777 miljoen extra om coronaklappen op te vangen loep voor thuiswonende dementen 5 ruzie in Den Haag over hogere salaris sen in de zorg is hem eveneens een gruwel. ,,Het debat is totaal gepoliti seerd. Het maakt me kotsmisselijk als ik oppositie en regering zie strijden om een oplossing. Dat alles gebeurt over de ruggen van zorgmedewerkers die na een klaterend applaus nu uitge teld in de hoek liggen." De Rotterdammer zegt te blijven strijden voor een betere ouderen zorg, wat hem betreft komt er een derde reeks. „Sommige mensen of ambtenaren bij VWS zullen mij en Adelheid grote bemoeials vinden omdat we onze mening zo duidelijk ventileren. Maar net zoals er zeven tien miljoen bondscoaches zijn, vin den miljoenen Nederlanders wat van de zorg. En dat recht hebben we, want iedereen is dit leven de pineut. Op enige moment word je óf zelf ver zorgd óf mantelzorger.'' Borst' activistische houding is deel van de charme van Thuis op Zuid. Als het wijkwerker Hamid maar niet lukt een ambtenaar te overtuigen dat de gemeente Rotterdam Ed geen brie ven meer moet sturen, omdat hij er alleen maar onrustig van wordt, neemt Borst het telefoongesprek over. ,,Hiermee moeten jullie echt kappen, het is bureaucratie ten top", blaast hij. Met Roosen reflecteert hij in iedere aflevering op hun ervaringen. ,,Ik wil om half 12 uit het leven stappen, niet om 5 voor 12", zegt hij in aflevering twee. ,,Als ik geen stukje meer kan schrijven en mijn reet niet meer kan afvegen, houdt het voor mij op." Wanneer Roosen uitroept dat heftig te vinden, bindt hij wat in. ,,Dit is zo als ik er nu over denk hè, dat kan ver anderen." Vreselijk om aan corona te sterven, maar verkommeren en wegkwijnen is net zo erg Probeert Borst met Thuis op Zuid ook zijn eigen demonen te verjagen? Hij claimt van niet. ,,Ik ben nu 58. Als ik erfelijk belast ben, waar ik rekening mee houd, krijg ik net als mijn moe der klachten als ik over de 80 ben. Daar kan ik mee leven. Maar niet als ik op mijn 60ste dement word zoals kunsthistoricus Ed. Dat zou ik vrese lijk vinden." Eind mei kwam het kabinet al met een eerste steunpakket van 566 mil joen euro voor de lokale overheden. Dat bedrag wordt nu ruimschoots overschreden. ,,Het is belangrijk dat iedereen kan blijven rekenen op goede dienstverlening, van zorg tot openbaar vervoer, van begeleiding naar werk en toezicht en handha ving tot het in stand houden van sport en culturele voorzieningen'', zegt minister Kajsa Ollongren van Binnenlandse Zaken. Door de coronacrisis komen er bij gemeenten fors minder inkomsten binnen van bijvoorbeeld parkeer- geld en toeristenbelasting. Ook ma ken gemeenten hoge onvoorziene Het is belangrijk dat iedereen kan blijven rekenen op goede dienstverlening kosten bij de bestrij ding van het co ronavirus. Zo gaan er honderden miljoenen euro's naar de GGD's, die het nu extreem druk hebben. Ook trekt het kabinet 50 miljoen euro uit voor de extra inzet van boa's. ,,Ik ben blij dat we onze mede overheden kunnen bijstaan'', zegt Ollongren, die het tweede steun- pakket samen met staatssecretaris Hans Vijlbrief van Financiën be kendmaakt. In het nieuwe pakket zijn speci fieke bedragen uitgetrokken voor uiteenlopende voorzieningen. Zo krijgen de Nederlandse buurt- en dorpshuizen in totaal 17 miljoen euro. Volgens Ollongren en Vijl- brief is dat nodig voor 'het voortbe- staan' van een 'belangrijke ontmoe tingsplek voor kwetsbaren in de sa menleving'. Ook krijgen gemeen ten 30 miljoen euro voor het orga niseren van de Tweede Kamer verkiezingen in maart volgend jaar. In het eerste steunpakket ging al extra geld naar de sociale werkvoor ziening. Daar wordt nu nog eens 50 miljoen euro voor bijgelegd. Ge meenten en provincies krijgen ook 68 miljoen euro extra om lokale culturele voorzieningen overeind te houden, zoals openbare biblio theken, muziekscholen, musea en filmhuizen. De kans is groot dat het hier niet bij blijft. Eind dit jaar bekijkt het kabinet of er extra geld nodig is voor zorg en sport. Begin volgend jaar wordt uitgerekend hoeveel geld gemeenten precies zijn misgelopen aan parkeerinkomsten en toeris tenbelasting. Dan volgt een extra afrekening. dinsdag 1 september 2020 Roosen schatert van het lachen na een aankoop. In huis bij Ger en Anja. Een uitstapje naar de winkel van Djoekie in Amsterdam. Hugo Borst en Adelheid Roosen praten over de opna mes. Borst vond in Roosen 'een strijdmak ker voor het leven'. FOTO'S HUMAN - Hugo Borst Thuis op Zuid van omroep Human. De eerste aflevering wordt woensdag 2 september uitgezonden, om 20.25 uur op NPO2. Het kabinet trekt nog eens 777 miljoen euro uit voor gemeen ten, provincies en waterschap pen die door de coronacrisis het water aan de lippen staat. Met het geld kunnen GGD's, speel tuinen en bibliotheken dit jaar in de benen worden gehouden. Peter Winterman Den Haag - Kajsa Ollongren, minister Minister Ollongren van Bin nenlandse Zaken. foto arenda oomen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5