II 7 Regeringspartij CDA wil dat er een einde komt aan prostitutie in Nederland. Betalen voor seks moet strafbaar worden, zo stelt CDA-Kamerlid Anne Kuik vandaag voor. ,,Het wordt nu echt tijd om een stap verder te gaan." De vrouw is een product. Dat kan niet meer in deze moderne tijd Simonis (88) overleden Het is voor het eerst dat het CDA pleit voor een verbod op het betalen voor seks. De partij omarmt daar mee een burgerinitiatief van de christelijke jongerenbeweging Exx- pose, die voorstelt om - net als in Zweden - betaalde seks aan banden te leggen. Vandaag debatteert de Tweede Kamer over het burgerini tiatief. Volgens Kuik zijn er te veel mis standen in de prostitutie. ,,Kijk naar de Wallen, daar komt 95 procent van de prostituees uit arme gebie den in Oost-Europa. Als je mensen op straat vraagt of ze zouden willen dat hun dochter in de prostitutie werkt, dan zegt iedereen nee. Maar we laten jonge vrouwen uit arme delen van Europa dit werk wél doen. Dat is hypocriet.'' In de Tweede Kamer zijn SGP en Christenunie al jaren warm voor stander van een verbod op betaalde seks. Het christelijke argument - dat seks alleen mag binnen het hu welijk - speelt voor Kuik geen rol, zegt ze. ,,Het gaat mij om emanci patie en het beschermen van vrou wen in een kwetsbare positie'', zegt de CDA'er. ,,Prostituees - meestal vrouwen - worden ongelijkwaardig behandeld.'' Bordeelverbod In 2000 werd het bordeelverbod in Nederland opgeheven, maar de misstanden in de sector zijn niet verdwenen. ,,Op televisie zien we mooie vrouwen die als escort wer ken, en die veel geld verdienen'', zegt Kuik. ,,Maar hoeveel misstan den zijn de vrijheid van dat kleine clubje vrouwen waard? De vrou wen die worden uitgebuit en trau ma's hebben, zie je niet op tv.'' Kuik wil dat Nederland het Zweedse 'gelijkheidsmodel' over neemt. In Zweden is betalen voor seks sinds 1999 strafbaar. Prostitu ees worden er niet vervolgd, klan ten wel. De Zweedse regering claimde in 2010 dat straatprostitu- tie daardoor was gehalveerd. ,,Je sneller ingrijpen. En het schrikt cri minelen af: dat zie je nu ook in Zweden, mensenhandelaren bren gen minder prostituees naar dat land.'' In het regeerakkoord heeft de co alitie afgesproken misstanden in de prostitutie harder aan te pakken. Zo komt er een pooierverbod. ,,Dat juich ik toe'', zegt Kuik. ,,Maar het wordt nu echt tijd om een stap ver der te gaan.'' Zij dient daarom van daag een motie in waarin ze het ka binet vraagt te onderzoeken wat nodig is om het kopen van seks strafbaar te stellen. Als het CDA daarvoor geen meerderheid haalt, wil de partij een initiatiefnota in dienen. Daarmee kan het kabinet worden gedwongen om een reactie op haar voorstel te geven. Kuik hoopt dat een 'jonge gene ratie politici' een einde kan maken aan de prostitutie. ,,Welke vrouw vindt het nou fantastisch dat er op een dag tientallen mannen langs komen die met haar doen waar ze maar zin in hebben? Hou toch op. Dat wil niemand.'' Vervolging Door het kopen van seks strafbaar te stellen, wordt de opsporing en vervolging van misstanden makke lijker, denkt Kuik. ,,Er is dan geen grijs gebied meer, het mag gewoon niet. Als politie kun je daardoor moet wel realistisch zijn'', zegt Kuik. „Misstanden en prostitutie zullen blijven bestaan, maar je moet als overheid er wel alles aan doen om het te voorkomen. En ver gis je niet, er gebeurt in Nederland nu al heel veel in de illegaliteit.'' De