Hoe penozevriend dé paparazzo van Nederland werd 5 Voor de tweede keer brengt paparazzo Ferry de Kok met zijn foto's een minister van Justitie in het nauw. In zijn vorige leven was het andersom en zat het OM juist achter De Kok aan, die kind aan huis was bij topcriminelen. groter wordende groep Neder landers twijfelt aan het nut van het coronabeleid, is de plotse aanpassing van Grapperhaus' handhavingsbeleid extra voeding voor scepsis. De impliciete bood schap die de minister van Justitie afgaf gisteravond, is dat het kabi net de regels zelf blijkbaar ook te streng vond. Zo achtervolgt de kwestie uit eindelijk niet alleen Grapperhaus zelf, maar het hele kabinet. De coronacrisis is nog niet voorbij. Elke keer als het kabinet toch weer de regels moet aanscherpen om het virus te bestrijden, zal Grapperhaus' knieval worden aangehaald. Zo is 'de deuk' uit eindelijk groter dan hij doet voorkomen. En ook Grapperhaus' partij het CDA is nog niet van de affaire af. De minister is een van de steun pilaren van de nieuwe partijlei der Hugo de Jonge. De minister van Volksgezondheid neemt in de peilingen in populariteit af sinds de dramatisch verlopen lijsttrekkersverkiezing van deze zomer. Met de verkiezingen voor de deur zullen andere partijen De Jonge blijven herinneren aan zijn minister met een geloofwaardig heidsprobleem. Zo zal de bruiloft nog zeker tot 17 maart 2021 tel kens weer ter sprake worden ge bracht. Altijd wat sleaze achter de hand houden. Paparazzo Ferry de Kok (55) mag pas op latere leeftijd het vak zijn ingerold, inmiddels beheerst hij de gehele trukendoos van het genre. Op de vraag van Radio 538- dj Frank Dane waarom er ineens nieuwe foto's van de bruiloft van minister Grapperhaus opduiken, was De Koks antwoord gisteroch tend helder. ,,Als ik ze er allemaal in één keer uitgooi, dan verdien ik ook maar één keer iets." De carrière van Ferry de Kok is opmerkelijk. Twintig jaar lang keepte de reusachtige Amsterdam mer op het hoogste niveau in het ijshockey, bij semiprofclub de Amstel Tigers. Hij schopt het zelfs tot goalie van het Nederlands team. Dankzij zijn indrukwek kende postuur fungeert hij in de jaren 90 als lijfwacht van BN'ers als Paul de Leeuw, René Froger en houseformatie 2 Unlimited. De Amsterdammer beleeft zijn finest hour als hij Nelson Mandela helpt beveiligen tijdens diens bezoek aan Amsterdam in 1990. Het lijkt een uitzondering, want De Kok verkeert een groot deel van zijn leven in minder fris gezel schap. Topcriminelen als Mink Kok, John Mieremet, Stanley H., Willem Holleeder, Jan Femer: De Kok kende ze allemaal. Hoe hij in het milieu verzeild raakt is ondui delijk, de kiem lijkt tijdens zijn jeugd in de Watergraafsmeer ge legd. Daar groeit hij in de jaren 70 op met Mink Kok, met wie hij be vriend raakt. Voor Kok doet hij al lerlei klusjes en gaat hij langs bij personen van wie de crimineel nog geld tegoed heeft. Als Mink Kok gebrouilleerd raakt met Stan ley H., belandt de la tere fotograaf in de Amsterdamse onderwereld oorlog. In 2003 krijgt De Kok thuis in Purme- rend zes kogels door de ruiten. Door razendsnel weg te duiken overleeft hij de aanslag, wat hem de bijnaam Ferry 'de ma trix' opleverde. De Kok voelt zich onveilig en zoekt zijn heil bij cri mineel John Mieremet die dan in België woont. De Kok wordt Mie remets tweede man en in 2004 vertrekken ze naar Thailand om een vastgoedproject bij Pattaya, hoofdstad van het sekstoerisme, te starten. Als Mieremet eind 2005 wordt geliquideerd, is De Kok ge tuige. Ondanks zijn innige banden met gangsters, wordt De Kok in Nederland nooit veroordeeld. Wel krijgt hij in 2007 te België bij ver stek drie jaar celstraf voor eerdere bedreigingen en mishandeling van Cor de Boer, de exploitant van de Belgische gokhallen van John Mieremet. De Kok ontkent. Vaarwel Na de moord op Mieremet zegt de Amsterdammer het criminele mi lieu vaarwel. Hij start zijn bedrijf IshootPeople en wordt fotograaf. Eén van de eerste foto's waarmee hij scoort, is die van de net vrijge laten Heineken-ontvoerder Wil lem Holleeder in 2012. De jaren daarna komt zijn carrière op stoom en fotografeert hij talloze BN'ers. De Koks amicale karakter maakt hem geliefd, maar hij geldt ook als opvliegend. Zo raakt hij in 2015 in opspraak als radioprogramma Ar- gos onthult dat het OM De Kok onderzoekt wegens mishandeling en bedreiging van een groep mede-fotografen twee jaar eerder. De Koks roem stijgt als hij in 2014 de eerste foto van de net vrij gelaten Volkert van der Graaf schiet. De zaak brengt VVD-justi- tieminister Ard Van der Steur in politieke problemen. donderdag 3 september 2020 GO blok aan het been A Begin april wijst de minister mensen in Amsterdam op de 1,5 meterregel. foto robinutrecht David Bremmer Justitieminister Ferd Grapperhaus heeft het tijdens het bruiloftsdebat even te kwaad. FOTO GUUS SCHOONEWILLE Ferry de Kok (l) begeleidt Wil lem Holleeder (r) na een bezoek aan een tv-studio. foto schmidt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5