Favoriete Pliskova is snel klaar op US Open Turnfamilie Wevers: 'We moeten niet tien nieuwe slachtoffers gaan creëren' 22 Sanne Wevers vreesde voor haar carrière. De herstart van het nationale trainings programma komt voor haar net op tijd. „Zonder je vaste coach ben je kwetsbaar." Marcel Luyckx Nijmegen De familie Wevers is herenigd in de turnhal. De eerste training in de SportQube in Nijmegen draait deze woensdag voor coach Vincent en de turntweeling Sanne en Lieke uit op een verkenning. Er wordt meer ge praat dan gezweet. Het is voor ieder een wennen, deze nieuwe omgeving. Ook voor de vrolijk kwispelende Bing, de hond van Lieke Wevers. In een van de modernste turnzalen van Nederland (van De Hazenkamp) probeert Sanne Wevers (28) de draad richting Tokio 2021 op te pikken. De olympisch kampioene snakt ernaar zich weer topsporter te voelen. Want wat ze de afgelopen vijf stormachtige weken in Heerenveen heeft gedaan, was volgens haar geen topsport. ,,Je hebt altijd te maken met veilig heid. Als niet je vaste coach naast je staat, ben je kwetsbaar. Fysiek, men taal, maar ook technisch is dat lastig. Als dit nog lang had geduurd, dan was mijn carrière wel klaar", zo kijkt ze terug op de periode waarin coach Vincent Wevers uit de turnzaal was verbannen. In de ogen van de leden van TeamNL was het een draco nische maatregel om het topsport programma stop te zetten en de be trokken coaches terug te trekken na een lawine van beschuldigingen van oud-turnsters over fysieke en mentale mishandeling. Sanne Wevers neemt het de KNGU kwalijk dat er een situatie is gecre ëerd waarin slachtoffers en de hui dige turnsters tegenover elkaar zijn komen te staan. ,,Het slaat nergens op dat je in een oorlog zit waarin ieder een hetzelfde wil. We hebben alle maal hetzelfde doel: een zo veilig mogelijke sport met zo veel mogelijk plezier beleven. Dat ons programma doorgaat, moet niet betekenen dat de slachtoffers niet de erkenning voelen die ze verdienen. Het is jammer dat er nu alleen maar verliezers zijn." Etentje met slachtoffers Ze heeft zelf contact gezocht met slachtoffers, had een etentje met vier van hen, sprak met Maurits Hendriks van NOC*NSF en chef de mission Pieter van den Hoogenband. ,,Ik heb niet met de vuist op tafel geslagen. We staan met zijn allen in deze crisis en moeten hier samen uitkomen." Ook al liep haar missie gevaar, ze heeft niet overwogen om samen met Vincent een zaal te huren. ,,We wil den de grenzen niet opzoeken. Juist uit respect voor de slachtoffers en om niet het eigenbelang voorop te stel len. Maar elke dag telt. We hebben vijf weken verloren. Ik ben blij dat we weer aan de slag kunnen." Ze traint in Nijmegen in gezel schap van zus Lieke en Naomi Visser. Teamgenote Vera van Pol ontbreekt nog. Dat geldt ook voor Eythora Thorsdottir, Tisha Volleman, Sanna Veerman en Kirsten Polderman. Hun coaches Patrick Kiens, Nico Zijp en Wolther Kooistra wachten op groen licht van het Instituut Sportrecht- spraak (ISR). Vincent Wevers is al goedgekeurd door de ballotagecom missie. ,,Ik mag met de TeamNL- sporters de zaal in. Daarbuiten mag ik geen contact hebben met leden en oud-leden van de KNGU, omdat dat het onderzoek kan beïnvloeden." De coach doelt op het lopende on derzoek van de commissie Olfers naar grensoverschrijdend gedrag. De beschuldigingen van ex-pupillen hebben hem hard geraakt. ,,Ik