WERK Waarom de vakantie voorbijvloog Medewerker brononderzoek 'Alleen groeien als je iets teruggeeft' ONDER HEMEN BAAS ALS EEj| 16 Je brein op het werk Wesley dos Santos danste als 3-jarige op feestjes van familie en vrienden. Aan het einde kreeg hij dan wat geld. ,,Ik vond het toen al leuk om centjes te verdienen.'' Dos Santos heeft nu drie bedrijven en deelt zijn lessen in een nieuw boek. Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? et is alweer septem ber, mijn column staat na een zomer stop van twee maanden weer in deze krant. De vakantie is voorbijgevlogen. Dit jaar misschien nog wel sneller dan anders. Onze agenda werd leeggeveegd en dat doet iets met ons tijdsbesef. Als we terugkijken dan heb ben we herinneringen nodig om tijdsduur in te schatten. Herinneringen zijn een soort kilometerpaaltjes om tijd te meten. Normaal slaan we heel wat paaltjes: de zomerborrel op het werk, je werkcomputer afsluiten, de kinderen die thuisblijven van school. Je gaat naar het strand, terras, buurt barbecues, festivals. Misschien op vakantie naar Cadzand of Antalya. Je ontmoet nieuwe mensen en komt op plekken waar je nog niet eerder was. Terugkijkend lijkt de zomer eindeloos. Denk maar aan die korte vakantie waarvan je het gevoel hebt dat je een maand bent weggeweest. paaltjes. De kinderen waren al thuis, de vakantie werd geannuleerd en het festival afgelast. We zijn op dezelfde plek als we waren toen we nog werkten. We hebben niks om op terug te kijken en de zomer lijkt achteraf zomaar verdwe nen. Bijna oneerlijk dat je weer aan het werk moet. aan de hand. Want op de dag zelf leek tijd voorbij te krui pen. Allemaal het gevolg van verveling. Probeer de dagen maar eens te vullen als de puzzels je neus uitkomen en je Netflix uit hebt. Pijn en angst doen hetzelfde met hoe je tijd op het moment ervaart. Denk maar aan deze internetwijs heid: 'Leg je hand een minuut op een heet fornuis en het lijkt een uur. Praat een uur met een leuk meisje en het lijkt een minuut.' Dat iets lang lijkt te duren is dus niet altijd fijn. Hoe kun je deze vervelende coronaperiode wat versnellen? Doe iets nieuws. Schrijf je in voor een cursus en leg contact met iemand in een ander werkveld. Zo lijkt deze peri ode achteraf misschien wat langer, maar wel leuker, én gaan de dagen wat sneller. WAT DOET EEN... Rotterdammer Wesley dos Santos (29) noemt zichzelf nieuwsgierig. Hij wilde van jongs af aan dingen ontdek ken en nieuwe dingen leren. ,,Dat zat er al vroeg in'', zegt hij. Hij voetbalde negen jaar bij de amateurtak van Feyenoord, hij zat op kickboksen, hield zichzelf bezig met fotografie en muziek. Hij leerde zich zelf piano en gitaar spelen. ,,Toen ik een jaar of twaalf was, kwam ik in aanraking met het internet. Mijn neef was verschillende dingen aan het downloaden en verkopen aan mensen. Dat vond ik tof.'' Het werd zijn eerste echte 'be drijfje'. ,,Ik downloadde cd's, dvd's, software, verpakte het netjes en ver kocht het in mijn directe omgeving. Ook dat was een soort nieuwsgierig heid. Daarna ben ik shirtjes gaan in kopen via China. Armbandjes, muur stickers. De wereld was eigenlijk best wel dichtbij met het internet'', ver telt hij. Dos Santos ging via de mavo, naar de havo en rondde een hbo-op- leiding bedrijfskunde af. ,,In het laat ste jaar kwam ik op het idee om een eigen schoenenlijn, Diversité, te ma ken.'' Op het eerste ontwerp was de Erasmusbrug verwerkt. ,,Ik vind het 'Als je goede dingen doet, transparant bent, de ander helpt, komt winst maken vanzelf' altijd belangrijk om iets terug te geven. Ik ben geboren en getogen in Rotterdam en de stad betekent veel voor mij.'' Na de schoenenlijn - die hij begon met zijn beste vriend Adilson - volgde een cv-platform en recent iKapitein, een bootverhuur om Rotterdam vanaf het water te ontdekken en waarmee Dos Santos 'de Felyx van het water' hoopt te worden, verwijzend naar de succes volle deelscooterleverancier. Met dit bedrijf was hij ook in staat om de Aardig Onderweg Award van de RET in de wacht te slepen. ,,Er lag heel veel vuil op het water en dat irriteerde me. Toen dacht ik: hoe kunnen we dat combineren? Plezier maken en vuilnis opruimen?'' Hij bedacht een boot met ingebouwde vuilvanger, won de prijs ter waarde van 25.000 euro en kreeg budget om de boot te laten ontwikkelen. Tinkeren en hosselen Dos Santos onderscheidt bij al zijn bedrijven drie verschillende fases: tinkeren, hosselen en circulair den ken. „Tinkeren is de eerste fase. Dan gaat het over nieuwsgierigheid, expe rimenteren, verbeeldingskracht'', legt hij uit. ,,Bij die boot, ben ik bij voorbeeld door middel van verbeel dingskracht gaan experimenteren. We zagen het echt voor ons, varen in Delfshaven. Stel, je wil een eigen ho tel beginnen, dan lijkt dat misschien heel erg ver weg. Maar als je begint met iets kleins dat je voor je ziet, waar je in gelooft, dan kun je het gaandeweg opbouwen.'' En, bena drukt hij, je moet niet bang zijn als het niet meteen lukt. ,,Angst kan mensen verlammen. Als het niet lukt, is het ook niet erg.'' Hosselen is het moment dat je daadwerkelijk aan de slag gaat, vol gens Dos Santos de moeilijkste fase. ,,Dan komen de details. Dan komen er dingen bij kijken waar je bij het tinkeren nog niet aan had gedacht, en kunnen er dingen misgaan. Dat weet Dos Santos uit eigen ervaring. ,,Bij mijn eerste order voor de schoenen- lijn, had ik 300 paren besteld in Por tugal. Het totaalbedrag van 13.500 euro financierden we van ons spaar geld. Bij levering bleken 90 paren niet verkoopbaar te zijn wegens donderdag 3 september 2020 GO Veel paaltjes neergezet? In deze coronatijd doen we veel minder en slaan we geen Toch was er iets vreemds KAOUTAR EL KHATTOUTI (23) is senior me dewerker bron- en contactonderzoek bij CED. Wat doe je precies? „Voor de GGD's delen we mensen mede dat ze positief getest zijn op het coronavirus en wat hen geadviseerd wordt. Daarnaast zoeken we uit met wie patiënten in contact zijn geweest. Ik ben in juli begonnen met dit werk.'' Wat vind je het leukst aan je functie? ,,Dat ik zo iets kan betekenen voor mensen.'' In samenwerking met Nationale Vacaturebank Lessen voor ondernemers tinkeren en hosselen Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt Ondernemen als een baas, door Wesley dos Santos. MARLOE VAN DER SCHRIER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16