NIEUWS 13 1 Ma ffe Het voordeel 8 dagen in Zwitserland! 3 dagen aan de Moezel in Trier De Franse president was duidelijk: óf jullie hervormen nu eens echt je politieke systeem en ik sta in dat ge val garant voor serieuze internatio nale hulp voor de wederopbouw na de enorme explosie in de hoofd stad, óf jullie blijven volharden in vriendjespolitiek en corruptie en dan zoeken jullie het zelf maar uit. Zijn alom bekritiseerde collega president Michel Aoun, tot nu toe de grote dwarsligger voor hervor mingen (omdat hij zijn eigen zoon graag ziet als toekomstig president van Libanon), beloofde vooraf al in vage termen medewerking. Maar er is bijna niemand in Libanon die hem nog gelooft. Dezelfde Aoun durfde nog steeds niet te gaan kij ken naar de schade in de haven en de verwoeste wijken daaromheen. Macron deed dat wel, al meteen na de explosie. Aoun kan zich in grote delen van de stad helemaal niet meer verto nen, omdat hij als medeverant woordelijke wordt gezien voor de politieke chaos en de corruptie waarin de tijdbom kon tikken. Toen het illegaal opslagen ammonium nitraat (2750 ton) ontplofte, kostte dat 188 mensenlevens. Er vielen 3500 gewonden en 300.000 men sen werden dakloos. De maat is vol voor Macron, die de lokale politieke kopstukken tot eind oktober de tijd heeft gegeven spijkers met koppen te slaan. Anders trekt hij zijn han den af van Libanon. Dat zal lastig worden, want 'het Parijs van het Midden-Oosten' is de Fransen dierbaar. De presidenten Chirac en Mitterrand onderhielden warme relaties met het land dat door Frankrijk op de kaart werd gezet en waar een grote Franse gemeenschap woont. Verdeling Opmerkelijk was dat de Franse pre sident zijn tweede bezoek aan het land binnen een paar weken af legde op 1 september. Dat is een be laden datum. Op die dag werd Liba non in 1920 door de Fransen tot staat uitgeroepen binnen het Franse Mandaatgebied Syrië. Het was dus de 100ste verjaardag van het land en ook van het door de Fransen opgetuigde politieke sys teem, waarin de belangrijkste pos ten worden verdeeld onder de grootste religieuze groepen in Liba non, om te proberen de lieve vrede te bewaren. Zo is de president altijd een maroniet (christen), de premier een soennitische moslim en de par lementsvoorzitter een sjiitische moslim. Macron heeft een routekaart uitgezet voor toekomstig beleid in het land Een van de problemen nu is dat dat archaïsche systeem niet meer werkt, omdat de bevolkingssamen stelling in Libanon nogal is veran derd. Het aantal christenen is sterk teruggelopen en binnen de mos limgemeenschap zijn nu de sjiieten en niet de soennieten de baas. Daarbij is de sjiitische militie Hezbollah oppermachtig gewor den, omdat het de enige strijdgroep is die na de burgeroorlog niet werd ontwapend. Hezbollah wordt aan gestuurd door Iran. Macron wil dat scheefgegroeide systeem hervormen. De eerste aan zet is een regering van competente bestuurders die eens niet op basis van hun afkomst, maar vanwege bewezen professionele kwaliteiten een portefeuille gaan beheren. De hoop is dan gevestigd op de nieuwe premier Mustapha Adib. Maar alles wat hij zegt, hebben de Libanezen eigenlijk al eerder ge hoord. Voorganger premier Hassan Diab had ook het beste voor, maar liep al snel vast in het gekonkel van de traditionele politieke klasse. Macron gaat zo ver dat hij als bui tenlands staatshoofd een routekaart heeft uitgezet voor het toekomstige beleid van Libanon. Hij eist gede gen onderzoek naar de oorzaken van de explosie, steun voor de be volking, de wederopbouw van de haven, hervormingen van de ge brekkige elektriciteitsvoorzienin gen, strijd tegen corruptie en smok kel, transparantie van justitie en van de economie enzovoort. De Franse president dreigde zelfs met sancties tegen Libanon om zijn hervormingseisen kracht bij te zet ten. Volgens veel Libanezen is Ma cron hun laatste hoop. In december wil hij naar Beiroet terugkeren. Hotel Dorint Blüemlisalp Beatenberg Interlaken 040-2326117 Boek op pzc.nl/dui2006 Mercure Hotel Trier Porta Nigra 040-2326117 Boek op pzc.nl/dui2011 donderdag 3 september 2020 PC President Macron wil doorpakken waar politiek Libanon faalt 'Als een onervaren schoolmees ter heeft hij wat bereikt waar de Libanese machthebbers hele maal niets voor elkaar kregen.' Zo prees de Libanese krant L'Orient du Jour gisterochtend het feitelijke ultimatum dat de Franse president Emmanuel Ma cron had gesteld aan de kibbe lende politieke klasse van het land. Bob van Huët Rotterdam/Beiroet President Macron steunt een slachtoffer van de explosie. foto AFP Franse vliegtuigen boven Bei roet ter ere van het 100-jarig be staan van Libanon. foto afp Luxe 2-kamer suite appartement met balkon, een panorama blik op de bergen en een luxe wellness center. 7 overnachtingen in een luxe 2-kamer suite gratis parkeergarage 7 x ontbijtbuffet /7x diner (menu/buffet) gratis slippers, badjas HotelsinDnitsland 2 nachten incl. ontbijt /lx 3-gangen welkomstdiner gratis informatiepakket over Trier Super ligging tegenover de Porta Nigra en wandelafstand centrum. Let op: géén 1-pk toeslag. Prijs 109,00 p.p.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13