heb me niet herkend in die aantijgingen. Ze ker niet in schoppen en slaan. Dat we vroeger op een andere manier train den en dat de cultuur anders was, harder, is duidelijk. Met de weten schap van nu zou ik het anders heb ben gedaan. Maar als je het maat schappelijk breder trekt: de dokter doet het nu ook anders dan vijftien jaar geleden, net als de leraar." Het verleden staat volgens Wevers los van de huidige olympische cam pagne. ,,We moeten niet tien nieuwe slachtoffers creëren, omdat ze hun training niet kunnen volgen. Je kunt hen niet de dupe laten worden van wat er in het verleden is gebeurd." Pliskova verliet na haar verlies ge desillusioneerd de baan. Pliskova liet in de tweede set bij een 5-4 voorsprong twee setpunten onbe nut. Door de afwezigheid van Ashleigh Barty en Simona Halep gold de mondiale nummer 3 Plis- kova als titelfavoriet. De 28-jarige Tsjechische won nog nooit een grand slamtitel. In aanloop naar de US Open werd Pliskova op het WTA-toernooi van Cincinnati ook al vroegtij dig uitgeschakeld door de Russin Veronika Kudermetova. Garcia (26), die vorig jaar nog in de eerste ronde verloor in New York, stond in 2018 op de vierde plaats van de wereldranglijst. De Japanse Osaka, als vierde geplaatst, had geen kind aan Giorgi, nummer 74 op de wereldranglijst. Ze zege vierde na een uur en tien minuten spelen. Djokovic Novak Djokovic moest zich flink inspannen om de derde ronde van de US Open te bereiken. De num- mer 1 van de wereld, drievoudig kampioen in New York, had vier sets nodig om zich te ontdoen van de Brit Kyle Edmund: 6-7, 6-3, 6-4, 6-2. De 25-jarige Edmund, de mon diale nummer 44, speelde in de eerste set met veel lef en agressie in zijn slagen. Hij serveerde sterk en sleepte er een tiebreak uit, die hij wist te winnen met 7-5. De Brit wist zijn hoge niveau niet vast te houden, terwijl Djokovic steeds be ter ging spelen. Na 3 uur en 13 mi nuten had hij de zege binnen. Djo- kovic (33) is de grote favoriet voor de titel in New York. Hij heeft dit seizoen nog geen partij verloren en al 25 wedstrijden gewonnen. In de derde ronde neemt Djokovic het op tegen de Duitser Jan-Lennard Struff, die de Amerikaan Michael Mmoh in drie sets de baas was. Vo rige week troffen de twee elkaar ook op het masterstoernooi van Cincinnati, dat eenmalig in New York werd gespeeld, en toen won Djokovic met 6-3, 6-1. Alexander Zverev had ook vier sets nodig. De als vijfde geplaatste Zverev versloeg de Amerikaan Brandon Nakashima met 7-5, 6-7 (8) 6-3, 6-1. Nakashima (19), de nummer 223 van de wereld, wordt beschouwd als een van de grootste talenten. Ook Stefanos Tsitsipas is naar de derde ronde. De als vierde geplaatste Griek rekende in de laat ste partij in het Arthur Ashe Sta dium in drie sets af met de Ameri kaan Maxime Cressy: 7-6, 6-3, 6-4. vrijdag 4 september 2020 Eindelijk weer topsporter Sanne Wevers (r) in gesprek met haar vader en coach Vincent. Links Naomi Visser. Tweelingzusjes Lieke (l) en Sanne staan de pers te woord in Nijmegen. FOTO'S KOEN VERHEIJDEN De als eerste geplaatste Karo- lina Pliskova is in de tweede ronde van de US Open uitge schakeld. De Tsjechische tennis ster werd met 6-1, 7-6 verrast door de Fran$aise Caroline Gar cia, de nummer 50 van de we reld. ANP Rotterdam Karolina Pliskova liet zich ver rassen op de US Open. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 22