze week nog 'volledig open'. Ver stappen snapt het wel. Noemt het 'optimisme', geboren uit de wil om En Ferrari.Tja, Ferrari. De laat ste jaren samen met Verstappen vaste waarde bij het dwarsbomen van Mercedes, nu ongehoord de weg kwijt. Dramatisch voor de amusementswaarde van de sport. Want leedvermaak, daar is snel de lol af. Formule 1 is gebaat bij spanning vooraan, zelfs Hamilton en Toto Wolff roepen het voortdurend. Ver stappen noemt dat 'netjes praten', maar weet ook wel dat de waarheid anders is. Dat het almachtige Mer cedes iedereen vooral wil blijven 'vermorzelen'. ,,Dat zou ik ook wil len'', aldus Verstappen. Zonder Charles Leclerc en ander jong talent voor aan het front, torst hij nu meer dan ooit alle hoop op een mooiere sport op zijn schou ders. Hij verpersoonlijkt de grote hunkering naar minder voorspel baarheid, meer competitie en meer strijd. Kan iemand het verstikkende juk van Mercedes doorbreken dan is Verstappen het. Waarschijnlijk dient die eerste kans zich pas echt aan in 2022, als het regelpakket rigoureus op de schop gaat. Maar ook nu blijft zijn aanwezigheid boeien, omdat hij de druk op en naast de baan vol op Mercedes houdt. En dus wordt elk detail door de wereldpers aangegre pen voor wat hoop op verandering. Want die afschaffing van de 'party modus' in de kwalificatie? Blijkt dat in Monza echt een streep door de rekening van Mercedes, dan is er ze ker één coureur die ze pijn kan doen. Al 47 punten staat Verstappen achter op Hamilton, maar dat zegt meer over de macht van Mercedes dan over het presteren van Verstap pen. Hoewel soms wat verveeld na weer een 'eenzame' ereplaats, is hij bezig aan zijn beste en meest con stante seizoen. Zo eindigde hij in de Ardennen voor de zesde race op rij op het podium. Max maakt het als coureur spannend voordefans ,,Max is zo volwassen geworden, klaar voor de titel'', beweerde Johnny Herbert op Sky Sports. De oud-coureur ziet gelijkenissen met de Hamilton van 2007 die het op nam tegen tweevoudig wereld kampioen Fernando Alonso. ,,Max maakt het als coureur spannend voor jou, voor mij en voor de fans om te blijven kijken.'' Natuurlijk is een titel in 2020 al niet meer realistisch. Het is zelfs vrij aannemelijk dat de achterstand zondag nog wat groeit op Monza, traditioneel een pijnlijk decor voor Red Bull. Maar waar zijn auto nog wat te langzaam blijkt, lijkt Ver stappen in 2020 zelf toch echt de snelste van het veld geworden. Wat dan nog tussen nu en die eerste wereldtitel staat? Geduld, vooral dat. vrijdag 4 september 2020 GO Alle hoop is gevestigd op de beoogde verlosser Arjan Schouten Monza Red Bull Racing-coureur Max Verstappen bij een persconfe rentie in Monza, vooraf aan de GP van Italië. foto ap STAND NA 7 VAN DE 17 RACES Wereldkampioenschap 1. Lewis Hamilton (GBr/Mer) 157 2. Max Verstappen (Ned/RB) 110 3. Valtteri Bottas (Fin/Mer) 107 4. Alexander Albon (Tha/RB) 48 5. Charles Leclerc (Mon/Fer) 45 6. Lando Norris (GBr/McL) 45 7. Lance Stroll (Can/RP) 42 8. Daniel Ricciardo (Aus/Ren) 33 9. Sergio Pérez (Mex/RP) 33 10. Esteban Ocon (Fra/Ren) 26 MONZA Een streep gaat dit raceweekend door de party mode. Net als aan de auto mag er vanaf nu ook niets meer aan de motormodus worden aange past tussen kwalificatie en race. „Maar dat gat met Mercedes gaat volgens mij niet veel groter of kleiner zijn'', verwacht Max Verstappen. ,,Dat iedereen nu denkt dat Mercedes een halve seconde gaat verliezen, is vol- mensen te motiveren. ,,En ik geef ook niet op, ik blijf alleen realis tisch. We vechten nog steeds mee, maar zoals het nu gaat ver lies ik elk weekend punten en zijn we nog te langzaam.'' Ook in Monza, vreest hij. Traditio neel toch een lastig circuit, zo stond hij er nog niet op het po dium. ,,Daar gaan we nu wel voor, maar al die rechte stukken maken het niet eenvoudig voor ons.'' -Johnny Herbert (analist)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23