Bruiloft blijft Overtreden van de regels op 4 MINISTER VAN JUSTITIE BRUILOFTSDEBAT Op het door affaires geteisterde ministerie van Justitie moest Ferd Grapperhaus (CDA) kalmte brengen. Nu maakt ook hij weer brokken, nota bene doordat de minister het geluk in de liefde had hervonden. Analyse Juist die minister die als sheriff van het kabinet op voorschriften bleef hame ren. Uitgerekend de man die overtre ders van coronaregels 'aso's' noemde. Net d^e 'chef handhaving' negeerde zijn eigen dictaten. Op zijn eigen brui loft nota bene. En dus boog Grapperhaus gisteren diep, in de Tweede Kamer. Huilend zelfs zei hij: ,,We hebben er thuis over gesproken. We zeiden tegen elkaar, hadden we het maar met zijn tweeën gedaan." Want hij had het bruiloftsfeest juist 'kleiner ge maakt', had op locatie gekeken of het volgens de regels kon. Maar: ,,Het is misgegaan. Het spijt me dat ik in de fout ben gegaan, als minister had ik het goede voorbeeld moeten ge ven." En hoewel het parlement vreest dat Nederlanders bij ie dere boete gaan klagen ('en die bruiloft dan!'), kan Grap- perhaus met die beloftes door als minister. Al zal hij zijn imago wel moeten 'uitdeu ken', zo zei hij zelf. Zijn geschutter raakt bo vendien zijn ministerie hard. Juist Grapperhaus moest de blusdeken zijn, die de bran den bij het geplaagde ministe rie moest bezweren. Bewindslieden als Ivo Op stelten, Fred Teeven, Ard van der Steur, allemaal sneuvel den zij (allen VVD'ers) over de bonnetjesaffaire in het vo rige kabinet. Het CDA trok daarop in de formatie naar dit kabinet het departement naar zich toe. Alles in de hoop het onbetrouwbare imago af te schudden. Het moest weer 'saai worden' op het ministe rie, beloofde Grapperhaus bij aantreden. Maar de minister begint vanaf vandaag weer op nul. Juist omdat hem leugens wor den verweten. De affaire rond de bruiloft was er immers één in delen. De foto's van zijn huwelijk met Elsevier-journaliste Lies- beth Wytzes druppelden immers in partjes naar buiten. En echt deemoedig was Grapperhaus aan vankelijk niet. Naar verluidt moest premier Rutte hem aansporen excuses te maken. Toen daarna ook nog foto's opdoken waarop hij zijn schoonmoeder knuffelde en een vriend de hand schudde, was de boot aan. Toch bleek Grapperhaus nog voldoende krediet te hebben in de Tweede Kamer. Daarbij We zeiden tegen elkaar, hadden we het maar met z'n tweeën gedaan helpt het hem dat ernstige controverses onder zijn leiding tot vorige week uitbleven. Na de crimefighters Ivo Opstelten en Fred Tee- ven sloeg de CDA'er van meet af aan een andere toon aan. ,,Als kind ben ik in de ketel rechtsstate lijkheid gevallen'', zei hij. Om maar aan te geven: ik ben meer van Justitie dan van Veiligheid. Al werd hij vanaf de start toch met argusogen ge volgd. Want die Grapperhaus? Die arbeidsrechts advocaat bij het grote Allen Overy op de Zuidas? Had die niet in zijn columns in Het Financieele Dag blad pittige opvattingen gespuid? Grapperhaus had in die stukken nota bene pre mier Rutte 'flutpolitiek' met 'demagogie' verwe ten. D66-leider Alexander Pechtold was een 'poli tieke windvaan', Geert Wilders 'ontoerekenings vatbaar' en Thierry Baudet een 'malle clown'. Toch kreeg de Tweede Ka mer daarna een minister die privéopvattingen juist voor zich hield. Sterker, in debatten geeft hij soms ronduit wollige antwoorden op vragen. Bij ne telige kwesties draait hij er simpelweg omheen. Hij zette in op het bestrijden van kinderporno, kwam met een knappe cao voor de politie en verhoogde straffen op drugsdelicten. De meeste in druk maakte hij nog in de na sleep van de moord op advo caat Derk Wiersum. Inmiddels was hij toen de verbazing over zijn opvallende voorkomen - kaal, glimmend hoofd, doktersbrilletje, groot postuur - voorbij. Met gezag sprak hij van 'sociopaten' die weer 'een grens' waren over gestoken door een advocaat ('een van ons') te vermoorden. ,,U probeert onze samenleving af te breken, maar dat gaat niet lukken." Dat hij miljoenen uittrok om de daad bij het woord te voegen met de op richting van een nieuw team voor de bestrijding van crimi naliteit, overtuigde menigeen van zijn ernst. Zo vergaarde hij bijkans ook wisselgeld voor een affaire als deze. Want van een slecht minister spreekt niemand. Dat hij in de liefde zijn geluk hervonden had, werd hem gegund. Na het overlijden van zijn vrouw Florentine in 2016 door maagkanker, kreeg hij een relatie met journaliste Wytzes. Ook van doorgaans vijandige oppositieleden ontving hij sms'jes met felicitaties voor dit privégeluk. Maar de manier waarop die liefde bezegeld werd tijdens de bruiloft, zal hem nog wel even achtervolgen. Zelf erkent Ferd Grapperhaus dat zijn geloofwaardigheid als minis ter 'een deuk heeft opgelopen'. Toch vindt hij dat hij geloofwaar dig door kan. Dat kon hem wel eens vies tegenvallen. De komende tijd zullen meer fo to's van zijn bruiloft opduiken waarop te zien is dat hij zelf de co- ronaregels overtrad die dag. Hon derdduizenden Nederlanders mochten het afgelopen half jaar hun ouders of grootouders niet omhelzen bij een bezoek aan een verpleeghuis, bij een bruiloft of een begrafenis. Zij hebben gezien dat de minister die verantwoorde lijk is voor handhaving van die im populaire coronaregels dat wel deed. De komende tijd lopen er nog meerdere strafzaken van mensen die beboet zijn omdat ze bijvoor beeld te dicht op elkaar zaten in een park. Elke keer weer zal zijn bruiloft worden opgerakeld. Grapperhaus heeft bovendien de regels aangepast om zijn poli tieke hachje te redden. Om de op positie te paaien in het Kamerde bat over zijn geloofwaardigheid, beloofde hij dat mensen die be boet zijn omdat ze de coronaregels overtreden géén aantekening krij gen in hun strafdossier. Iets wat Grapperhaus tot nu toe juist wei gerde. Alleen mensen die de regels ernstig hebben overtreden - zoals coronaspugers - hoeven nog voor een aantekening in het justitieel documentatieregister te vrezen. In een periode dat een steeds donderdag 3 september 2020 GO Grapperhaus gaf geen rust, maar affaire Tobias den Hartog - Ferd Grapperhaus, minister Ferd Grapperhaus is dan nog steeds minister van Justitie en Veiligheid, maar daarmee is de kous voor hem niet af. Hans van Soest

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4