8 NIEUWS 'Schaarste heeft gevolgen voor miljarden We kunnen niet zonder water, maar de mondiale voorraad wordt schaars terwijl de vraag alleen maar toeneemt. Hoe voorkomen we oorlogen en massamigratie? Thuiswerkers willen na corona niet altijd weer naar kantoor De meeste mensen die tijdens de coronacrisis vanuit huis zijn gaan werken, zijn daar te vreden over. Tussen de 40 en 60 procent verwacht ook op de langere termijn, nadat de crisis is bezworen, vaker thuis te werken dan voor de virus uitbraak. Die conclusie trekt het Kennisinstituut voor Mo biliteitsbeleid (KiM) uit een analyse van diverse onderzoe ken naar thuiswerken in tij den van corona, en data die het instituut zelf heeft verza meld. Het aantal mensen dat aangeeft vaker vanuit huis te willen werken is de afgelopen maanden gestegen. De meeste werknemers hebben een voorkeur voor afwisseling tussen thuiswerken en op locatie. Het merendeel zou graag één tot drie dagen in de week vanuit huis werken, al dus het instituut dat het mi nisterie van Infrastructuur en Waterstaat adviseert over mo biliteitsvraagstukken. KiM becijfert dat ongeveer de helft (tussen de 45 en 56 pro cent) van de werknemers tij dens de epidemie op zijn minst een deel van de tijd thuis heeft gewerkt. Voor de crisis was dat één op de drie. Brit vastgezet voor verkrachting in 1993 Een Brit, die wordt verdacht van verkrachting van een vrouw in het Erasmuspark in Amsterdam, is aan Nederland uitgeleverd. De verkrachting vond plaats in 1993. De man van 49 werd in april van dit jaar in Manchester opgepakt na een dna-match. Dna-pro- fielen in de Engelse en Neder landse databanken worden sinds vorig jaar met elkaar vergeleken. De man werd vrij dag door het Verenigd Ko ninkrijk overgedragen. Rutte spreekt over corona Held Rwanda opgepakt Beelddieven veroordeeld teur-generaal Internationale Samenwerking op het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft al menig conferentie gewijd aan de vraag: hoe voorkom je conflicten en massa migratie als water een probleem wordt. Van der Heijden geeft een opsomming van een aantal conflicten waarbij dit speelt. Egypte en Ethiopië vliegen elkaar in de ha ren omdat het laatste land dammen en elek triciteitscentrales bouwt in de Blauwe Nijl. Vier landen (Jordanië, Israël, Syrië en Liba non) volgen met argusogen alles wat er speelt rond de opdrogende Jordaan. Verge lijkbare zorgen zijn er in Afghanistan en Je men. In Oekraïne, dat het waterkanaal naar de Krim heeft afgesloten sinds de Russen het schiereiland hebben geannexeerd, drei gen extra spanningen door de vraag naar water. En wat te denken van Bangladesh? „Nederland helpt al jaren in de delta daar. Door klimaatverandering vinden er de laat ste jaren enorme overstromingen plaats in India. Via de Gangesdelta stroomt er nu een vloed van water naar de laaglanden van Bangladesh. Tegelijk zie je dat het zeespie gelniveau daar stijgt en de bevolking snel groeit. Stroomopwaarts kunnen die mensen niet weg, vanwege de Himalaya. Aan beide zijden van de grens ligt India, dat ze ook niet meer wil hebben. Dus waar gaan die mensen straks naartoe? Zo ontstaat een broeinest van problemen." Tom Middendorp (59) sprak dan niet in In Stockholm is voor de 29ste keer de World Water Week gehouden. Voor het eerst moest ook het gezaghebbende internatio nale forum - dat nadenkt over 'de uitdagin gen' van de toekomstige watervoorziening in de wereld - virtueel worden gehouden vanwege het coronavirus. Het virus ontre gelt en hakt er flink in, maar het is niets ver geleken bij wat ons mogelijk wacht als de mondiale watervoorziening afneemt door klimaatverandering. Een van de thema's in Stockholm is niet voor niets de link tussen waterschaarste en toekomstige conflicten en oorlogen. Een studie van het Wereld Economisch Forum uit 2017 noemde het gebrek aan wa ter al als belangrijke factor in conflicten in tenminste 45 landen. Daaronder bijvoor beeld Syrië, waar de oorlog een wijde regio ontwrichtte door massamigratie van vluch telingen. Datzelfde Forum publiceerde ook dit jaar een Global Risk Report en daarin stond water weer in de top 5 van risico's voor de wereldeconomie. Econoom Kitty van der Heijden (55) was tot voor kort directeur Europa en Afrika van het World Resources Instituut, een van de meest gezaghebbende denktanks voor mondiale milieuvraagstukken, waar ook waterschaarste onder valt. De huidige direc- dinsdag 1 september 2020 GO DEN HAAG RADICALISERING In Frankrijk houdt de dienst die zich bezighoudt met het voorkomen en be strijden van radicalisering en terroristische activiteiten 8132 personen in de gaten, meldde minister van Binnen landse Zaken Darmanin. AMSTERDAM WAKE Een meisje in Minneapolis (VS) brandt een kaarsje voor Jacob Blake, die op 23 augustus in Kenosha werd neerge schoten door de politie en zwaargewond raakte. foto getty DEN HAAG Premier Rutte en minister De Jonge geven vanavond weer een perscon ferentie over de corona-ontwikke lingen. De pers conferentie begint om 19.00 uur. Grote nieuwe maatregelen of versoepelingen worden niet ver wacht. Zo mogen de nachtclubs en discotheken hun deuren niet her openen per 1 sep tember. KIGALI Paul Rusesaba- gina, de hotelma nager die tijdens de volkerenmoord in 1994 in Rwanda veel mensen red de, is opgepakt op verdenking van terrorisme. Hij is kritisch over presi dent Paul Kagame. BRUSSEL Twee mannen en een vrouw die dit voorjaar tientallen kabouters en an dere beeldjes uit tuinen in het Vlaamse Zemst hebben geroofd, zijn veroordeeld tot ieder tien maanden voor waardelijke gevan genisstraf. De die ven sloegen in mei in twee weken tijd 26 keer toe. Het is onduidelijk wat er is gebeurd met de buit. Vlnr.: een smeltende gletsjer in de Himalaya, droogte in Egypte, een overstroming in Bangladesh en een omstreden dam in Ethiopië. foto ap, afp, epa De droogte is ook dichter bij huis merkbaar, zoals hier een droge rivierbedding van de Loire in Frankrijk. foto afp Stockholm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8