9 ense Stockholm, maar richt zich wel in allerlei andere internationale fora op hetzelfde thema. De oud-commandant der strijd krachten leidt tegenwoordig de International Military Council on Climate and Security (IMCCS), een wereldwijde groep van mili taire experts en wetenschappers die de im pact van klimaatverandering op onze veilig heid bespreekt, bijvoorbeeld in Azië. ,,Het hooggebergte van Tibet is een soort derde poolkap van de wereld. Het voorziet miljar den mensen van drinkwater. Enkele van de belangrijkste rivieren ter wereld ontsprin gen hier: de Jangtsekiang en de Gele Rivier zijn van levensbelang voor China zelf, de Ganges en de Indus zijn levensaders voor In dia, de regionale rivaal van China. En dan de Mekong, die helemaal tot in Vietnam en Cambodja stroomt. Maar ook die gletsjers in Tibet zijn aan het wegsmelten en dat treft bijvoorbeeld meteen India en Pakistan die hier hun drinkwater weghalen. Stel je voor als die watervoorziening over twintig, der tig jaar steeds minder wordt met een groei ende miljarden bevolking. De impact kun je je bijna niet voorstellen", zegt de oud-gene raal die ook verbonden is aan Instituut Clin- gendael. Verspild De waterproblematiek in grote delen van de wereld wordt voor een belangrijk deel ver oorzaakt door mismanagement van water. Water wordt in veel landen op grote schaal verspild en vervuild. Wereldwijd wordt wa ter nog vaak gezien als iets wat er gewoon is, denkt Van der Heijden. ,,In onze contreien klopt dat. Er is hier voldoende en veilig wa ter. Maar door klimaatverandering zien we nu meer droogtes in Afrika en meer over stromingen in Azië. De grote problemen worden versterkt door de bevolkingsgroei in de wereld, waar we het straks moeten doen Watertekort heeft mede geleid tot de onrust in Syrië en in de hele regio Die kennis kunnen we inzetten voor het voorkomen van migratie en ellende met dat kleine beetje zoet water dat we heb ben. Ook door de groeiende welvaart en toe nemende verstedelijking wordt water schaarser." 70 procent van ons water gaat naar de landbouw. De schaarste gaat niet al leen ontstaan tussen landen, maar ook tus sen gebruikersgroepen: landbouw, indus trie, energie, natuur en natuurlijk huishou dens, aldus Van der Heijden. ,,Water is een essentiële eerste levensbehoefte. En als je geen water hebt, ga je lopen. Als je mensen wilt houden waar hun voorouders hebben gewoond, moet je zorgen voor een goed be heer en een goede verdeling van zo'n schaarse bron en dat is water." Werd de burgeroorlog in Syrië vooral ver oorzaakt door droogte? Dat is te stellig, vindt Middendorp. Aan de hand van verschillende studies durft hij wel te zeggen dat de peri ode van vijfjaar droogte die aan de oorlog voorafging een aanjaagfactor was voor de onrust. „Watertekort is een versnellingsfac tor die inspeelt op veel andere factoren die ook bron zijn van een conflict. In Syrië speelde een falend landbouwbeleid in com binatie met droogte. Als een overheid kiest voor landbouwproducten waarvoor veel water nodig is en als dat water dan schaars is, dan kun je wachten op de problemen. En die kwamen. Boeren konden hun landerijen niet meer rendabel maken, ze trokken naar de steden, hadden daar geen werk en in die steden is de onvrede gaan broeien. Dat heeft mede geleid tot de onrust in Syrië en in de hele regio." Water is ook een machtsmiddel aan het worden, een krachtig wapen zelfs. In het tij delijke kalifaat in Irak en Syrië dreigde Isla mitische Staat (IS) een dam in Irak op te bla zen. De watertoevoer naar dorpen was ook afhankelijk van de bereidheid van de bewo ners om IS te steunen. Veel landen in Zuid oost Azië zijn er helemaal niet gerust op dat China hoog in Tibet aan de waterkraan gaat draaien? Zowel Middendorp als Van der Heijden ziet een groeiende rol voor Nederland op het wereldtoneel. Wij genieten internationaal aanzien als het aankomt op waterbeheer en we hebben ook de nodige diplomatieke net werken. ,,We hebben ervaring met grens overschrijdende milieuproblemen in Rijn en Maas. Het ligt nu ver achter ons, van de zoutlozingen in Frankrijk hebben we veel geleerd over hoe je partijen respectvol bij el kaar brengt. Die kennis kunnen we inzetten voor wereldwijde vrede en het voorkomen van migratie en menselijke ellende", denkt Van der Heijden. Voorspellen Nederlandse kennisinstellingen hebben met financiële steun van de overheid samen met internationale partners een systeem ont wikkeld waarbij je op basis van twintig jaar data nu twaalf maanden van tevoren kan voorspellen waar water gerelateerde conflic ten zouden kunnen plaatsvinden. De data base is op 5 december vorig jaar gelanceerd door minister Sigrid Kaag in Genève. Uniek in de wereld, aldus Van der Heijden. Ook Middendorp brengt Nederlandse kennis in stelling om waterconflicten te voorkomen. ,,Het is een soort exportproduct om onze kennis en expertise in te zetten om andere landen te helpen. Ik ben wel bang dat de vraag het aanbod overstijgt en dat waterma nagement alleen niet genoeg is. Nu is er al een tekort aan drinkwater, landen die nu dammetjes plaatsen in rivieren komen er ook niet meer, want het wateraanbod is ge woon veel te laag voor de aantallen mensen die hier straks rondlopen. We moeten nieuwe technologieën ontwikkelen om drinkwater te produceren, zoals ontzilting, hergebruik en onttrekking aan de lucht." dinsdag 1 september 2020 -Tom Middendorp, oud-commandant - Kitty van der Heijden, econoom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9