II Snelle herstart olympische selectie valt verkeerd bij drietal oud-turnsters Speel mee met SuperCoach en maak kans op een OLED TV 22 'Respectloos.' Drie oud-turnsters die het slachtoffer zijn geworden van grensoverschrijdend gedrag, reageren onthutst op de wijze waarop de bond het programma van de topsport reanimeert. Coach Vincent Wevers trapt met vier turnsters vandaag het olympisch tra ject 2.0 van de KNGU af in de Sport- Qube in Nijmegen. Later sluiten an dere turnsters en hun coaches aan bij de centrale trainingen. Oud-turnster Petra Witjes heeft moeite met de ommezwaai van de gymnastiekunie, die eerder het top sportprogramma bevroor en trainers op non-actief stelde. ,,Dit is respect loos naar de slachtoffers. Er zijn zoveel verhalen naar buiten gekomen over kindermishandeling: al 104 meldin gen in een maand tijd. Ik weet zeker dat het nog niet alle verhalen zijn. Ik heb het idee dat de acht vrouwen van TeamNL serieuzer worden genomen dan al die meldingen.'' Witjes heeft Vincent Wevers be schuldigd van mishandeling in haar Oldenzaalse tijd. ,,Dat hij weer in de zaal staat, daar heb ik niet echt een mening over. Sanne en Lieke zijn al flink volwassen, bovendien is hij hun vader. Neemt overigens niet weg dat ik mij zorgen maak. Maar de bond zegt dat hij ook recht doet aan de slachtof fers. Nou, die link snap ik niet. Hoezo recht doen? Deze uitkomst is niet oké voor oud-turnsters. De prestaties gaan voor, lijkt het, want daar zijn de keuzes op gebaseerd. Dat snap ik wel, want prestaties leveren de bond geld op. Maar volgens mij is er iets veel belang- rijkers aan de hand, dat prioriteit moet krijgen. Namelijk dat alle oud-slacht offers erkenning krijgen. Ik had ge hoopt dat de KNGU nu door zou pak ken, maar ze hebben juist een paar stappen terug gedaan." ,,lk kan er met mijn pet niet bij", re ageert een andere oud-turnster, Stasja Weer gaat de beerput open. Ze zeggen heel veel, maar tot op heden gebeurt er niets Köhler. ,,Eerst zet je de trainers de zaal uit voor de duur van het onderzoek naar misstanden. Een prachtig besluit, vond ik. Dat gaf nog een beetje hoop en vertrouwen. Niet veel, want ik heb vaker te maken gehad met de bond. Ze hebben nooit daadkracht getoond. Vijf weken later draaien ze het helemaal terug. Bijzonder. Zo kom je niet heel geloofwaardig over", zegt de co-auteur van De Onvrije Oefening uit 2013, één lange aanklacht tegen de angstcultuur in het vrouwenturnen. ,,En dan zegt de technisch directeur dat dit ook recht doet aan de slachtoffers. Hoe werkt dat dan bij hem en bij de bond? Zijn ze zo amateuristisch dat ze niet doorhebben wat er allemaal speelt?" ,,Dit voelt als een trap na. Wij moe ten nu allemaal meldingen maken. Niet voor het eerst. Dat is heel verve lend, want je herbeleeft alles. Tot nachtmerries toe. En of er daadwerke lijk iets mee gaat gebeuren?" Köhler heeft op slag weinig vertrou wen in de uitkomsten van het onder zoek naar grensoverschrij dend gedrag. Volgens mij gaan ze kijken of de aan- tijgingen nog steeds spelen. De turn sters van nu gaan dat natuurlijk niet beamen. In mijn tijd zou ik ook voor mijn trainer zijn opgekomen. Je hebt een sterk gevoel van loyaliteit tegen over je trainer. Als je er midden in zit, zie je niet dat er dingen gebeuren die eigenlijk niet kunnen. Dat besef komt later. Daarom vind ik het jammer dat er een verjaringstermijn geldt." Beerput „Frustrerend", zo bestempelt weer een andere oud-turnster Loes Linders de gang van zaken. ,,Het is niet de eer ste keer dat ik aan de bel trek, er is nooit iets mee gedaan. Weer wordt de beerput opengetrokken. Ze zeggen heel veel, maar tot op heden gebeurt er niets." De oud-turnster uit Uden vindt dat het te gemakkelijk zou zijn om alle schuld af te schuiven op de trainers. ,,De bond moet zelf in de spiegel kijken. Die heeft evengoed niet-pedagogische spelletjes mee ge speeld. Ze nemen niet hun verant woordelijkheid. Dat maakt me boos en verdrietig." ,,De turnsters in het olympisch tra ject kun je niet laten zitten", toont Linders begrip. ,,Maar daar moet dan wel een goed alternatief plan voor ko men. Een eigen trainer is het meest optimaal, maar er zijn meer wegen. En in hoeverre is Nijmegen neutraal ter rein? Ze gaan trainen in de turnhal van De Hazenkamp. Die club heeft ook niet echt een heel schoon en zuiver verleden", zegt Linders die zelf actief was bij de Nijmeegse vereniging. ,,Wat ik weet: het gaat er daar nu heel peda gogisch verantwoord aan toe. En nu gaan ze onderdak bieden aan trainers die ergens van beschuldigd worden. Dat moet je niet willen." Linders zegt de voorbije weken niets van de bond vernomen te heb ben. ,,Behalve een mailtje dat ik bij twee instanties terechtkan als ik nog een klacht in wil dienen. Nou, er ligt al een klacht uit 2008. Daar is niet ade quaat op gereageerd. Ik had willen ho ren wat de bond gaat doen aan nazorg voor oud-turnsters. Ik ben zeker niet de enige die nog onder behandeling is van een psycholoog." Ga naar pzc.nl/supercoach en meld je donderdag 3 september 2020 'Dit voelt als een trap na' Loes Linders Marcel Luyckx Rotterdam - Loes Linders Bondscoach Vincent Wevers, die weer aan de slag kan, met dochter Sanne. foto anp Stasja Köhler FOTO MARLIES WESSELS J Petra Witjes FOTO ERIC BRINKHORST Ben jij de ultieme Eredivisie-kenner en hou je van een beetje competitie? Speel dan gratis mee met het populairste managerspel van Nederland: SuperCoach. Stel je eigen elftal samen en neem het op tegen je vrienden, familie en duizenden andere voetbalfans. Meld je snel aan en maak kans op mooie prijzen. EREDIVISIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 22