De ene international werd landskampioen, een ander raakte geblesseerd of 20 BEWOGEN TIJD Alleen tijdens de Tweede Wereldoorlog was het Nederlands elftal langer zonder interlands dan nu. De ontwikkeling van het team staat al tien maanden stil. Maar sinds de 5-0 zege op Estland in november is er met de spelers ondertussen veel gebeurd. Hoe ziet de staat van Oranje eruit? Pak de opstelling van 19 november 2019 erbij en het is in één opslag duidelijk. Van de 11 Oranjespelers die op die avond aftrapten tegen Estland heeft bijna iedereen wel een verhaal sindsdien. Een verhaal van ontwikkeling, positief of negatief, en lang niet al tijd alleen aan voetbal gerelateerd. Memphis Depay weet nu wat het is om ernstig geblesseerd te raken en in recordtijd terug te keren, dwars tegen veel prognoses in. Mat- thijs de Ligt en Frenkie de Jong vol tooiden een eerste seizoen in de top van Italië en Spanje. Zonder hob bels en kuilen ging het bepaald niet: 8-2 op je donder krijgen in de Champions League is niet niks. Of maanden doorspelen met schou derklachten en uiteindelijk een operatie. Resultaat: De Ligt zien we pas ergens in het najaar weer. Aan de andere kant van het spec trum was er het sprookje van Luuk PROGRAMMA de Jong. Voor altijd held in Sevilla nu hij de Europa Leaguefinale be sliste met twee goals. Georginio Wijnaldum won ook een prestigi euze prijs, de eerste Engelse lands titel voor Liverpool in 30 jaar. En nu volgt wellicht een spraakmakende transfer naar Barcelona. En dan stond Daley Blind nog niet eens op de elftalfoto tegen Estland, omdat hij die avond een keer rust kreeg. Hoe vergankelijk alles is, spreekt uit zijn verhaal sinds november. Blind stond in die week voor Estland op 69 interlands. Hij vertelde dat hij nooit had gedacht dat het zo snel zou gaan. ,,Ik was al 23 jaar toen ik in Oranje debuteerde. Vrij laat. Maar in korte tijd heb ik al veel in terlands gespeeld. Ik heb altijd ge zegd dat ik voor de 75 ging. Dat moet nu haalbaar zijn.'' Defibrillator Kort na die woorden kwam de wedstrijd met Ajax tegen Valencia, Blind die zomaar ineens omviel. Nu speelt hij met een inwendige defi- brillator, die vorige week afging in een oefenwedstrijd, en is het de vraag of hij zijn lijf nog vertrouwt. 75 interlands halen? Het kan nog steeds. Natuurlijk. Maar vanzelf sprekend? Allerminst. Het Nederlands elftal kent vaker lange periodes zonder wedstrijden. Elk seizoen is er standaard een stop van zo'n vier maanden tussen half november en eind maart. Maar zo lang als nu, dat is echt uitzonderlijk. Alleen tijdens de Tweede Wereld oorlog kwam dat voor. De teamont wikkeling heeft dus bijna tien maanden stil gestaan, maar met spelers individueel is dus veel ge beurd. Neem de keepers. Jeroen Zoet was in november nog tweede doelman bij Oranje, nu is hij niet meer geselecteerd. Hij beseft zelf ook dat zijn carrière dringend een impuls nodig heeft. En de nummer 1 onder de lat, Jasper Cillessen, ver loor zijn plek bij Valencia, waar hij juist weer dacht te gaan pieken na jaren op de bank bij Barcelona. Tim Krul lukte het wél om zijn carrière vlot te trekken. Zijn club Norwich City degradeerde, toch verkozen de fans Krul tot speler van het jaar. En deze week zit hij weer bij Oranje, waar zijn laatste interland dateert van oktober 2015 in en tegen Ka- zachstan. Corona hakte er overal in. Maar op weinig plekken zo hard als in Bergamo. Marten de Roon zag de lijkwagens in optocht door de stra ten rijden als hij thuis uit het raam keek. Het leek wel of de middel eeuwse pest was teruggekeerd. En Black lives matter. Die we reldwijde antiracisme beweging is omarmd, ook nadrukkelijk door Oranjespelers. Denzel Dumfries liep mee bij een protestmars in Rot terdam. Memphis Depay in Am sterdam. Onder leiding van Virgil van Dijk en Georginio Wijnaldum vaardigde de selectie een collectieve boycot uit tegen het tv-programma Veronica Inside. Spelers die hun nek uitsteken. Die zich publiekelijk uitspreken in donderdag 3 september 2020 10 december 2019 Iedereen bij Oranje heeft een verhaal 4 Memphis Depay scheurt een kruis band. Zijn herstel verloopt super snel. FOTO BSR AGENCY Maarten Wijffels Rotterdam Vandaag 11.30 uur T raining in Zeist 13.15 uur Persconferentie Lodewe- ges en speler in Zeist Morgen 11.00 uur Training in Zeist 20.45 uur Nederland-Polen in Johan Cruijff Arena Zaterdag 12.00 uur Training in Zeist Zondag 11.30 uur Training in Zeist 13.15 uur Persconferentie Lodewe- ges en speler in Zeist Maandag 11.00 uur Training in Zeist 20.45 uur Nederland-Italië in Johan Cruijff Arena Denzel Dumfries bezoekt een anti- racismebetoging in Rotterdam en plaatst er een foto van op zijn Instagram. privefoto Daley Blind krijgt tegen Valen cia last van zijn hart. foto bsr 15 december 2019 Oranje mag dan tien maan den niet gespeeld hebben, de internationals maakten talrijke bijzondere momen ten, positief en negatief, mee. De één raakte zwaar geblesseerd, de ander be leefde een sportief hoogte punt. Of toonde zich maat schappelijk betrokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20