II Slotafstand is prooi voor Erwin Harmes ZEELAND 13 NK ATLETIEK In het coronajaar gooide Marijke de Visser het roer om. De atlete uit Aagtekerke koos voor de marathon. Maar ze raakte de snelheid voor de kortere afstanden niet kwijt. Marijke de Visser (27) zit eigenlijk midden in de voorbereiding op haar marathondebuut. Mede daarom was de uit Aagtekerke af komstige atlete zo verbaasd dat ze zaterdag tijdens het NK atletiek zilver pakte op de 5000 meter en haar persoonlijk record met liefst 10 seconden aanscherpte. ,,Mijn trainingsomvang is nu veel groter dan voorheen", vertelt ze. ,,Maar blijkbaar ben de snelheid voor de kortere afstanden niet kwijtge raakt." Kort nadat de coronacrisis los barstte, werd duidelijk dat er deze zomer weinig baanwedstrijden zouden zijn. De Visser stelde zich toen de vraag: hoe blijf ik in 2020 gemotiveerd? De specialiste op de middellange afstand kwam zelf met het antwoord: ze wilde zich serieus op de marathon gaan richten. ,,Ik heb toen mijn trainer bij Team Zeven- heuvelen, Joshua Mols, een appje gestuurd. Ik schreef dat ik een gek idee had en dat hij het maar moest afschieten als hij het niks vond. Maar hij vond het juist een goed plan." Op dat moment dacht De Vis ser er nog over om mee te doen aan de Kustmarathon van begin oktober. Maar die werd afgelast. En worden, is het de vraag wat De Visser gaat doen. Blijft ze zich richten op de marathon of keert ze na één uitstapje terug naar de baan? Ze is er zelf nog niet hele maal uit. ,,Wat ik wel al weet, is dat ik die marathontrainingen heel prettig vind. En plezier is het aller belangrijkste. Ik ga sowieso een marathon lopen. Ik snap dat de eerste keer niet fantastisch zal zijn. Ik wil kijken of mijn lichaam het aan kan. Is het resultaat enigszins acceptabel, dan ga ik door." De Visser denkt dan ook meteen aan haar ultieme doel: ooit een keer voor Oranje uitkomen. ,,Op de marathon is je houdbaarheids datum langer dan op de baannum- mers", geeft ze aan. ,,Dat zal ook meespelen bij mijn keus." M Marijke mels nam het initiatief en maakte de Visser in de wedstrijd meteen hard. ,,Zij actie op het was de ideale haas, ik hoefde al- NK atletiek. leen maar te volgen", zegt De Vis- foto bsr agency ser. Na ongeveer 3 kilometer spoot de latere winnares, Diana van Es, er vandoor. De Visser en Ummels bleven over, totdat de laatste de tol voor inspanningen moest betalen en tempo verloor. ,,Opeens had ik een gaatje, zonder dat ik er moeite voor had hoeven doen. Met nog twee rondes te gaan wist ik dat ik voor zilver liep. Dan is het toch een stuk makkelijker om door te bijten dan daarvoor." De medaille - haar eerste bij een outdoor-NK - is het resultaat van precies één jaar trainen bij Team Zevenheu velen. Voorheen studeerde ze in Utrecht en kwam ze uit voor AV Phoenix. Sinds vorige zomer doet ze in Nijmegen haar master Europese letterkunde en sport ze daar ook. De Visser: ,,Ik denk dat die overstap precies op het juiste moment in mijn carrière heb ge maakt. Bij Phoenix trainde ik vooral alleen. Nu zit ik in een groep gelijkgestemden. Je snapt elkaar en motiveert elkaar. En als je traint, heb je ook nog aanspraak." Nu corona lang zaam een minder groot problem begint te ook door die van Amsterdam, twee weken later, ging een kruis. Maar dat nieuws heeft de in Nij megen woonachtige atlete er niet van weerhouden met de lange trainingen door te gaan. Ze loopt 110 a 130 kilometer per week. Dat het NK afgelopen weekeinde toch nog gehouden kon wor den, was mooi. Maar ze is er niet meer speciaal voor gaan trainen. Eerste baanwedstrijd ,,Het NK was mijn eerste baanwedstrijd van dit seizoen", vertelt De Vis ser. ,,Mijn trainer zei dat ik onder de 16 minuten kon lopen. Ik geloofde dat niet direct, al was ik wel aar dig in vorm. Uiteindelijk kwam ik uit op 16.01,26 en dat was dik 10 seconden sneller dan ik ooit was." De race in Utrecht verliep vol gens een scenario dat de Wal- cherse niet bedacht had. Bo Um- Ik denk dat die overstap precies op het juiste moment in mijn carrière was Harmes wist de 4 Engelse Mijl (ruim 6,4 kilometer) af te leggen in 20 minuten en 36 seconden. Daar mee was de Middelburger sneller dan Arik Burghout uit Meeuwen (21:02) en de Flakkeese Ricardo Sint Nicolaas (21:14) voor. Sint Nicolaas wist deze zomer wel vier van de zes afstanden te winnen en was daar mee al verzekerd van de eindzege in het zomercircuit. Harmes maakte daarop geen aanspraak, omdat hij alleen de laatste twee afstanden deelnam. Bij de vrouwen gaf Laurey van den Berge uit Sommelsdijk haar eindzege extra glans door op de slotafstand opnieuw de snelste vrouw te zijn. In 22:39 was ze Anne- miek van Kooten (24:05) en Lydia Kleinjan (25:44) te snel af. Dat trio vormde ook direct het podium bij de vrouwen in het eindklassement. 'Hopelijke nooit meer' Inmiddels worden er weer 'gewone' hardloopwedstrijden georgani seerd. Zo staat er deze zondag een marathontrail in natuurgebied Oranjezon op de agenda en op 14 november staat zelfs -alsnog- een Zeeuwse marathon gepland, van Neeltje Jans naar Vlissingen. Daar- mee lijkt de taak voor Run your own Race, om atleten toch in bewe ging te houden, er op te zitten. In totaal werden er sinds eind maart 22 virtuele afstanden door Run your own Race georganiseerd. De laatste zes daarvan vormden het Koole Sport zomercircuit. In totaal deden ruim 400 atleten mee. Aan het zo- mercircuit deden 138 mannen en 58 vrouwen mee. ,,Hopelijk nooit meer'', liet orga nisator Jan Roose via de website van Run your own Race al weten, met oog voor het ontstaan van het hard loopinitiatief. donderdag 3 september 2020 GO Voor de marathon trainen en dan op de 5000 meter een plak pakken... Roeland van Vliet Nijmegen 912 Zeeuwse vrouwen grijpen niet zo vaak eremetaal tijdens een NK outdoor. Marijke de Visser was de eerste sinds 2012, toen Yvonne Wisse brons won bij het verspringen. Het was voor Zeeland de tweede medaille op de 5000 meter. Irma Heeren werd in 2002 in Sittard derde in 16.43,24 minuten. - Marijke de Visser (27) Erwin Harmes. foto peter nicolai Erwin Harmes was afgelopen week de snelste atleet op de af sluitende 4 Engelse Mijl van het Koole Sport zomercircuit. Daar mee is een einde gekomen aan een reeks virtuele hardloopwed strijden onder de noemer Run your own Race. Atleten -in en buiten Zeeland- konden elkaar daarin ten tijde van corona toch bestrijden. Menno Kole Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41