8 ZEELAND De uit Zeeland afkomstige saxofoniste Femke Steketee realiseerde haar grote droom: een eigen cd opnemen. Maar toen het album eenmaal uitkwam, sloeg het coronavirus hevigheid*- om zich heen. „Deze tijd biedt ook een mooie kans om 1 een andere koers te FEMKE STEKETEE DEBUUTALBUM IN CORONATIJD donderdag 3 september 2020 ii Saxofoniste Femke Steketee: ,,Ik had erg de behoefte om zelf iets te maken en mijn eigen verhaal op cd te zetten." foto lex de meester Still uit de video van 24 Chambers in de A&A Garage in Rotterdam waar Femke Steketee optrad met Tobias Borsboom. foto 24 chambers Rolf Bosboom Vrouwenpolder Een foto met haar instru ment? Dat zit er niet in, nu Femke Steketee (31) voor een paar dagen in Vrouwenpolder is neer gestreken. Zonder saxofoon. Dat zou voorheen ondenkbaar zijn ge weest, maar door corona is alles anders geworden. ,,Ik heb sinds dien geen concerten meer gehad. In het begin studeerde ik nog wel veel, maar dat kan ik even niet meer opbrengen. Ik heb mijn saxofoon al heel lang niet aange raakt." De wereld veranderde precies op het moment waarop haar debuut album Lafille et le saxophone, opge nomen met Tobias Borsboom op de piano, klaar was. „Normaal ga je met zo'n cd de hort op en geef je allerlei concerten. Dat ging nu al lemaal niet door. Het niet kunnen spelen voelt als geestelijke obsti patie: je kunt niet kwijt wat je in je hebt." Persoonlijk document De cd is een fraai en persoonlijk document geworden. ,,Als muzi kant haakte ik tot nu toe voorna melijk aan bij ensembles en pro jecten. Twee jaar geleden had ik ineens erg de behoefte om zelf iets te maken en mijn eigen verhaal op cd te zetten. Ik heb allemaal stuk ken gekozen die als een rode draad door mijn leven lopen en waar ik heel veel mee heb." De cd opent met Aria van Eu- gène Bozza. ,,Dat is een stuk dat elke saxofonist kent en heeft ge speeld, maar dan vooral in de tijd op de muziekschool. Daarna laten de meeste musici het voor wat het is. Maar het was een van de lieve lingstukken van mijn moeder, die in 2011 is overleden. Ik vond daarom dat het niet mocht ontbre ken op de cd." Zo is het hele album een sound- track van haar leven tot nu toe ge worden. Dat is ook verbeeld door illustratrice Rhaida el Touny. ,,Het is het verhaal van zoveel jonge vrouwen die allemaal door dit soort universele ervaringen heen gaan. Ik vond het mooi om dat niet alleen in muziek weer te geven, maar ook in beeld." Zeeuwse lucht Een hoogtepunt op de cd is Les se crets del'air van de jonge compo niste Celia Swart, die eveneens Zeeuwse wortels heeft. ,,Ik had haar gevraagd een persoonlijk stuk te schrijven dat iets met Zeeland te maken heeft. Al snel bleek dat wij allebei dezelfde ervaring hebben: de Zeeuwse lucht is soms heel grauw en dreigend, maar kan ook in een mum van tijd worden schoongeblazen. Dat contrast is nergens zo groot als hier. Dat heeft Celia heel mooi weten te verklan ken, waarbij ze de wind ook ge bruikt als metafoor van een verlo ren dierbare die om je heen danst en je geheimen toefluistert." Het album oogst lovende recen sies. ,,Ik krijg zoveel mooie berich ten van mensen die vertellen wat zo'n cd met hen doet. Dat had ik Ik heb allemaal stukken gekozen die als een rode draad door mijn leven lopen en waar ik heel veel mee heb -Femke Steketee helemaal niet verwacht." De posi tieve reacties zijn voor haar ook een bevestiging dat het goed is om de saxofoon meer bekendheid te geven als klassiek solo-instru ment. ,,De saxofoon staat voor mij het dichtst bij de menselijke stem. Je kunt zo mooi met de klank spe len, waardoor het bijna klinkt als zingen." Behoorlijke kaalslag Hoe haar toekomst eruit ziet na corona, weet ze nog niet. ,,Ik ver moed dat er een behoorlijke kaal slag in de cultuur komt. Maar ik denk ook dat deze tijd een mooie kans biedt om een andere koers te bepalen. Deze periode heeft me het inzicht gegeven dat ik niet al leen maar het meisje met de saxo foon ben. Ik wil niet alleen maar de strijd voeren om te kunnen spelen, maar ook dingen ernaast doen." ,,Als ik terugkijk ben ik best wel trots op wat ik allemaal heb kun nen doen. Nu wil ik ontdekken wat ik daar nog meer mee zou kunnen. Ik schrijf bijvoorbeeld een reeks columns over mijn erva ringen in de muziekwereld. Ik vind het ook leuk om me bezig te houden met sociale media en mar ketingstrategieën voor musici. Ik ken musici die helemaal verloren zijn als ze niet met hun instru ment bezig kunnen zijn. Dat her ken ik wel in mezelf, maar ik ben toch meer van het aanpakken." Meer informatie over de cd op femkesteketee.com. 'Ik ben meer dan het meisje met de saxofoon'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36