EENS EEN ZEEUW... 9 Hij groeide op in 's-Gravenpolder, kende een onbezorgde middelbare schooltijd op het Sint Willibrordcollege in Goes en studeerde nadien notarieel recht in Nijmegen. Inmiddels woont André van Hoepen (32) alweer een jaar in Den Bosch. ,,Om precies te zijn ben ik kandi daat-notaris bij Meijburg Legal. Normaliter ben ik twee dagen per week in Rotterdam en twee dagen in Eindhoven werkzaam. Ik houd me daar bezig met nationaal en in ternationaal ondernemingsrecht en estate planning (nalatenschap, red.). Het liefste adviseer ik grote familiebedrijven. De combinatie van complexe advisering en emo tie vind ik ongelooflijk boeiend. Zit de volgende generatie wel te wachten op de succesvolle zaak van vader en hoe houden ouders na overdracht van hun bedrijf aan de volgende generaties toch con trole? Dat soort problematiek." ,,Mijn vriendin Femke en ik maken wel eens de grap dat 's- Hertogenbosch één groot dorp is. Er hangt een ontspannen sfeer, die me doet denken aan Zeeland. Men is hier bourgondisch aangelegd. Vanaf vrijdag tot en met zondag avond puilt de horeca uit. Weer of geen weer, er is altijd wel volk op een terras of in een restaurant te vinden. Dat is in Zeeland toch an ders, al zal het denk ik ook met de volksaard te maken hebben." ,,Op mijn verjaardag trakteer ik collega's nog altijd op bolussen van de bakker uit 's-Gravenpolder. Op het moment dat de doos met bolussen het gebouw in wordt ge dragen, laat iedereen opeens alles uit zijn of handen vallen en moet er zo snel als mogelijk een koffie- moment plaatsvinden." ,,In mijn studententijd vond ik het veelvuldig gebruik van woorden als 'aanrijden' en 'ons' heel raar. Wie zegt er in Zeeland nu 'ons mam'? Ik betrap mezelf er tegen woordig af en toe op dat ik 'aanrij den', als in: 'ik ga nu vertrekken', ook gebruik. Mensen hier in de omgeving signaleren snel de harde r en duidelijke g die ik heb, maar associëren deze met de omgeving van Rotterdam. Een Zeeuws ac cent, voor zover ik dat al had, is er denk ik wel uitgegaan na dertien jaar tussen Brabanders en Limbur gers te hebben gewoond. Ik blijf wel consequent de uitdrukkingen 'de tafel aanzetten' en 'om bood schappen gaan' gebruiken, tot hi lariteit van de omgeving." ,,Het fijne is dat iedereen er wel eens op vakantie is geweest. Men sen hebben over het algemeen goede herinneringen aan Zeeland. Als ik over mijn geboortegrond praat schets ik meestal de mooie zaken van Zeeland, die vaak wor den beaamd door de gesprekspart ner. Het is niet dat ik een 'wande lend bijkantoor' van de Zeeuwse VVV ben, maar ik ben wel trots op mijn provincie." ,,Aan mijn opa, die in 2006 is over leden. Elke keer als ik in Zeeland ben, moet ik aan hem denken. Zijn karakter staat voor mij gelijk aan hoe ik Zeeuwen zie: soms flink dwars, wars van status, maar enorm trots en wijs." ,,Een prachtige en onbezorgde jeugd heb ik gehad. Ik heb geen broers of zussen, maar er waren veel leeftijdsgenootjes in onze straat waar ik vooral buiten mee speelde. Mijn ouders waren op za terdag vrijwilligers voor de voet balvereniging in Kapelle en ik was nog te jong om daar een hele dag te zijn. In de ochtend werd ik naar de ouders van mijn moeder ge bracht, waar ik elke keer met opa de auto ging wassen. In de middag ging ik richting Biezelinge, om daar tot de avond te blijven bij de ouders van mijn vader. Opa bracht mij regelmatig thuis, waarbij we altijd dezelfde route reden door de polder. Ik kan de route nog steeds dromen. Als klein ventje kwam ik net boven het dashboard van de Opel Kadett van opa uit en kon zo de polder in kijken." ,,Ja zeker, na het behalen van mijn havo-diploma, ben ik doorge stroomd naar het vwo. Ik wilde graag naar de universiteit, maar het was ook een veilige keuze. Op die manier hoefde ik nog geen af scheid te nemen van mijn leventje Erhangteen ontspannen sfeer, die me doet denken aan Zeeland in en rond het ouderlijk huis. Toen het eindexamenjaar op het vwo naderde voelde ik wel dat ik toe was aan een andere plek. Ik begon mezelf te comfortabel te voelen in mijn omgeving en wilde eens wat anders zien." Kom je nog vaak in Zeeland? ,,Mijn ouders wonen nog altijd in 's-Gravenpolder en de laatste tijd ben ik veel weekenden in Zeeland te vinden om ze te helpen met de verbouwing van de zolder. Als enig kind realiseer ik me dat er tij den zullen komen waarin zorgta ken zich aandienen. Mijn ouders zijn allebei rond de 60 jaar en ge zond, dus vooralsnog hoef ik me nergens zorgen over te maken. De 120 kilometer in de auto van 's- Hertogenbosch naar 's-Gravenpol- der zullen in de toekomst soms knellend aanvoelen, maar het is nooit een excuus om niet te komen." ,,Hoewel een vakantiehuisje in Zeeland wellicht een mooi idee is, zie ik mezelf in de nabije toe komst niet in Zeeland wonen. Mijn schoonfamilie woont diep in Twente, dus 's-Hertogenbosch is mooi middenin. Mijn vriendin (Femke Wolters, red.) is medisch microbioloog in opleiding en blijft graag in de buurt van de grotere ziekenhuizen hier in de regio. Daarnaast zie ik genoeg toekomst in een notariële en we tenschappelijke carrière hier in de buurt." donderdag 3 september 2020 Jaarlijks trakteren op bolussen van bakker in 's-Gravenpolder André van Hoepen: ,,Als ik over mijn geboortegrond praat schets ik meestal de mooie zaken van Zee land.'' FOTO PRIVÉ Hans Puik Je bent notaris, hoe bevalt dat? Wat zijn de verschillen en over eenkomsten tussen 's-Graven- polder en 's-Hertogenbosch? Is er nog iets 'typisch Zeeuws' wat je in Brabant volhoudt? Je woont al een tijd in Brabant, heb je het accent al overgeno men? Hoe reageren mensen als je zegt dat je uit Zeeland komt? Wat is het eerste wat je te bin nen schiet als je aan Zeeland denkt? Hoe was je kindertijd? De middelbare schooltijd net zo zorgeloos? - André van Hoepen Misschien een optie om ooit terug te keren op je geboorte grond?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37