7 Grootste risico's zijn overgewicht en diabetes Ouders staan niet voor een gemakkelijke opgave als zij hun kinderen gezonde voeding willen geven. Geen enkel kindertoetje voldoet aan de richtlijnen en ook het babyschap staat vol met producten met bijvoorbeeld te veel suiker en te weinig vezels. Wat is dan wél oké? Van de kinderdrankjes zijn slechts elf van de 148 in lijn met de schijf van vijf, de richtlijnen die het Ne derlandse Voedingscentrum han teert voor gezonde voeding. Van de veertig kindertoetjes blijkt geen enkel aan de richtlijnen te voldoen, zo toont het onderzoek van kinderrechtenorganisatie Uni cef naar bijna tweeduizend pro ducten in supermarkten aan. ,,Dit wil niet zeggen dat het alle maal ongezond is, maar dat bete kent wel dat er in die producten bijvoorbeeld te veel suiker, zout of verzadigde vetten zitten'', licht Unicef-directeur Suzanne Laszlo toe. Het grootste risico van onge zonde voeding voor kinderen is volgens Unicef en experts van het Voedingscentrum overgewicht. Daardoor is de kans dat mensen chronische ziekten, zoals suiker ziekte, ontwikkelen ook groter. ,,Als de balans in de voeding een keertje afwijkt is dat natuurlijk niet zo erg'', verklaart Laszlo. ,,Maar het recht op gezonde voe ding is een heel belangrijk kinder recht. Vroeger richtten wij ons vooral op landen met lage inko mens, maar we moeten ons ervan bewust zijn dat het recht op ge zonde voeding ook in Nederland beschikbaar moet zijn.'' Het Voedingscentrum is blij met het onderzoek van Unicef. ,,Ik denk dat dit voor veel mensen een eyeopener kan zijn'', stelt voe dingsexpert Iris Groenenberg. Ou ders die zich afvragen wat zij wél aan hun kinderen kunnen geven, hoeven zich volgens haar geen zorgen te maken. ,,Supermarkten proberen allerlei producten te slij ten die speciaal voor kinderen zijn. Maar de geruststellende bood- Al die speciale kidsproducten zijn helemaal niet nodig 97% 96% schap is: je hebt al die speciale kidsproducten helemaal niet no dig! Als een kind gezond en geva rieerd eet volgens de schijf van vijf krijgt het alle voedingsstoffen bin nen die het nodig heeft.'' De voedingsexpert adviseert kinderen rustig te laten wennen aan bepaalde smaken. ,,Als je kin- 93% Gezonde voeding is een belangrijk kinderrecht deren gewoon water laat drinken, wordt dat normaal. En dan kun je daarna best een keer limonade ge ven. Maar als je al jong begint met te veel zoet en zout, dan ontwikkel je zoete en zoute smaakvoorkeu- ren. Begin bijvoorbeeld ook met de groenten zoals ze zijn, dan ra ken kinderen dat gewend. Sul tana's, Liga's, maar ook eierkoeken en ontbijtkoeken hebben een ge zond imago, terwijl daar eigenlijk ook amper iets gezonds in zit. Geef liever een volkorencracker.'' Geen van de veertig onder zochte kindertoetjes voldoet aan de maximaal toegestane 6 gram suiker per 100 gram product. Mocht je toch voor de bijl gaan en je kroost hierop willen trakteren, waar kun je dan op letten? ,,Laat je niet misleiden als er bijvoorbeeld op staat dat er vitamines in zitten, want vaak zitten er ook veel verza digde vetten en suikers in'', be toogt Groenenberg. ,,Verder kun je het beste gaan voor een kleine ver pakking. De calorieinname wordt dan beperkt door de grootte van de porties. Zo kan het dat een toe tje per verpakking tóch nog onder de 6 gram suiker uitkomt.'' Wat zijn de alternatieven voor het mierzoete kindertoetje? ,,Je kunt beter kiezen voor een schaal tje magere of halfvolle yoghurt en dat aantrekkelijk maken'', licht de voedingsexpert toe. ,,Ik doe dat thuis ook: een buffetje noemen we dat. Wij zetten dan van alles op ta fel, zoals fruit, een handje rozijn tjes, zaadjes en pitjes. Als de kin deren wat ouder zijn kun je er ook nootjes bij doen. Je hebt dan zelf in de hand wat je neerzet en de kin deren hebben wat te kiezen.'' dinsdag 1 september 2020 GO M Een kind dat gezond en gevarieerd eet, krijgt alle voeding stoffen binnen die nodig zijn. FOTO HOLLANDSE HOOGTE Geen van de veertig kindertoetjes verantwoord. Wat nu? Marcia Nieuwenhuis Den Haag - Iris Groenenberg, expert Van 1945 kinderproducten is gekeken of ze voldoen aan de dagelijkse behoefte: de schijf van vijf Gemiddeld voldoet 90% van de kinderproducten niet. De resultaten per productcategorie: Drank zonder suiker Groente en fruit Producten voor jonger dan 4 jaar Fruithapjes Pap 80% 87% Voor 4 jaar en ouder Graan- ap Vis, noten, ei, producten V peulvruchten, en aardappelen Smeer- en vlees en zuivel bereidingsvetten Maaltijdpotjes Ontbijtgranen Broodbeleg Toetjes Dranken Koeken 45% 100% Opvallend Geen van de 40 kindertoetjes voldoet aan de toegestane 6 gram suiker per 100 gram Van de kinder- meeneem- pannenkoeken voldoet slechts 100% D 010920 Bron: Unicef - Suzanne Laszlo, Unicef

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7