Zeeuwse theaters weer van start Majesteit van Middelburg gaat op voor nieuwe titel 4 Zeeuwse top 5 van wildplasboetes SCHOUWEN-DUIVELAND WILDPLASSERS METEEN OP DE BON bekeuringen (+35), 19110 euro 3. Goes: 95 bekeuringen (-21), 13.160 euro Een waarschuwing is er niet bij. In de gemeente Schouwen- Duiveland wordt elke wildplasser zonder pardon op de bon geslingerd. ,,Het geeft zoveel overlast", moppert coördinator veiligheid en handhaving Pim van Dijk. ,,Het stinkt aan alle kanten. Als we het zien, verbaliseren we meteen." De gemeente staat in Zeeland dan ook stijf bovenaan als het gaat om het aantal boetes dat vorig jaar is uitge deeld aan wildplassers. Van de 567 bekeuringen die in de provincie werden uitgedeeld, gingen er 137 naar mensen die op Schouwen- Duiveland illegaal tegen gevels of in bosjes stonden te wateren. Dat waren er 35 meer dan het jaar daarvoor. Vooral in Renesse is het vaak raak, bevestigt Van Dijk. ,,Maar ook tijdens de Havendagen in Zierikzee en de Visserijdagen in Bruinisse. Dan is het daar druk en lopen er 's nachts mensen rond die wat op hebben en de wc niet we ten te vinden." Urinoir Behoorlijk smerig, vindt hij. ,,Dat is natuurlijk niet leuk als je de vol gende dag je voordeur uitkomt of je winkel open doet en je ruikt dat." De beruchtste plek is het looppad vanuit het centrum van Renesse naar het Transferium. De bosjes langs het schelpenpaadje oefenen een enorme aantrek kingskracht uit op stappers die no dig moeten. ,,Het is niet direct tus sen de huizen", legt Van Dijk uit, ,,maar 's ochtends lopen daar toe risten vanaf het Transferium naar Renesse. Dat is niet lekker als het daar stinkt. Er ligt ook een land schapstuin. Het is een plek waar we streng op toezien. Daar komt nog eens bij dat er vijf meter ver derop gewoon een gemeentelijk urinoir staat waar je je blaas kunt legen. Kennelijk vinden mensen het vervelend om even te wachten en dan gaan ze maar in de bosjes staan." 140 euro boete Dat kan ze duur komen te staan. Je behoefte doen op een plek waar dat niet mag kost je als je betrapt wordt 140 euro. Schouwen-Duive land heeft vorig jaar ruim 19.000 euro aan wildplasboetes geïnd. In heel Zeeland staat de teller op bijna 79.000 euro. Het aantal be keuringen liep in de provincie op van 507 in 2018 naar 567 vorig jaar. Dat is in de pas met de landelijke trend. Uit cijfers van het Centraal Justitieel Incassobureau blijkt dat vorig jaar 17.000 mensen de pineut waren toen ze toen ze een lan taarnpaal, portiek of boom uit zochten om een plasje te doen, 5000 meer dan het jaar daarvoor. In totaal is voor 2,4 miljoen euro aan boetes uitgeschreven. Terugplascoating In Goes is het aantal boetes met 21 gedaald naar 95. Een duidelijke verklaring is er niet. Rond de Grote Markt is de overlast het grootst. Een paar jaar geleden heeft de gemeente daar op gebou- wen een terugplascoating aange bracht. ,,Dan spettert de plas terug op je schoenen", zegt voorlichter Marijn Riemens. De coating be schermt de muren tegen de bij tende urine. In die zin is het een succes. Maar het wildplassen is op die plekken niet verminderd. Rie- mens: ,,Dat hebben we niet kun nen vaststellen." Wie een glaasje op heeft, ruikt waarschijnlijk pas de volgende ochtend dat het plasje vooral op zijn eigen schoenen terecht is ge komen. Door het coronavirus is alles an ders geworden. Na half maart moest Zeelandtheaters tientallen voorstellingen schrappen. De afge lopen maanden heeft de organisa tie veel tijd besteed om, waar mo gelijk, vervangende data te zoeken. Vanwege alle onzekerheid werd ook de presentatie van het pro gramma voor komend seizoen uit gesteld. De deuren zijn inmiddels weer open, al is het aantal beschikbare stoelen voorlopig ongeveer 20 pro- Het aantal stoelen is voorlopig ongeveer 20 procent van gebruikelijk cent van gebruikelijk: 160 in Ter- neuzen en 110 in Goes en Middel burg. Een deel van de artiesten treedt daarom twee keer op één avond op. Omdat er nog steeds re gelmatig voorstellingen vervallen of juist worden ingelast, loopt het programma van Zeelandtheaters voorlopig tot en met november. Gedurende het seizoen wordt er telkens een maand aan toegevoegd. Deze maand is het aanbod nog beperkt, maar vanaf 1 oktober zijn er weer vrijwel dagelijks voorstel lingen. Hofleverancier is cabaretier Maikel Harte, die met De Corona sessies tussen 2 oktober en 12 no vember 26 keer bij Zeelandtheaters optreedt, verspreid over 13 data. Andere bekende namen in het programma zijn onder anderen Jandino Asporaat, Karin Bloemen, Van Dik Hout, Susan Visser Eric Corton, Paul Haenen, Guido Weijers, Freek de Jonge, Lebbis, Youp van 't Hek, Scapino Ballet Rotterdam en Dolf Jansen. Zie: zeelandtheaters.nl. Hij is de dikste en oudste in zijn soort van het hele land. Over leefde stormen en ontsnapte aan zout water en een vlammenzee. Niet voor niets draagt de vleu- gelnootboom in de Gasthuistuin de bijnaam Majesteit van Mid delburg. En nu gaat hij op voor een nieuwe titel: Boom van het Jaar. Imposant is-ie zeker, met zijn omtrek van negen meter. De meerstammige boom is ruim 250 jaar geleden waarschijnlijk door chirurgijnen van de krui dentuin bij het voormalige ar menweeshuis geplant, vermoedt Johan Antheunisse. De vleugel- noot scheidt juglon af, een stofje dat verdovend en rustgevend werkt. Het verhaal gaat dat vroe ger drukke kinderen onder de boom werden gezet om tot rust te komen. Antheunisse heeft met Henk van Scherpenzeel en Bas Wattel de vleugelnootboom voorgedra gen voor de titel Boom van het Jaar 2020. Tot en met 14 oktober (12.00 uur) mag iedereen stem men op de boom van zijn keuze via de website deboomvanhet- jaar.nl. Kies dan voor boom nummer 11, dat is de tweestam- mige vleugelnoot van Middel burg. De boom met de meeste stemmen wint. donderdag 3 september 2020 1. Schouwen-Duiveland: 137 2. Middelburg: 111 bekeurin gen (+11), 15.470 euro 4. Vlissingen: 53 bekeuringen (-7), 7420 euro 5. Terneuzen: 50 bekeuringen (-9), 7000 euro 'Het stinkt aan alle kanten' Ernst Jan Rozendaal Renesse Het looppad vanuit het cen trum van Renesse naar het Transferium oefent aantrek kingskracht uit op wildplassers. FOTO MARIEKE MANDEMAKER Het doek bij de grote Zeeuwse theaters gaat weer op. Vandaag begint bij Zeelandtheaters de kaartverkoop voor het nieuwe seizoen. Tot eind november staan er zo'n 90 voorstellingen op het programma, verdeeld over het Scheldetheater in Ter- neuzen, De Mythe in Goes en Schouwburg Middelburg. Rolf Bosboom Middelburg Maurits Sep Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32