S? Blijven zitten is geen oplossing Provincie: Law Delta maakt Zeeland niet onveiliger Naar school 50 Plus: Buurtbus moet weer gaan rijden 'Het rolluik van nummer 11, het laminaat op nummer 12 en de gordijnen van nummer 8. Zijn die nog vrij?' Ruben Goethals van woningcorporatie Beveland Wonen kijkt op z'n lijst en knikt. 'Ja, hoor, neem maar mee!' 2 'ROOFTOCHT' S LOO PWO N ING E N Commentaar Komt minister Ferd Grapperhaus van Justitie en Veiligheid weg met een bruiloft waarop hij laat zien dat hij de coro- naregels niet zo nauw neemt? Dat was de vraag. We her kennen het allemaal. We zijn allemaal maar mens. Maar een mi nister van dit land moet toch het goede voorbeeld geven, al he lemaal de minister die verantwoordelijk is voor de handhaving van de coronaregels? De uitkomst van het debat in de Tweede Kamer is interessant maar niet maatgevend. Als het politiek opportuun is de minister te laten zitten, dan blijft hij. Als het goed uitkomt Grapperhaus te laten sneuvelen, dan hangt hij. Zo werkt de politiek. Dit veran dert niets aan de fundamentele vraag over de kwaliteit van het leiderschap in Nederland. Kiezen wij volksvertegenwoordigers die hun ideeën ook zelf in de praktijk brengen en willen wij ook ministers waar we een voorbeeld aan kunnen nemen, of vinden we het wel oké als politici en bestuurders alleen maar zeggen hoe het moet maar het zelf niet kunnen laten zien? Deze kwestie draait om gezag. Vakmanschap, betrokken heid, inzet en enthousiasme dragen allemaal bij aan het gezag van een minister. Maar in de optelsom van de factoren die tot een bepaalde mate van gezag leiden, telt geloofwaardigheid toch het zwaarst. Of je nu vindt dat een bruiloft een verzach tende omstandigheid is of niet, of de Kamer mild voor hem is of niet, het maakt allemaal niet uit. Grapperhaus is zijn geloof waardigheid kwijt. Die krijgt hij nooit meer terug. Vinden we het oké als bestuurders alleen maar zeggen hoe het moet, maar het niet kunnen laten zien? De politie komt in Zeeland wel mensen tekort, antwoordt het da gelijks provinciebestuur op vragen van Statenlid Francois Babijn (Par tij voor Zeeland). Daarover zijn zorgen in de Vlissingse gemeente raad. 'Navraag bij de Politie Zeeland West Brabant bevestigt het al lan- ALMANAK Het was een heel spannende week voor de kleuter. Ze telde de nachtjes af tot haar vierde verjaardag en ging voor het eerst naar de basisschool. Ze had er veel zin in: lachend zat ze de eerste ochtend in de klas, terwijl haar moeder buiten stiekem een traantje liet. ger bekende beeld dat de politie kampt met een personeelstekort. Walcheren vormt daar geen uit zondering op', schrijft het provin ciebestuur aan Babijn. Vooral de vergrijzing speelt de politie in Zee land parten. Toch kan zij haar ta ken uitvoeren. Ontsnappingen Dat wordt niet anders door de komst van een Law Delta. Het pro vinciebestuur is het niet met Ba- bijn eens dat die de kans vergroot op georganiseerde ontsnappingen of aanslagen. Extra politiecapaci teit is daarvoor niet nodig. Onder deel van de afspraken over de ge vangenis en rechtbank is dat daar ook extra beveiliging en bewaking bij hoort. Het enthousiasme van de kleuter verdween toen ze na twee dagen doorkreeg dat ze vanaf nu elke dag naar school moest. Dat had ze niet ver wacht. ,,Moet ik dan ook nog naar school als het herfst is? En ook als Sinterklaas komt?" Minister trapt het studiejaar af Lezing over rouwverwerking Daar geeft hij om 19.45 uur een lezing over het thema 'rouw en verdriet'. Keirse was in Leuven onder meer directeur van de Patiëntenbegeleiding van de Universitaire Zie kenhuizen. Hij geeft les aan de faculteit genees kunde van de Katholieke Universiteit Leuven en aan de Benelux-universi- teit in Eindhoven. Be langstellenden voor de lezing moeten zich vooraf aanmelden. Vlissingen Jos Vogel speelt op carillon Het is deze woensdagmiddag 'pak ken wat je pakken kan' in de P.C. Quantstraat in Goes-Oost. Een kleine veertig huizen in de straat gaan aan het eind van de maand te gen de vlakte, omdat woningcorpo ratie Beveland Wonen het verzets heldenbuurtje gaat vernieuwen. Maar vóór de slopers komen, mo gen Goesenaren die zich daarvoor hebben opgegeven vandaag alles uit de huizen halen wat ze denken te kunnen gebruiken. Gratis en voor niks. De corporatie noemt het - met een vette knipoog - een roofactie. Aan het begin van de straat staan Joyce Eggebeen en vriendin Anke Dieleman grind uit de voortuin in zakken te scheppen. ,,Ik heb nog vijftig meter open liggen in mijn tuin, dus daar kan ik dit goed voor gebruiken'', legt Joyce uit. Een paar meter verderop worden de zware tegels van de oprit op een kar gela den. ,,Daar heb ik drie sterke man nen voor gestrikt'', zegt de inwoon ster van Goes-Zuid lachend. Enorme teddybeer In het aangrenzende blokje gaan Pauline den Hollander en dochter Ivanka huis in en huis uit. ,,De mannen zijn verderop schuttingpa- len uit een tuin aan het halen'', zegt Pauline. ,,Wij kijken ondertussen even of we nog meer kunnen vin den.'' Niet veel later komt Ivanka met een grote glimlach en een enorme bruine teddybeer naar bui ten gelopen. De knuffel was zomaar achtergebleven in één van de hui- De mannen zijn verderop schuttingpalen uit een tuin aan het halen zen. Voor het meisje is de middag al geslaagd. Veronica Geertse uit Goes hoor je ook niet klagen. Ze heeft groen licht gekregen om uit drie verschillende huizen rolluiken, laminaat en gor dijnen mee te nemen. ,,Het zou toch zonde zijn als dit allemaal naar de stort gaat?'', zegt ze, terwijl ze de nog mooie laminaatvloer deel voor deel uit een woning haalt. Als man lief even later met een lading plan ken op z'n voordrager naar huis fietst, wordt hij aangemoedigd door de andere mensen die in de straat bezig zijn. 'Doe je wel voorzichtig!?' Schuurtjes Zelfs schuurtjes worden meegeno men. Achter een hoekwoning haalt een vrouw er eentje plank voor Doordat de buurtbus niet meer rijdt, gaat de leefbaarheid van kleine Zeeuwse kernen achteruit. Kamerlid Corrie van Brenk (50 Plus) wil dat staatssecretaris Stien- tje van Veldhoven (D66, Infrastruc tuur en Waterstaat) ingrijpt. Van Brenk heeft schriftelijke vra gen gesteld, onder meer naar aan leiding van een artikel in de PZC. Daarin staat dat veel Zeeuwen al maanden aan huis zitten gekluis terd, omdat de buurtbussen niet meer rijden. De busjes, die normaal vanuit de dorpen aansluiten op streeklijnen, zijn niet veilig genoeg in coronatijd. Niet iedereen vindt de haltetaxi een goed alternatief. Spatscherm 'Denkt u mee met aanbieders van buurtbusvervoer over hoe aanpas singen aan buurtbussen spoedig vormgegeven kunnen worden?', vraagt Van Brenk. Als mogelijke op lossing noemt ze een spatscherm voor de chauffeur of tijdelijke inzet van grotere lijnbussen. Het Kamerlid dringt aan op haast. 'Onderschrijft u de stelling dat daar waar de buurtbussen al sinds half maart aan de kant staan, zoals on der meer in Zeeland, dit ten koste gaat van de leefbaarheid en de be reikbaarheid van kleine kernen?' donderdag 3 september 2020 De vestiging van een extra be veiligde gevangenis en recht bank, de zogenoemde Law Delta, in Vlissingen, zorgt niet voor een toename van de crimi naliteit in Zeeland. Dat is dus ook geen reden om extra politie agenten te werven. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Hogeschool Zeeland (HZ) heeft minister Ingrid van Engelshoven gestrikt voor de opening van het nieuwe studiejaar. Dat start maandag. De minis ter gaat in gesprek met studenten, bedrijven, lec toren en docenten en be spreekt onder meer het belang van het hoger on derwijs voor de leefbaar heid en economie in Zee land. Centraal staan de kansen en uitdagingen van HZ als kennisinstel ling op het gebied van water, voedsel en ener gie. Verder wil de minister weten hoe studeren tij dens deze coronaperiode gaat. MELISKERKE De Vlaamse psycholoog Manu Keirse (1946, foto) is donderdag 3 septem ber te gast in boekhandel de Boekenmolen in Me- liskerke. Stadsbeiaardier Jos Vogel laat vanaf zondag 6 september nieuwe, zelfgeschreven muziek horen van het carillon in de Vlissingse stadhuis toren. Hij schreef korte composities, geïnspi reerd door locaties als de Sardijntoren en de vroegere scheepswerf De Schelde. Tot die zon dag klinken er melo dieën over de zee, een overblijfsel van festival Vlissingen Maritiem, dat voorheen rond deze tijd plaats had. In oktober klinken stukken muziek van de Axelse gitarist Herman Smies, her schreven voor carillon. 'Zonde als Rob Paardekam Goes -Pauline den Hollander Ernst Jan Rozendaal Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30