m. Meerderheid Tweede Kamer voelt niets voor verbod op betaalde seks Marco Kroon: 'Plassen op straat was pure overmacht' 10 NIEUWS „Ik zie alleen maar voordelen'', zegt Francesco Apollonio uit Lecce, een stad in de hak van de Italiaanse laars. „Minder reizen, minder luchtvervui ling, minder stress.'' Na een tijdje in München en Bologna besloot hij terug te gaan naar de plek waar hij op groeide, omdat hij maar niet kon wennen aan de cultuur. Tot voor kort betekende zo'n keus een veroordeling tot rotbaantjes of zelfs werkloosheid, nu werkt Apollonio voor een soft warebedrijf in Londen. „Ik ben daar vorig jaar drie keer geweest en eigen lijk alleen voor sociale dingen.'' De afgelopen jaren stimuleerden Italiaanse bedrijven al voorzichtig hun personeel op afstand te gaan werken, maar de coronapandemie heeft dat proces versneld. Toen de lockdown begin maart in de lucht hing, stuur den bedrijven hun kantoorpersoneel naar huis. Thuiswerken werd de norm, zo'n 3,5 miljoen Italianen werken op dit moment vanuit hun eigen huis. Voor veel Zuid-Italianen was het thuiswerken de reden om terug te gaan naar hun geboortegrond. „Ik ben op 7 maart in de auto gestapt en naar mijn ouders in Calabrië gereden'', vertelt Giuseppe Blasi. Hij is expert op het gebied van cybersecurity. Diezelfde avond kondigde premier Conte aan dat Noord-Italië in lock- down ging, twee dagen later volgde de rest van het land. „Ik werk thuis net zo hard als op kantoor, maar ik voel me hier veel vrijer.'' Blasi is nog niet helemaal zeker dat zijn werkgever hem ook na mjm de crisis de kans geeft in het zuiden te blijven, daarom houdt hij zijn dure appartement in Milaan voorlopig nog aan. De meesten deden dat niet, en het gevolg is een enorme leegstand van kantoorpanden, appartementen en studentenkamers in de grote steden in het noorden. 290 procent Volgens makelaarssite Immobiliare.it is het aanbod van woon- en werk ruimte meer dan verdubbeld in verge lijking met vorig jaar, in Milaan ligt het percentage zelfs op 290 procent. Burgemeester Sala van die stad begint zich zorgen te maken en roept men sen op 'weer naar hun werk te gaan', want behalve verhuurders hebben ook eigenaren van restaurants en bars ernstig te lijden onder het gebrek aan werknemers in de stad. Dat geld wordt nu uitgegeven in het andere deel van Italië, alles ónder Rome. Svimez, een organisatie die zich in zet voor de ontwikkeling van Zuid- Italië, noemt het een kans voor het zuiden zich te ontwikkelen. Al decen- nialang trekken zuiderlingen naar het noorden voor werk, de digitalisering zou die trend kunnen stoppen. „Het is niet de bedoeling dat het noorden te lijden heeft onder de ontwikkeling van het zuiden'', verduidelijkt Elena Militello. Zij is oprichter van de stich ting Southworking en besloot na een aantal jaar in Milaan en Luxemburg terug te keren naar Palermo. „Als er meer evenwicht ontstaat, waardoor mensen zich niet meer gedwongen voelen om te vertrekken, dan zijn we op de goede weg.'' Alleen CDA, Christenunie en SGP willen dat er een einde komt aan prostitutie in Nederland. Dat bleek gisteren bij een debat in de Tweede Kamer over het burgerinitiatief van jongerenbeweging Exxpose, die voorstelt om - net als in Zwe den - betaalde seks aan banden te leggen. ,,Wat de VVD betreft blijft prostitutie legaal'', zegt Kamerlid Martijn Bolkestein van de coalitie partij. ,,Je kunt niet een beroep re guleren