kans dat het kabinet een ver bod op betaalde seks invoert, is ni hil. Coalitiegenoten VVD en D66 zijn tegen. Zij vrezen dat prostitu ees nog meer ondergronds gaan, wat leidt tot meer problemen. ,,Maar legalisering heeft de proble men niet opgelost'', vindt Kuik. ,,Een mensenhandelaar als Saban B. kon jarenlang zijn gang gaan in het legale circuit, terwijl hij jonge vrou wen volledig uitbuitte en afran selde. Zo'n legaal bordeel is gewoon een witwasserij van uitbuiting.'' Adrianus Johannes kardinaal Simonis, emeritus aartsbisschop van Utrecht, is gisteren overleden op 88-jarige leeftijd. Volgens kar dinaal Wim Eijk, opvolger van Simonis als aartsbisschop van Utrecht, verliest de kerk iemand 'met een groot pastoraal hart'. Simonis was aartsbisschop van Utrecht van 1983 tot 2007. In 1985 werd hij door paus Johannes Pau- lus II benoemd tot kardinaal. Be gin 2008 ging hij met emeritaat. In 2010 sprak Simonis zich uit over het misbruik in de katho lieke kerk. In het tv-programma Pauw en Witteman zei hij dat de top van de kerk tientallen jaren niet op de hoogte was van mis bruik van kinderen door geeste lijken. Daarbij gebruikte hij de woorden: 'Wir haben es nichtge- wusst'. In een biografie in 2014 schreef Ton Crijnen echter dat Simonis al veel eerder wist van misbruikzaken in de kerk. 'Navalny ziek door zenuwgas' Actievoerders eisen aftreden 'Versterking moet sneller' Oude moorden alsnog opgelost donderdag 3 september 2020 GO Peter Winterman Den Haag „Prostitutie betekent per defini tie ongelijkwaardigheid'', zegt CDA-Kamerlid Anne Kuik. ,,De meeste prostituees zouden eigen lijk geen seks willen met de man die voor hen staat. Maar het gebeurt toch, omdat er wordt betaald. De instemming wordt dus afgekocht, de vrouw is een product. Dat tón niet meer in deze moderne tijd.'' Kamerlid Anne Kuik: „Prostitutie betekent per definitie ongelijkwaardigheid.'' foto bert jansen/dci media -Anne Kuik, CDA UTRECHT Kardinaal Simonis. FOTO ROBERT VOS BERLIJN Er is 'ondubbelzinnig bewijs' dat de Russi sche oppositieleider Aleksej Navalny is ver giftigd met een ze nuwgas uit de novi- tsjok-groep. Dat meldde een woord voerder van de Duitse regering gisteren. Na- valny ligt in coma in een Duits ziekenhuis nadat hij op 20 augus tus onwel werd op een vlucht vanuit Si berië naar Moskou. Met novitsjok werd in 2018 spion Sergej Skripal vergiftigd. SOFIA Duizenden demon stranten hebben gis teren met veel tumult geprotesteerd bij de eerste najaarszitting van het Bulgaarse parlement. Ze be schuldigen de rege ring van Boiko Boris- sov van corruptie. GRONINGEN De versterkingsopera tie die gebouwen in Groningen veilig moet houden, verloopt veel te langzaam, oordeelt het Staatstoezicht op de Mijnen (SodM). In een voortgangsrap port waarschuwt de toezichthouder, die de gaswinning en de ge volgen daarvan over ziet, dat het in het hui dige tempo nog twin tig jaar gaat duren. Het kabinet heeft een akkoord getekend om de versterkingsopera tie te versnellen. STOCKHOLM De Zweedse politie heeft een dubbele moord uit 2004 opge lost en een 37-jarige verdachte gearres teerd. De speurders kregen hem in het vi zier met hulp van een databank voor familie onderzoek. Slachtof fers waren destijds een 8-jarig jongetje en een vrouw. De man heeft volgens de openbaar aanklager verklaard dat hij 'drang' had gevoeld om twee mensen te vermoorden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7