Toch boete voor akkerbouwer in Rilland ZEELAND 3 "7 Lf*5*" donderdag 3 september 2020 v i L, ->% i f -~4 -3": Kijk op de site bij /video S® Roven' voor een ^assocsrts- *aa? V' 7 duurzame sloop «S3Ss5 Joyce Eggebeen (l) en Anke Dieleman scheppen grind uit één van de tuintjes in de P.C. Quantstraat in Goes. foto cynthia cats plank uit elkaar. Ze krijgt hulp van een paar medewerkers van de wo ningcorporatie. ,,Maar zet mijn naam niet in de krant, hoor'', klinkt het resoluut. ,,Ik zit in de ziektewet en zou het vervelend vinden als mijn collega's zien dat ik hier loop te sjouwen.'' De middag verloopt uiterst ge moedelijk. Om te voorkomen dat mensen zich massaal op dat ene nog mooie keukenblok storten, heeft Beveland Wonen het aantal deelnemers beperkt tot pakweg dertig. Mensen moeten bovendien eerst toestemming vragen voor ze een rolluik demonteren of schut ting afbreken. Daar houdt iedereen zich keurig aan, zodat Ruben Goe- thals niet voor politieman hoeft te spelen. De medewerker van Beve land Wonen zegt dat vooral schut- tingdelen, keukenblokken, zonwe ring en boompjes heel gewild zijn. ,,In principe mag alles mee'', legt hij uit. ,,Behalve dingen uit de meter kast. Van de installaties moeten ze afblijven.'' Keukenblokken Goethals is blij dat veel nog best goede spullen een tweede leven krijgen. De actie is in de eerste plaats opgezet uit het oogpunt van duurzaamheid. ,,In sommige hui zen staan echt nog prima keuken- blokjes'', legt hij uit. ,,Op zich is het zonde om die weg te doen. Een paar ervan hebben we zelf nog hergebruikt, maar we hebben niet voor allemaal een andere bestem ming. Het gaat hier wel om 37 hui zen.'' Deze keer zijn het vooral men sen uit de buurt die gratis mogen 'winkelen' in de sloophuizen. Vol gende week is er nog een roofdag. Dan is iedereen welkom, wel na aanmelding bij de corporatie. In de verzetsheldenbuurt gaan in totaal 138 sterk verouderde huurhuizen tegen de vlakte. Er komt een nieuw wijkje met 126 woningen voor terug. Na de P.C. Quantstraat gaan ook in de Jacob Klaaijsen- straat, Marijkestraat en J.D. van Mellestraat nog huizen tegen de vlakte. Wie deze keer de slag heeft gemist, krijgt dus nog volop kans om legaal te komen roven. De gemeente Reimerswaal mag akkerbouwer en ex-rundveehou der J. van Iwaarden uit Rilland een dwangsom van 40.000 euro opleggen. De Raad van State heeft dat gisteren bepaald. Jan van Ommen Den Haag/Rilland De gemeente legde de dwangsom op omdat twee loodsen aan de Tweedeweg in Rilland niet aan de laatste constructie-eisen voldoen en de bluswaterinstallatie tekort schoot. Volgens de Rillandse ak kerbouwer was er geen enkele noodzaak voor de dwangsom. Zo zou er in een nabijgelegen sloot voldoende bluswater zijn om het hele bedrijf te blussen, mocht dat in de brand vliegen. De Raad van State is het niet eens met Van Iwaarden en wijst er op dat de Vei ligheidsregio heeft aangegeven dat hij een apart bluswaterbassin moet aanleggen waar permanent mini maal 360 kubieke meter bluswater beschikbaar is. Grote haast De bluswatervijver moet boven dien met folie worden afgedekt en worden aangesloten op de hemel- waterafvoer. De sloot bij de nabij gelegen dijk is niet voldoende. Ook wat de constructie-eisen voor de twee loodsen betreft had de akker bouwer eerst moeten wachten op toestemming van de gemeente. Dat hij grote haast had omdat hij wegens een natuurontwikkelings- project twee loodsen van Kwaden- damme naar Rilland moest ver plaatsen, vindt de Raad nog geen reden om dan maar te gaan bou wen zonder dat de constructie vooraf was goedgekeurd. De Raad van State stelt gemeente Reimerswaal in het gelijk in zaak tegen akkerbouwer Kortom, Van Iwaarden zal toch een dwangsom moeten betalen. Het is nu aan de gemeente om te bepalen of en hoeveel ze bij de ak- kerbouwer gaat invorderen. In ie der geval kan dat maximaal 40.000 euro zijn. Op de schopstoel Overigens steggelen Van Iwaarden en de gemeente nog steeds over de aard en de ernst van de construc tiefouten. Immers, de loodsen stonden begin deze eeuw nog op Van Iwaardens vorige bedrijfsloca tie in Kwadendamme. Daar moest hij weg omdat Natuurmonumen ten zijn landerijen ging ontwikke len. Hoewel de gemeente Rei- merswaal meewerkte aan de ver plaatsing van Van Iwaardens ak kerbouw- en rundveebedrijf ging het hem allemaal net iets te lang zaam. De Rillandse agrariër zat op de schopstoel omdat Natuurmo- numenten een deadline had ge- steld.Voordat hij de benodigde (bouw)vergunningen van Rei- merswaal had, verplaatste Van Iwaarden alvast een paar stallen en loodsen naar Rilland. Verder bouwde hij nog wat nieuwe ge bouwen bij. Vergunningen Pas later kreeg hij daarvoor ver gunningen van de gemeente. Die constateerde vervolgens dat de spanten van de twee verplaatste rundveestallen, waar inmiddels geen vee meer staat, niet aan de laatste constructie-eisen voldeden. Om die reden legde de gemeente een dwangsom op van 10.000 euro per week met een maximum van 40.000 euro. dit naar de stort gaat' i-#.v3S^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31