'Pensioen bouw ik niet op, dat moet ik zelf doen' 17 Hoeveel verdien je? €3000 beschadiging in het leer. Dan hoop je maar dat je het gaat redden'', zegt hij. Anderhalfjaar later hadden ze hun geld terug. ,,Dat is ondernemers risico. Tijdens het hosselen moet je beweging creëren en actie onderne men. Gewoon doen!'' Ook is het vol gens de ondernemer een 'klein beetje bluffen'. De ingebouwde vuilvanger bij zijn boten? Hij wist helemaal niet of dat mogelijk was, toen hij zijn voorstel bij de jury neerlegde. Het laatste speerpunt van Dos San tos is circulair denken, hij wil altijd iets terugdoen. Elk jaar doneert hij een gedeelte van de opbrengst van zijn schoenenlijn aan een school in Kaapverdië, zodat daar het schoolgeld van betaald kan worden. ,,Ik vind het echt heel belangrijk om iets goeds te doen. Als je goede dingen doet, trans parant bent, de ander helpt, komt winst maken vanzelf. Daar kun je wel de hele tijd op focussen, maar dat is niet het enige waar het omgaat'', aldus de gedreven ondernemer. ,,Je kunt alleen groeien als je iets terug geeft'', is zijn opvatting. 'Tinkeren is de eerste fase. Dan gaat het over nieuwsgierigheid, experimenteren, verbeeldingskracht' Ondernemerslessen Ondernemen kent misschien wel meer dieptepunten dan echte hoog tepunten, heeft Dos Santos inmid dels geleerd. „Mensen willen altijd die hoogtepunten. Dat is wat er veel gedeeld wordt, maar er gaan ook echt tegenslagen komen. Het is vooral belangrijk hoe je ermee omgaat en dat je schakelt naar oplossingen." Zo opende hij zelf 2,5 jaar geleden een pop-store met zijn schoenen. Er stond een artikel in de krant, alles was helemaal klaar voor de dag van de lancering, maar toen werd duide lijk dat de schoenen niet op tijd bin nen gingen komen. ,,Dat zijn echt van die dingen die gewoon kunnen gebeuren. Aan de hand van een sample heb ik gevraagd of mensen zich wilden inschrijven. Het is heel vervelend, maar je moet er niet te lang in blijven hangen en proberen snel te schakelen'', aldus Dos Santos. Dat werd de afgelopen maanden tijdens de coronacrisis weer bewe zen. De Portugese fabrikant van zijn schoenen ging dicht. ,,Vanaf februari tot nu gebeurt er niets en worden er geen sneakers geproduceerd. Dat is spannend, maar ik hou het wel vol.'' Hij zag direct mogelijkheden om te schakelen. Corona is een perfect voorbeeld van een situatie waarin je oplossingsgericht moet denken, zegt hij. ,,Ik had al plannen om een pod- cast te beginnen, dat heb ik meteen omgevormd en gelanceerd. Ook heeft het kansen geboden voor iKapitein, mensen waren op zoek naar leuke dingen om te doen.'' De belangrijkste les die voor Dos Santos weer beves tigd werd? „Blijven tinkeren, blijven experimenteren en geloven in jezelf.'' ,,Voor elk huis krijg je een afgesproken percen tage van de verkoopprijs; dat is mijn omzet voor de baas. Aan het eind van het jaar krijg ik hier een percentage van als winstuitkering, dit heet een tantième. Gemiddeld kom je op 1 a 2 maand salarissen uit, afhankelijk van de markt.'' Blij mee? ,,Over het algemeen wel, behalve met mijn pensioen. Dat bouw je als makelaar niet op. Zo'n bonus is leuk, maar dit is mijn totale inkomsten bron. Ook voor later.'' ,,Ik heb een hbo-diploma en ben geregistreerd als NVM Makelaar, maar dit is een vrij beroep. Je kunt morgen een kantoor oprichten als je wil. Er is geen cao met afspraken over arbeidsvoorwaar den of een pensioenfonds. Veel makelaars zijn eenpitters of hebben een bedrijf met hun part ner. Zij regelen hun pensioen zelf. Er zijn ook bedrijven met meerdere medewerkers, zoals waar ik werk, en zonder collectieve pensioen regeling. Dat vind ik niet meer van deze tijd.'' ,,Elk jaar tijdens mijn ontwikkelgesprek begin ik erover. Ik heb zelfs dingen uitgezocht voor een regeling waarbij de baas wat inlegt en wij als werknemers ook. Daar wil-ie niet aan. Hij vindt: je krijgt een goed salaris, regel het zelf.'' „Gelukkig ben ik goed in sparen en heb ik al veel afgelost op mijn hypotheek." ,,We krijgen vakantiegeld en een kilometerver goeding. Ik rij letterlijk een rondje om de kerk, dus ik kan meestal op de fiets. Ik heb een telefoon van werk maar geen laptop.'' Verdient Bart genoeg? 4470 euro bruto per maand, netto is dat zo'n 3000 euro.'' donderdag 3 september 2020 GO Dos Santos begon met een schoenenlijn maar richtte ook iKapitein op, 'de Felyx van het water'. FOTO MARCO DE SWART Makelaars krijgen toch bonussen? Waarom bouw je geen pensioen op? Kun je daar iets aan doen? Hoe heb jij pensioen geregeld? Wat zijn je secundaire arbeidsvoorwaarden? HARRIOT VONCKEN Leeftijd: 38 jaar Aantal jaar werkervaring: 14 Aantal werkzame uren per week: 40 Opleiding: hbo Functie: overig Branche: makelaardij/vastgoed Volgens de Salariswijzer is het gemiddelde salaris voor zijn functie 3345 euro bruto. „Vergelijkings materiaal voor makelaars is moeilijk te vinden. Dan is het verschil wel te verklaren.'' Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswijzer Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl Wat verdien je? Vandaag: Bart (38) werkt 40 uur in de week als makelaar en taxateur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17