Kritische Kamer steunt app-wet 'Personeel crèches met voorrang testen op corona' EUWS 11 Geert kans boden. En die ruimte was er Wilders vaak. Bij de minste schijn van voorin- nam zijn genomenheid lag immers een wra- rechters king van de rechters op de loer, waar- geregeld bij ze vervangen zouden moeten de maat worden. Dat middel greep Wilders via Twit- dan ook aan. Een keer zonder succes, ter. Ook maar een tweede poging slaagde. deed hij Hij nam zijn rechters bovendien twee wra- geregeld via Twitter de maat. Zo kingsver- schreef hij: 'PVV-haters in deze nep- zoeken, rechtbank hebben vonnis dus al waarvan klaar. Geen eerlijk proces.' Het OM er eentje was 'schorriemorrie' dat zaken 'in de slaagde. doofpot zou stoppen'. foto anp In de rechtszaal werden die tweets ook gezien door de rechters, erken de er één in een onbewaakt moment. Het Openbaar Ministerie las toch al mee. Met meer dan 813.000 volgers op Twitter had Geert Wilders er zo naast de al draaiende tv-camera's nog een megafoon bij. Als verdachte probeerde Wilders er vanaf de start in elk geval zelf ook een zo politiek mogelijk proces van te maken. Zo daagde hij een serie col lega-politici (vergeefs) als getuigen. Premier Mark Rutte, vicepremier Lodewijk Asscher, PvdA-voorman Diederik Samsom, burgemeesters Eberhard van der Laan, Hubert Bruls - hij wilde ze allemaal horen, omdat zij burgers zouden hebben aange moedigd om aangifte te doen. Op de politiebureaus lagen voorgedrukte aangiftes klaar. Beschuldigingen Daarnaast is Wilders er al vanaf 2014 van overtuigd dat er ook achter de schermen druk op het Openbaar Mi nisterie werd uitgeoefend om hem te vervolgen.Vorig jaar kregen die aan vankelijk losse beschuldigingen meer houvast. Documenten die het kabi net onder druk van Wilders en RTL Nieuws moest vrijgeven, boden aan wijzingen dat ambtenaren van het ministerie van Justitie zich met de zaak wilden bemoeien. Eind 2014 hadden ze meningen paraat voor het Openbaar Ministerie, toen deze de zaak tegen Wilders aan het opzetten was. Ambtenaren suggereerden onder ling hoe het OM de 'kwaadaardige' uitspraken van Wilders zou moeten aanpakken. Ze vroegen zich zelfs af of Wilders probeerde er vanaf de start zelf ook een zo politiek mogelijk proces van te maken ze het slotpleidooi van het OM, dat twee jaar later volgde, van tevoren te lezen zouden krijgen. 'Dat zou ik ver standig vinden, dat kunnen jij en X 'meelezen' en waar nuttig opmerkin gen doorgeven.' Volgens Wilders bewijs dat het proces 'politiek ingestoken' was om hem 'uit te schakelen' als politicus. Een schending van de trias politica, waarin het OM onafhankelijk wordt geacht te zijn. Zeker toenmalig mi nister Ivo Opstelten, die de uitspra ken van Wilders 'walgelijk' noemde, zou op vervolging hebben aange stuurd. Later bleek bovendien dat ambte naren in overleg waren geweest met het OM om te bepalen hoe en wan neer bekend zou worden gemaakt dat Wilders vervolgd zou worden. Tegelijk dacht een hoge ambtenaar op het ministerie dat 'vervolging geen schijn van kans maakt'. En wilde minister Opstelten zich juist afzijdig houden. Hij wilde 'bij deze zaak zo ver mogelijk wegblijven' om 'iedere schijn van politieke bemoei enis tegen te gaan'. Het Openbaar Ministerie bena drukte dat de e-mails aan het OM kwamen nddat het besluit was geno men Wilders te vervolgen. En dat het OM die beslissing zelfstandig nam. ,,Er stond niemand aan het bureau toen de officier dat besloot." Toch verdween de suggestie van bemoei enis door het ministerie nooit hele maal. Vrije woord Het gerechtshof oordeelde in juli niettemin dat het