ama zon 14 ASMI 1^ DOORBRAAKVROUWEN IN BESTUUR Niet eerder stonden zoveel vrouwelijke bestuurders aan het roer bij beursondernemingen als nu, blijkt uit de Female Board Index. Mijntje Lückerath, de samensteller A initiatiefnemer van de ranglijst, is enthousiast. ,,Het duurde [lang, te lang wat mij betreft.'' Geen vrouwen in de top is als roken, niet meer van deze tijd Kort Recordverkoop snorfietsen De verkoop van snorfietsen is de laatste maanden flink gestegen in vergelijking met vorig jaar. Volgens brancheorganisaties Bo- vag, RAI Vereniging en RDC zoeken consu menten naar een alternatief voor het open baar vervoer dat erg te lijden heeft onder de coronacrisis. Tot en met augustus van dit jaar zijn al meer snorfietsen verkocht dan in heel 2019. In augustus werden er in Neder land 7330 nieuwe snorfietsen geregistreerd. Dat is een plus van 74 procent ten opzichte van dezelfde maand vorig jaar. In juni en juli werden er respectievelijk 83 en 61 procent meer snorfietsen verkocht. Amazon heeft werk voor 7000 mensen in het VK Amazon is van plan in Groot-Brittannië 7000 extra werknemers in vaste dienst te nemen om zo aan de sterk stijgende online- verkopen te kunnen voldoen. Daarmee zou het Britse personeelsbestand van de Ameri kaanse webwinkel stijgen naar meer dan 40.000. Amazon had eerder dit jaar al 3000 mensen aangenomen voor zijn Britse distri butiecentra. De extra werknemers zijn nodig voor kantoorwerk en voor twee nieuwe centra die dit najaar worden ge opend in het noordoosten en het midden van het land. 'Meer info over strategie delen met aandeelhouders' Institutionele beleggers en vermogensbe heerders moeten volgens nieuwe EU-regels informatie publiceren over hun investe ringsstrategie. Het delen van die informatie zal volgens Brussel 'de communicatie tus sen bedrijven en hun aandeelhouders ver beteren'. De richtlijn is gisteren ingegaan als gevolg van de coronapandemie. ,,Vooral als bijeenkomsten niet fysiek kunnen worden bijgewoond, zoals we de laatste maanden hebben ervaren, is het essentieel dat aan deelhouders worden gesteund bij het uit voeren van hun rechten'', legt eurocommis saris Reynders van Consumentenzaken uit. Intertrust Heineken Besi oogleraar Mijn tje Lückerath (51) staat zelf ook een beetje te kijken van de resultaten. Ja renlang ver zuchtte ze dat er geen enkele schot in de zaak zit en nu is voor het tweede jaar op rij het aantal vrou wen in de bestuurskamers van beursondernemingen gestegen. Volgens de Female Board Index, die dit jaar voor de dertiende keer verschijnt, zijn van de 39 nieuwe bestuurders die sinds vorig jaar september zijn benoemd er elf vrouw (28,2 procent). Een record. Dat van de 225 bestuurders bij 94 beursondernemingen er nog altijd 'slechts' 28 vrouw zijn - wat ver onder het streven van 30 pro cent ligt - maakt de hoogleraar corporate governance aan de Til burg University niet minder en thousiast. ,,Als de lijn zich voorzet zoals in de voorgaande twee jaren dan wordt de doelstelling van ge middeld 30 procent vrouwelijke bestuurders over alle onderne mingen al over vijfjaar gehaald.'' ,,Ik heb jaren gehad dat ik de lijst liever niet wilde publiceren, om dat het aantal benoemingen van vrouwen zo achterbleef. Vijf jaar achtereen daalde het aantal top vrouwen alleen maar en als het steeg, was het minimaal. Ik raakte er moedeloos van. Nu zit er dan eindelijk schot in de zaak. Sinds vorig jaar is er een trendbreuk en dit jaar weer. En die trendbreuk valt niet meer om te draaien.'' ,,Nou, eerst een disclaimer. We hebben de afgelopen twee jaar heel weinig vertrekkende vrouwe lijke bestuurders gehad. Al zou dat aantal de komende jaren toene men, dan nog zie je dat er iets is veranderd bij grote beursgeno teerde ondernemingen. Het on derwerp staat op de agenda van de top van het bedrijfsleven.'' ,,Het is net als met roken. Op een gegeven moment is het niet meer van deze tijd. Bedrijven zonder vrouwelijke bestuurders beginnen zich te generen. En bedrijven die er wel werk van maken, en mis- schien ben ik bevoordeeld hoor, zijn leukere bedrijven. Ze staan veel meer in het midden van de maatschappij. Dat zijn bedrijven waar jongeren willen werken.'' ,,Ik geloof sterk in diversiteit. Het komt de besluitvorming ten goede, bedrijven worden inclusie- ver en vrouwen zorgen voor an dere perspectieven. Als je dezelfde type mensen, met dezelfde achter grond en dezelfde opleiding bij el- kaar zet, dan ontstaat groepsden ken en dat brengt risico op voor ingenomenheid met zich mee. Be drijven zien dat steeds meer in.'' ,,Het kan zijn dat bedrijven door de coronacrisis pas op de plaats gaan maken met bestuurswisse lingen. Dat kan invloed hebben op de cijfers, aangezien het aandeel vrouwen alleen kan toenemen wanneer bestuurders vertrekken. Maar ik denk dat het te vroeg is om daar iets over te zeggen.'' ,,Heel verontrustend. Vooral om dat het zolang duurt. Maar ik denk dat het grootste deel van de 70 on dernemingen die nu nog geen vrouwelijke bestuurder heeft, zich zal aanpassen. En dan zijn er be drijven die het totaal niet interes seert, dat worden dinosaurussen.'' ,,Ik vind van niet. Ik denk dat de druk van aandeelhouders veel meer waard is. Vorig jaar heeft de belangenbehartiger van grote be leggers, Eumedion, diversiteit tot speerpunt in het aandeelhouders seizoen gemaakt en ik denk dat dit ALTERNATIEF VOOR OPENBAAR VERVOER ONLINEVERKOPEN STERK GESTEGEN NIEUWE EU-REGELS VAN KRACHT O vrijdag 4 september 2020 GO De financieel dienstverlener kreeg een koop advies van ana listen van KBC Securities. *12, De bierbrouwer eindigde bij de hoofdfondsen in het linkerrijtje van de stijgers. -42% De leverancier van halfgeleider productie-appa- ratuur sloot in de MidKap de rij. Het chipbedrijf hoorde woens dag nog tot de grootste stijgers. a> E o 'Er zit eindelijk schot in de zaak' Natasja de Groot Amsterdam Blij met de resultaten? Waarom denkt u dat? Hoe komt dat zo? -Mijntje Lückerath Waarom is het zo belangrijk dat er meer vrouwen in bestuurs functies komen? U gaat ervan uit dat de trend van meer vrouwen aan de top aan houdt, maar zou corona geen rem op het aantal nieuwe be noemingen kunnen zetten? U klinkt positief, maar ondertus sen hebben van de 94 beurson dernemingen 70 bedrijven geen vrouwelijke bestuurder. Is dat niet verontrustend? Volgend jaar wordt een wettelijk quotum van kracht en moeten raden van commissarissen op termijn voor een derde uit vrou wen bestaan. Hadden we niet beter een quotum voor bestuur ders kunnen invoeren?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 14