ECONOMIE 15 intermediair Prettig voor de landen is dat geld lenen gemakkelijk en goed koop is. De centrale banken, de ECB in de EU en de Fed in de VS, kopen massaal leningen op. Dat geld komt terecht bij overheden die er hun extra uit gaven mee betalen. En een an der deel komt bij de banken en pensioenfondsen terecht. De bedoeling is dat banken en pensioenfondsen dat geld weer uitgeven, wat voor extra econo mische groei zou moeten zor gen. Maar de praktijk is anders. ,,Je ziet dat het geld vooral naar grote bedrijven gaat'', zegt Syl vester Eijffinger, hoogleraar monetaire economie aan de Universiteit van Tilburg. ,,Maar die hebben het niet nodig.'' Die behoefte aan meer finan ciële armslag bestaat wel bij het midden- en kleinbedrijf- de banenmotor van onze econo mie. ,,Maar mkb'ers krijgen geen krediet bij de bank. Want daar verdienen banken niets aan'', weet Eijffinger. Daar komt nog bij dat ook de consumenten niet 'meewerken' als aanjagers van de economie. In plaats van dat ze het geld laten rollen, blij ken ze vandaag de dag juist heel voorzichtig in geldzaken gewor den. Ze sparen liever wat extra om een buffer te hebben. is de overheid. Overal in de we reld doen overheden wat ze kunnen om de schok van de co ronacrisis te dempen. In de VS geeft de overheid geld aan alle huishoudens, zogenoemd 'heli- koptergeld'. Ook in het rijke Eu ropa geven overheden miljarden uit om de banen en de koop kracht van de burgers te be schermen. Dat alles in de hoop dat de crisis tijdelijk is en dat de maatregelen snel weer kunnen worden afgebouwd. Theorie Hoe zouden economen het lie ver zien? In theorie zou het ex tra geld voor meer vraag moeten zorgen. Meer vraag leidt (vol gens diezelfde gedachtegang) tot hogere prijzen. Die leiden op hun beurt weer tot hogere lo nen. Die weer zorgen voor nog hogere prijzen. Zo komt de in flatie op gang. De ECB streeft al jaren naar een inflatie - smeerolie voor de economie - van iets onder de 2 procent. Dankzij inflatie wor den schulden minder waard en stellen consumenten aankopen niet te lang uit. Als schulden minder waard worden en dus gemakkelijker af te lossen zijn, is de drempel lager om schulden aan te gaan. En dat zorgt ervoor dat investeren sneller loont. Maar de 2600 miljard euro die de ECB de laatste jaren al in de Europese economie pompte, heeft door allerlei oorzaken - zoals de groeiende import uit goedkope landen als China - niet tot extra prijsstijgingen ge leid. ,,Nog niet'', benadrukt Eijf finger. ,,Als er een vaccin is, trekt de economie weer aan. Dan zie ik de aandelenkoersen nog wel 20 tot 30 procent stij gen. Ook de huizenprijzen stij gen verder. Dat zorgt ervoor dat er veel meer vermogen komt. Als het weer goed gaat, zullen mensen dat vermogen gaan uit geven. Al dat extra geld zal tot meer inflatie leiden. Ik ver wacht dat binnen drie jaar.'' Vervolgens zou het we- leens heel hard kunnen gaan, vervolgt Eijffinger. ,,Ik ben bang dat de inflatie dan niet meer te beheersen is.'' En dan kan de ECB maar één ding doen, volgens de hoogle raar: de rente verhogen. Een ho gere rente betekent een lagere prijs voor een obligatie. De dui zenden miljarden aan staatsle ningen die de ECB op de balans heeft staan, worden dan in één klap minder waard. Dat leidt tot miljardenverliezen voor de cen trale bank. „Eigenlijk moet de ECB nu al beginnen met het verkopen van de leningen. Maar dat gebeurt niet'', constateert Eijffinger. ,,Als de economie aantrekt en de inflatie oploopt, is het eigenlijk al te laat.'' De Vries vindt ook dat de ECB al moet beginnen met het afbou wen van de obligatieporte feuille. Maar: ,,Landen moeten dan beginnen met bezuinigen. Die bereidheid is er niet. Als de ECB stopt met stimuleren is er kans op een recessie en daar zijn we te bang voor geworden.'' donderdag 3 september 2020 GO ILLUSTRATIE MARK REIJNTJENS Welke skVi onte-iH3 T

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15