Biologisch voedsel voor de massa Werkenden verwachten hoger loon 14 ECONOMIE 1^ CORONACRISIS FINANCIËLE INJECTIES Organto is vijfjaar geleden opgericht in Canada en sinds vier jaar ook actief in Nederland. Het hoofdkantoor van Organto Europe is gevestigd in Breda, aan het roer staat Rients van der Wal. Aan ambitie geen gebrek bij de relatief jonge on derneming. ,,We willen doorgroeien tot de nummer één van de wereld.'' Om dat voor el kaar te krijgen, is er flink wat werk aan de win kel. Van der Wal: ,,Zeker, maar het helpt niet als we de lat heel laag leggen. We merken dat vooral de jongere generaties gezond eten belangrijk vinden. Het aandeel biologisch in supermarkten was in 2019 slechts 3,2 procent. Ons streven is dit aandeel in tien jaar tijd te verhogen naar 25 pro cent. Dan is het zaak dat er voldoende telers, We zien dat vooral de jongere generaties gezond eten belangrijk vinden handelaren en afzetmarkten zijn. We zijn druk bezig wereldwijd meer telers aan ons te binden. We zijn onder meer actief in Mexico, Peru, Co lombia, Kenia, Italië, Spanje, Marokko en uiter aard Nederland. Onder het label 'I Am Organic' verkopen we onder meer avocado's, gember, bo nen, blauwe bessen, frambozen en asperges.'' Organto heeft in Nederland nog geen biolo gische boeren aan zich weten te binden, maar dat gaat volgens Van der Wal snel veranderen. ,,Vanaf volgend jaar werken we samen met as pergetelers. In Nederland wordt de landbouw grond intensief gebruikt en staat de biologische teelt in de kinderschoenen, maar ook hier vindt stap voor stap een transitie naar een duurza mere sector plaats.'' Van der Wal ondersteunt de ambitie van de Europese Commissie dat in 2030 een kwart van het landbouwareaal in Europa biologisch moet zijn. ,,Om dat voor elkaar te krijgen, zullen we de hulp van de overheid nodig hebben. Die on dersteuning kan in de vorm van subsidie voor de telers of door de btw op gezond en duurzaam voedsel te verlagen zodat meer consumenten het gaan kopen.'' Organto hoopt door de Duitse beursgang dat beleggers gaan investeren in duurzaam voedsel. ,,Het is de tweede beursgang, vijf jaar geleden hebben we dezelfde stap in Canada gezet. ,,Wij hebben gekozen voor Frankfurt, vanwege de sa menwerking tussen deze beurs en die van Ca nada. Daarnaast is Duitsland voor ons ook een logische keuze, aangezien Duitsland met een jaaromzet van bijna miljard euro in 2019 veruit de grootste markt is voor biolo gisch voedsel in Europa, en de groei is er nog niet uit." ASMI Philips ABN Amro Air France KLM Duizenden miljarden euro's zijn de afgelopen jaren in de Europese economie gepompt. En het einde is nog niet in zicht. Het geld lijkt in elk land als lava uit de grond te stromen - gratis en voor niks. Hoe lang houden we dit vol? eer geld en meer schuld lij ken de nieuwe medicij nen te zijn tegen elke economische crisis. Zelfs in het van oudsher zuinige Nederland. Waar vroeger de pre sident van De Nederlandsche Bank (DNB) het waarschuwende vingertje hief tegen begrotings tekorten, staat bankpresident Klaas Knot nu vooraan om te zeggen dat het niet de tijd is om te bezuinigen. „Bezuinigen nu is niet verstan dig", zegt ook Casper de Vries, hoogleraar economie aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. ,,Dat deden we na de vorige crisis in 2012. Toen is stevig op de rem getrapt. Te stevig. Daardoor raakte de economie in een tweede dip. In de VS bezuinig den ze niet en daar groeide de economie gewoon door.'' De crisis van nu is ook niet te vergelijken met de kredietcrisis van ruim tien jaar geleden, vindt De Vries. ,,Nu vallen vraag en aanbod weg. Dan is er een partij nodig om de schokken op te van gen en te verdelen.'' En die partij In het onderzoek werd ruim dui zend werkenden gevraagd naar hun verwachtingen met betrek king tot de plannen van het kabi net. Over een kleine twee weken is het Prinsjesdag en worden deze gepresenteerd. Ondanks de coro nacrisis is het merendeel van de werkenden positief gestemd over het nettoloon. 24 procent ver wacht dat het zal stijgen, 66 pro cent denkt dat het gelijk zal blij ven. Vorig jaar ging nog bijna een derde (32 procent) van de werkne mers ervan uit dat het nettoloon omhoog zou gaan. ,,Er zijn genoeg bedrijfstakken waar het tijdens de coronacrisis heel goed ging", verklaart Joke van der Velpen, kennismanager bij Visma Raet de positiviteit van een kwart van de onder vraagden. ,,Denk aan de bouw markten, de tuincentra en de lo gistiek. Daar denken veel men sen toch dat ze er toch iets op vooruit zullen gaan in 2021." Vooral mensen die bovenmodaal verdienen, hebben goede hoop. ,,Die hebben er waarschijnlijk vertrouwen in dat hun baan blijft bestaan." Toch is er ook een groep, 11 procent van de ondervraagden, die denkt salaris te moeten inle veren. ,,Dat zijn vermoedelijk mensen die in de horeca of het toerisme werken", aldus Van der Velpen. ,,Op Prinsjesdag weten we meer", zegt ze. ,,Of de lonen stij gen is (ook) afhankelijk van de heffings- en arbeidskortingen die nog niet bekend zijn. Maar op basis van wat er uitgelekt is, blijkt het streven van het kabinet om de lasten te verlichten." Biologisch geteelde producten beter be reikbaar maken voor de massa. Dat wil Or- ganto Foods, een biologische groenten- en fruitleverancier. Het bedrijf is sinds kort ge noteerd aan de beurs in Frankfurt (Deuts che Börse) en probeert zo extra investeer ders te vinden om vraag en aanbod van bio logische producten te stimuleren. Sanne Schelfaut Breda - Rien van der Wal, ceo Organto Europe ,jrK'v;' O donderdag 3 september 2020 GO Ook andere (Nederlandse) chipbedrijven deden het goed op de beurs. Het zorgtechno- logiebedrijf was in trek op het Damrak. De grootbank hoorde tot een bescheiden groepje dalers. -m De luchtvaart combinatie sloot na Altice de rij in de MidKap. a> E o Wie maakt zich druk om eruptie vanr>' schulden? Peet Vogels Coronacrisis of niet: bijna een kwart van de werkenden ver wacht dat hun nettoloon vol gend jaar zal stijgen. Dat blijkt uit een onderzoek van HR- dienstverlener Visma Raet. Marloe van der Schrier Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 14