en vervolgens de klandizie ervan verbieden.'' Bolkestein ziet meer in het vervolgen van crimi nele pooiers en pandjesbazen. Ook coalitiegenoot D66 vindt het niet nodig om betalen voor seks strafbaar te stellen. ,,Heel veel mensen doen dit met plezier en verdienen er hun boterham mee'', zegt Kamerlid Bouali. Hij denkt dat prostitutie bij een verbod in de il legaliteit verdwijnt. Dat zou leiden tot meer geweld en een stijging van het aantal hiv-besmettingen. Buitenland D66 en PvdA vragen het kabinet om onderzoek te doen naar de voor- en nadelen van de verschil lende aanpakken van prostitutie in het buitenland. ,,De legalisering van sekswerk heeft niet gebracht wat we ervan hoopten'', zegt PvdA-Kamerlid Attje Kuiken. ,,Het is één grote boevenbende. In 95 procent van de gevallen zijn er gewoon heel veel misstanden.'' Dat wil niet zeggen dat de PvdA betaalde seks nu al wil verbieden. ,,Maar het is wel tijd om met een open blik te kijken naar nieuwe oplossingen'', aldus Kuiken. Staatssecretaris van Justitie Ankie Broekers-Knol zegt toe dat er een 'grondig' internationaal vergelij kend onderzoek komt. De PVV vindt het belangrijker dat de prostitutieleeftijd snel om hooggaat naar 21 jaar. Ook wil PVV-Kamerlid Gidi Markuszower dat misstanden veel harder wor den aangepakt. Het lijkt bijzaak na alle ophef die Kroon veroor zaakte met de kopstoot die hij gaf aan een agent tijdens het inmiddels beruchte wildplasincident. Daar kreeg hij honderd uur taakstraf voor. Maar voor Marco Kroon is de wildplasboete een principekwestie geworden. Het plassen op straat was pure overmacht, legt Marco Kroon de rechter nog eens haarfijn uit. ,,Elk jaar loop ik dezelfde route met carnaval. Elk jaar plas ik op dezelfde plekken, maar nu was in één straat de looprichting veran derd in verband met de veiligheid. Ik kon het niet meer ophouden.'' Vol gens Kroon heeft hij al sinds 1993 een hyperac tieve blaas. Maar had Kroon daar dan niet meer rekening mee moeten houden, wil de rechter van hem weten. ,,Had u niet minder kunnen drinken?'' De officier van justitie vindt dat Kroon maar een luier had moeten dragen of desnoods in zijn broek had moeten plassen als hij zo graag carnaval wil vieren met zijn aan doening. De rechter doet over twee weken uitspraak. |teciafi> cfto AUo to MflBiwite spot* bmiii/ 4SO[K,8fr47E> I INGRESSO I DII'E, \DF.NTE SOCGIORNO ANGOLO COTTURA CAMERA SOPPALCATA f SF.RVIZIOI vrijdag 4 september 2020 Italianen massaal naar het zuiden door thuiswerken Door de lockdown kwam de digita lisering van Italië in een stroom versnelling terecht. Zuiderlingen zagen hun kans schoon om vanuit hun geboortedorp op Sicilië of in Apulië voor hun bedrijf in Milaan of Rome te werken. Southworking is geboren. Angelo van Schaik Rome In de grote steden in het noorden, zoals hier in Rome, staan door de trek naar het zuiden veel meer appartementen te koop dan voor de crisis. fotc>''s ANGELO VAN SCHAIK De meeste partijen in de Twee-de Kamer zien geen heil in een verbod op prostitutie, waar regeringspartij CDA voor pleit. ,,Het is gewoon een baan, een beroep'', vindt D66-Kamer- lid Achraf Bouali. Peter Winterman Den Haag ARNHEM De in op spraak geraakte militair Marco Kroon noemt zijn wildplassen tijdens car naval 2019 'pure over macht'. Hij kon niet an ders, vertelde hij aan de militaire kantonrechter. Marco Kroon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10