Wildplassers zonder pardon op de bon Juwelier aan beterende hand na mislukte overval I donderdag 3 september 2020 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 4 Kijk op de site bij /video s Neergestoken juwelier aan beterende hand Juwelier Cor van der Have werd 21 augustus tijdens een overval in zijn zij gestoken. ,,Na ruim een week liggen op de bank met morfine kan ik nu wel zeggen dat ik aan de be terende hand ben foto lex de meester Of de afspraak in Middelburg toch wel door kon gaan van wege de steekpartij, vroeg een klant van juwelier 't Gouddop pertje aan eigenaresse Joke van der Have. Die was op dat mo ment in het filiaal in Goes en wist nog van niks. Toen ze daar de beelden van de bewakingsca mera's in Middelburg bekeek, schrok Van der Have zich we zenloos. Achterin de winkel waar zij met haar man boven woont, lag overal bloed. Wendy de Jong Middelburg Cor van der Have (63) uit Middel burg zit al vijftig jaar in het vak. In zijn carrière is hij vaker bestolen, maar een aanval zoals op vrijdag 21 augustus had hij nog niet eerder meegemaakt. Een overvaller was even voor 10.00 uur, nadat Joke het pand had verlaten, onder de roldeur door gekropen. Toen de filiaalma nager arriveerde werd die aangeval len met een mes. Van der Have kwam af op het hulpgeroep en werd ook twee keer gestoken, in zijn zij. Het mes raakte geen vitale organen, maar doorboorde wel een spier en een slagader. En dat terwijl Van der Have bloedverdunners slikt. „Gelukkig heb ik 'enigszins een buikje', lacht hij. „Daardoor is Gelukkig heb ik 'enigszins een buikje', lacht hij. Daardoor is het met een sisser afgelopen -Cor van der Have het met een sisser afgelopen. Na ruim een week liggen op de bank met morfine kan ik nu wel zeggen dat ik aan de beterende hand ben." Leventje weer opgepakt De overval, die mislukte, was se- condewerk, zo vertelt Van der Have. ,,Ik vergelijk het met een auto-on- geluk. De tijd staat even stil en voor je het weet probeer je je te realise ren wat er zojuist gebeurd is. Ik ben geschrokken, maar op Joke heeft het misschien nog wel meer impact gehad dan op mij. Zij zag het bloed en de politieagenten op de camera beelden, maar kon niemand van ons bereiken. Pas toen toen ze in Middelburg aankwam, hoorde ze dat ik in het ziekenhuis lag." Dat dinsdag in verband met de overval een Middelburgse tiener is opgepakt, voelt voor de juwelier niet echt als een opluchting. ,,Niets dan lof voor het werk van de politie. Maar ik voel mij sinds een paar da gen eindelijk wat beter en heb mijn leventje weer een beetje kunnen oppakken. Nu er iemand is aange houden wordt alles weer opgera keld, terwijl ik het verhaal al zo vaak heb gedaan. Ik wil mij weer op an dere dingen kunnen richten." De juwelier kijkt niet op van de jonge leeftijd van de verdachte. ,,Ik wijt het aan 'gang-gedrag'. Jonge ren die elkaars gedrag kopiëren en elkaar ophitsen. De maatschappij verhardt. Ik zie in de winkel ook dat mensen vaker een grote mond heb ben of grof taalgebruik bezigen. Soms heb je zulke heftige discussies dat je je afvraagt wanneer er een vuistslag volgt. Tien jaar geleden had ik een klein groepje mannen nog wel binnengelaten, maar dat durf ik tegenwoordig echt niet meer. Iemand met een hoodie aan komt er sowieso niet in. Ik moet het gezicht kunnen zien. Het lastige nu met corona is dat mensen niet meer opkijken van iemand met een mas ker op straat en dat geeft zo'n over valler vrij spel." Het gevaar went nooit Van der Have is wel wat gewend na vijftig jaar in het juweliersvak. Van tegels door de ruiten, sieraden die uit zijn handen gegrist werden, tot een brute inbraak in een filiaal in Oostburg terwijl hij en zijn vrouw in de woning erboven lagen te sla pen. ,,Na dat laatste incident heb ben we wekenlang niet geslapen. De angst zat er goed in. Dan ga je je wel afvragen of je er niet beter mee kunt stoppen. Maar we vinden het te leuk. Mensen worden over het al- gemeen blij van een nieuw sie raad." Gevaar is er altijd. Van der Have kan er niet aan wennen. ,,Ik kijk naar het nieuws en volg de ontwikkelin gen op de voet. Ik heb een deursys- Je weet in dit vak dat je om de zoveel jaar aan de beurt bent en daarom ben je altijd op je hoede -Cor van der Have teem, een alarm en overal hangen camera's en toch gebeurt dit. Je weet in dit vak dat je om de zoveel jaar aan de beurt bent en daarom ben je altijd op je hoede, maar als het jaren rustig is ben je toch wat minder alert. Dan neem ik mijzelf wel kwalijk. Dit gat wil ik daarom ook weer dichten door extra maat regelen te nemen." It 'Ik kon een week niet bewegen'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29