genoeg heeft ge zien en gehoord om tot een oordeel te komen. Juristen schatten de kans groot in dat Wilders opnieuw ver oordeeld zal worden. Tegelijkertijd heeft hij, met zijn claim dat er poli tieke bemoeienis was, het proces enigszins naar zijn hand kunnen zet ten. Al was het maar omdat het PVV- gedachtegoed en hijzelf als vertolker van het vrije woord in beeld zijn gebracht. Opvallend daarbij: hoewel hij als beklaagde in het verdachtenbankje belandde, heeft Wilders daar in de peilingen nooit onder geleden. Zijn PVV staat er nog steeds op als groot ste oppositiepartij richting de Tweede Kamerverkiezingen in maart. In de zwaarbeveiligde recht bank wist Wilders van het straf- bankje immers ook een podium te maken. UTRECHT Kinderopvang organisaties roepen het kabi net op om medewerkers van crèches en kinderdagverblij ven net als collega's in de zorg en het onderwijs voorrang te geven bij het testen op corona. Een uitzonderings positie is nodig nu de kinderopvang dit voorjaar een cruciale rol speelde bij het zoveel mogelijk draaiend houden van de eco nomie, stellen de organisaties. Steeds meer kinderdagverblij ven en gastouderbureaus clai- men hun roosters niet vol te krijgen nu personeel in af wachting van een test of test uitslag dagenlang thuis zit. In het najaar, met meer ver koudheden en griep, zal dit alleen maar toenemen. „Zonder beschikbare kinder opvang kunnen ou ders niet (thuis-)wer- ken", schrijven de belan- genclubs. ,,Dit geldt met name voor ouders met jonge kinde ren die in de zorg werken. Voor hen moet kinderopvang altijd beschikbaar zijn.'' Het gebruik van de app CoronaMel der, die moet helpen bij het opspo ren van nieuwe coronabesmettin gen, moet altijd absoluut vrij van druk zijn, vindt de Tweede Kamer. Ook vanuit werkgevers mag geen enkele dwang of drang bestaan om de app te installeren. Ook willen meerdere fracties nog betere garan ties voor de anonimiteit van gebruikers. Daarnaast dient de spoedwet achter de app meermaals geëvalueerd te worden. Minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid) zei dat hij de komende tijd de werking ook zelf goed in de gaten wil houden. Als blijkt dat de CoronaMelder- app niet genoeg toevoegt aan het bron- en contactonderzoek of zelfs W Kamer wil nog betere garanties voor anonimiteit gebruiker negatieve bijeffecten geeft, dan wordt de app mogelijk weer inge trokken. De Jonge wil de gang van zaken maandelijks evalueren. Onder meer de fractie van de Christenunie, voorstander van de app, gaf de minister nog wel mee dat het wellicht beter zou zijn om de nieuwe app pas landelijk te introduceren wanneer er genoeg testcapaciteit bij de GGD's is. Nu kan het zo zijn dat mensen zonder klachten een bericht krijgen dat ze in contact zijn geweest met een besmet persoon, maar geen test mogen aanvragen, omdat er schaarste bestaat in verschillende regio's. Verscheidene experts hadden afgelopen maanden veel kritiek op de snelle jacht op een corona-app, die in eerste instantie strandde na een 'appathon'. Maanden later is er een nieuwe app ontwikkeld, maar die kon niet worden ingevoerd op de door De Jonge gewenste datum van 1 september. donderdag 3 september 2020 GO Een Kamermeerderheid steunt de spoedwet die de vrijwilligheid en privacy bij het gebruik van de corona-app moet waarborgen. Dat bleek gisteren tijdens een debat over de omstreden app. Edwin van der Aa Den Haag Wilders. Luister op de site naar /podcast In de podcast Achter het Verhaal praten presentator Kevin Goes en Tobias den Hartog over het proces

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11